За поредна година Регионална бибилиотека “Сава Доброплодни“в Сливен се включи в инициативите на Европейската седмица на програмирането . Организирани бяха 12 семинара и обучения по програмиране с робота Финч и с роботa-пчела Bee-bot, в които се включиха над 120 ученици на възраст от 7 до 10 години от X СУ ”Йордан Йовков”- Сливен и СУ ”Хр.Ботев” - гр.Нова Загора, както и над 150 студенти от шест специалности от ТУ - София, ИПФ – Сливен и Професионален търговски колеж – Сливен. Обученията се проведоха в компютърните зали оборудвани по програма „Глобални библиотеки - България” в РБ ”Сава Доброплодни” и библиотеката при НЧ ”Д.П.Сивков” - гр.Нова Загора, както и в лабораториите на университета и в компютърната зала на X СУ ”Йордан Йовков” - Сливен.
Пред учениците с кратка презентация бе представена историята на програмирането и програмните езици и възможностите за програмиране с робота Финч. Те се запознаха с програмния език Snap! и Scratch за управление на робота. В практическите обучения, чрез забавни задачи с герои от популярни анимационни филми, децата усвоиха някои от основните принципи за работа с програмния език и изпълниха успешно няколко задачи. В края на обученията участниците получаваха сертификат за успешно преминал първи час по програмиране, генериран от програмата.
Пред студентите с кратка презентация бе представена историята на програмирането и програмните езици и възможностите за програмиране с робота Финч и бяха демонстрирани 8 програмни езици за управление на робота.
Роботите Финч, използвани в обучението, са предоставени на РБ “Сава Доброплодни“ от Посолството на САЩ в България и Фондация „Глобални библиотеки-България“ с цел специалистите от библиотеката да помогнат на много деца да направят своите първи стъпки в програмирането по един интересен и забавен начин.
Тази година за пръв път в обученията организирани от библиотеката бяха представени и възможностите за програмиране с роботa-пчела Bee-bot.
В навечерието на Седмицата на програмирането Посолството на САЩ в България, в изпълнение на проект „Генерация код” на Фондация „Глобални библиотеки-България“, предостави на сливенската регионална библиотека като дарение 6 мини робота Bee bot (робот-пчела), с 10 цветни игрални табла за работа с тях.
Мини роботът Bee bot /„умната пчела”/ е подходящ за обучение на деца на възраст до 7-8 години. Управлението на пчелата-робот е изключително опростено, съобразено с особеностите на ранната детска възраст и се извършва с помощта на няколко бутона. С него децата с лекота изучават програмирането, като задават алгоритми за извършване на определени движения и определят посоката на движение по игралното табло, а пчелата-робот се движи и реагира със светлинни и звукови сигнали. Играейки с „умната пчела” у децата се развиват дигитални умения, логическо мислене, умения да създават алгоритми, комуникативни навици, умения за четене и смятане в процеса на играта.
В Седмицата на програмирането в РБ”Сава Доброплодни” бе проведен и обучителен курс на тема: „Дигитални компетенции – за библиотекари”, в който се включиха десет библиотекари от Сливенска област. Акцент в обучението бе работата по дигитализация на книжовното наследство със скенерите - Czur Smart Scanner ET 16 Plus и последващата обработка на документите.
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..