Изкуственият интелект, роботиката и учебни игри са във фокуса на Европейската нощ на учените в Бургас тази година. Официалното откриване е днес от 18.00 ч. в Експозиционния център Флора.
Програмата днес започва в 16 часа. Ученици от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации ще покажат уменията си в областта на роботиката. Това обясни Радовеста Стюърт от Регионалния исторически музей в Бургас.
"Също така ще програмират изкуствен интелект. Подготвили са ни няколко интересни презентации. Самото официално откриване ще бъде от 18 часа. В него ще се включи директорът на Института по математика и информатика към БАН акад. Веселин Дренски, проф. Турманова и зам.-ректорът на университета "Проф. Асен Златаров" - Бургас проф. Сотиров. Негова е и първата лекция.", информира Стюърт.
Регионалният исторически музей в Бургас ще работи днес до 20 часа.
На един от щандовете ще бъдат показани различни географски карти, компаси, глобуси и пъзели. Щандът "Космически предизвикателства за деца" ще разкрие пред най-любознателните космически технологии и разработки. Друг от щандовете ще демонстрира какво са композитните материали, как работят големите мелници в праховата металургия.
Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" ще покажат чудесата на химията отблизо и със своите зрелищни опити и експерименти ще убедят всички гости, че са истински магьосници.
Тази година в Европейската нощ на учените ще се включат и децата от две бургаски училища. В СУ "Константин Преславски" ще се проведе бургаска Географиада - интерактивно отборно състезание за ученици от община Бургас. От 16.30 часа ще се проведе обучение с цел повишаване на професионалната квалификация на учителите по география и икономика по въпросите, свързани с климатичните промени.
Научни опити в областта на физиката и химията ще представят учениците от клуб "Млад учен" към ОУ "Иван Вазов" в кв. Банево, с ръководител Недялка Недялкова. Целта на тези демонстрации е светът на науката да стане по-близък и разбираем за децата.
Идеята на инициативата Европейска нощ на учените е да докаже, че наука има навсякъде около нас и е еднакво важна за всички ни, независимо от възраст и занятие, а учените са хора с изключително вълнуващи професии.
Проектът REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share) за Европейска нощ на учените в България се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри".
Програмата на Европейска нощ на учените` 2019 в Бургас се осъществява в партньорство с Община Бургас, Регионален исторически музей - Бургас, СУ "Епископ Константин Преславски", Българско географско дружество, ПК "Мусагена", Корпус за бързо гърмене и образователна програма "Космически предизвикателства".
Европейската нощ на учените се провежда едновременно в цяла Европа в последния петък на месец септември. Тази година програмата на проекта REFRESH за Европейската нощ на учените на 27 септември включва редица събития, които свързват науката с културата и обхваща повече от 150 събития, които ще се проведат на над 50 места в цялата страна.
ПРОГРАМА:
Локация: ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево
14:00-14:30
Лаборатория REFRESH:
Клуб "Млад учен" при ОУ "Иван Вазов"
Учениците от клуб "Млад учен" към училището, с ръководител Недялка Недялкова, представят научни опити в областта на физиката и химията. Целта на тези демонстрации е светът на науката да стане по-близък и разбираем за децата.
Локация: Археологически музей Бургас
18:00-20:00
Магия REFRESH:
Щандове с експерименти, демонстрации и опити
Вратите на Археологическия музей в Бургас ще бъдат отворени за жителите и гостите на града в рамките на програмата за Европейска нощ на учените;
Демонстрационен щанд с географски карти, компаси, глобуси, пъзели и други;
Щанд на образователна програма "Космически предизвикателства за деца" с демонстрации на космически технологии и разработки;
Какво са композитните материали, как работят големите мелници в праховата металургия и как от тях се получават суровини за металните матрични композитни материали? Отговорите ще научите от д-р Йована Ружич, стипендиант по програма Мария Склодовска-Кюри, работеща по проекта DeMoMet в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН;
18:00-21:00
Химически чудеса с Корпуса за бързо гърмене
Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" ще покажат чудесата на химията отблизо и със своите зрелищни опити и експерименти ще ви убедят, че са истински магьосници.
Локация: СУ "Епископ Константин Преславски"
14:00-16:00
Наука в града REFRESH:
Бургаска Географиада
Интерактивно отборно състезание за ученици от община Бургас по формата брейнринг. Отборите се регистрират предварително в сайта на Географ БГ (www.geograf.bg).
16:30-17:30
Наука в града REFRESH:
Климатичните промени и географското образование
Обучение с цел повишаване на професионалната квалификация на учителите по география и икономика по въпросите, свързани с климатичните промени.
Събитието е подходящо за учители по география. Повече информация можете да намерите на сайта на Географ БГ (www.geograf.bg)
Локация: Експо център "Флора"
18:30-18:45
Наука в града REFRESH:
Откриване на Европейска нощ на учените 2019
Церемония по официално откриване на REFRESH: Европейската нощ на учените 2019 в Бургас.
Наука в града REFRESH:
Серия от представяния, презентации и дискусии на учени в зала 2
18:50-19:30
Полимерните замърсители - тихата заплаха за човечеството
Научнопопулярна презентация от проф. д-р Севдалина Турманова за приложението на полимерите като доказани високотехнологични материали и опасностите от тях като замърсители на околната среда;
19:30-20:30
Глобализация, мултикултурализъм и бъдещето на Европа
Доц. д-р Георги Бърдаров споделя за културното разнообразие в Европа и предизвикателствата през XXI век, свързани с мултикултурализма;
20:30-21:00
Регенерация на градското пространство и преход към интелигентен град
Антонина Атанасова разказва за възстановяването на изоставени градски пространства в контекста на развитието на "умни" градове;
21:00-21:30
Пластмасосфера - новата обвивка на Земята
Д-р Димитър Желев за замърсяването с пластмаса в света и предизвикателствата пред човечеството и дивата природа.
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. "..