Бюст – паметник от бронз на Петко Задгорски ще бъде поставен на Пушкиновата алея в Морската градина в Бургас. Паметникът на Пушкин там е дело на големия ни художник. Инициатори на идеята са от сдружение "Общество за духовни изяви“. Авторът на проекта Руси Костадинов, го представи на сина на художника Велин Задгорски, който пристигна за тази среща специално от Мюнхен. Там той живее повече от 57 години. Велин Задгорски разказа за БНР Бургас:
„Руси Костадинов представи пред инициативния комитет представата си за един пиедестал висок около 1.80 м.и бюстът от бронз да бъде висок около 1.10 м отгоре. Това е обичайното съотношение за такива паметници. До момента са събрани половината от парите 15 хиляди лева, необходими са около 30 000. Община Бургас поема ангажимента да се грижи за поддръжката и охраната на фундамента, както и за растителността около паметника и за всички странични дейности. Аз продължавам уговорките и срещите си с ръководни хора, които са обещали също да помогнат за събирането на средствата“- каза синът на художника.
Според Велин Задгорски има шанс следващото лято паметникът на неговия баща да бъде открит . Кампанията за набиране на средства за бюст-паметника на Петко Задгорски продължава. Необходими са общо около 30 хиляди лева. Значителна част от средствата за изграждането му вече са предоставени от сина, който от години живее в Мюнхен, Германия.
Повече чуйте в звуковия файл.
Улица „Конт Андрованти“ при кръстовището с „Цар Петър“ ще бъде затворена за движение на 16 и 17 август от 9:00 до 18:00 ч. Причината е товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП, по информация на общинската администрация. Ограничението важи и за двата дни от уикенда (събота и неделя) в посочения..
Нощувките в местата за настаняване в област Бургас са 1 806.9 хил. Ръст има при чуждите туристи – 1 412.2 хил. (+16.2%), докато нощувките на българи са 394.7 хил. (–6.3%). Данните са на НСИ. Функционирали са 746 обекта с 53.5 хил. стаи и 129.0 хил. легла. Спрямо юни 2024 г. местата за настаняване се увеличават с 3.0%, а леглата – с 5.3%...
В повечето райони днес ще е предимно слънчево. В Югозападна България и планините ще се развива купеста облачност и на места ще превали. Ще духа до умерен, в Югоизточна България временно силен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, за София - около 31°. В планините ще преобладава слънчево време. В следобедните..
Несебър празнува на Голяма Богородица. Празникът започва в 09:00 часа в Храм „Успение Богородично” с тържествена света литургия. Час по-късно пред крепостните стени ще има Ритуал по издигане на националния флаг. От 18:30 ч. в Южния парк е детският празник с цирк „Балкански“; а от 20:00 ч. на площад „Жулиета Шишманова“ — детска театрална..
Временно се променя маршрута на линия № 6 в посока кв. „Рудник“. Това се налага заради строително-ремонтни дейности, информира „Бургасбус“. Промяната влиза в сила днес. Автобусите ще се отклоняват по ул. „Кирил и Методий“ – ул. „П. Р. Славейков“ – ул. „Жечка Карамфилова“. Спирка „Яна Лъскова“ временно няма да се обслужва. Общественият транспорт ще..
Националният възпоменателен събор „Петрова нива“ предстои тази събота, 16 август в едноименната местност. Тук преди 122 години е взето решението за избухването на Преображенското въстание, което да подкрепи избухналото по - рано в Македония Илинденско въстание. Тържествата отново ще преминат под патронажа на президента на Република България..
До часове се очаква да бъде отменено бедственото положение в сунгурларското село Скала. Това каза кметът на общината Димитър Гавазов. „Нощта беше спокойна. Към този момент пожарът е локализиран. Няма действащи огнища. Има пожарни, които пазят от ново възобновяване на фронта. Чакам до обяд, ако всичко е нормално, следобед ще бъде отменено..
Националният възпоменателен събор „Петрова нива“ предстои тази събота, 16 август в едноименната местност. Тук преди 122 години е взето..
В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация в ж.к. „Братя Миладинови“ и ж.к. „Зорница“,..
Временно се променя маршрута на линия № 6 в посока кв. „Рудник“. Това се налага заради строително-ремонтни дейности, информира „Бургасбус“. Промяната влиза..