Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас получи награда за "Интелигентна туристическа дестинация"



Бургас е домакин на третата национална конференция SMARTOURISM.BG. Интелигентната сигурност в туризма е една от основните теми в двудневния форум, който започна днес в Експо център „Флора“. Бургас получи приз в категорията „Интелигентна туристическа дестинация“. 

Високите технологии влияят и на доброто управление на туризма, посочи при откриването д-р Христо Христозов, ръководител на проекта SMARTOURISM.BG:

"За първи път избрахме локация извън София, защото нашето проучване показа в последните три години, че Бургас е един добър пример в четирите критерия за интелигентен туризъм по продукт - достъпност, това са транспортна система. Достъп на хора с увреждания, достъпна интернет среда. На второ място - устойчивост. Идвайки до "Флората"  констатирахме, че има през 200 метра кошове за разделно събиране на отпадъци.  това може да се види в много малко паркове в България. Третият критерий - културното наследство веднъж, и втори път създаването на творчески продукти, които да привличат туристи. Не на последно място е дигитализацията - на туристическия продукт и  общинската туристическа политика",  допълни  той.

Самата екосистема създава добри  условия за смарт туризъм, посочи още Христо Христозов.
Бургас бе отличен в категорията "Интелигентна туристическа дестинация". Наградата бе връчена на заместник-кмета Йорданка Ананиева

"Много се радвам, че едно от направленията в тазци конференция е свързано и с училищата, които обучават в областта на туризма. Вички знаете, че в Бургас има професионална гимназия по туризъм. нейната производствена база беше наскоро обновена изцяло - ресторант "Младост". Има достъп до нея за хора с намалена подвижност. наистина сме добър пример за реновирането на базата на нашите ученици. модернизира се и Колежа по туризъм. Много работи община Бургас и със свързаността на различните услуги", каза тя. 

Провеждането на подобни конференция създава и различна възможност за надграждане на дейностите, свързани с туризма, добави Йорданка Ананиева. Награда бе връчена и на общинското дружество „Иновационни системи“ в Бургас за мобилното приложение VR Burgas. То помага за смарт развитието на града, е категорична инж.Даниела Алексиева, управител на дружеството:

"Това е един интересен продукт, който разработихме. Предстоят и други интересни проекти", обясни тя. 

Като например интегрирано представяне на данните на града в обща платформа, посочи  инж. Даниела Алексиева. 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пешеходна алея ще има на обновения вълнолом в Бургас

Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..

обновено на 20.05.25 в 16:07

Над 50 000 вече обявиха доходите си пред НАП Бургас

Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..

публикувано на 20.05.25 в 14:20

Пчеларите са притеснени за добива на манов мед в Странджа

Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..

публикувано на 20.05.25 в 10:30

Започва рехабилитация на стария вълнолом в Бургас

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде  старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..

обновено на 20.05.25 в 08:50

Национална конференция за здравен туризъм започва в Бургас

В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..

публикувано на 20.05.25 в 08:25
Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол

Тихомир Янакиев: Предизвикателствата това лято пред община Созопол ще са паркирането, чистотата и сигурността

На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев.  „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..

публикувано на 19.05.25 в 14:00

НС: Либерализацията на тока за бита се отлага за неопределено време

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..

публикувано на 17.05.25 в 09:54