Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата се самосезира за „българите са сган“, изречено на събрание в Равадиново (обновена)

| обновено на 04.11.19 в 16:31
Снимка: скрийншот

Спешна проверка, в рамките на 48 часа, извършва Районната прокуратура в Бургас относно мъж, нарекъл българите „сган“. Институцията се самосезира след разпространеното видео, което е от предизборно събрание в Равадиново. Обидната квалификация е използвана от ром, представящ се за „черибашия“, в присъствието на кмета на селото Иван Пазвантов. Ето и част от казаното:

„Българите, говоря на българите, те са сган, която, ще извиняваш, че казвам сган, която мисли за другите само как крадат. Не говорят истински думи. Те не крадат. Те, които крадат, те дават на нас. Ние, ромите, сме добре. Помслете кой е добре. Пет години общината ми гледа децата, пет години. Ти тия пет години – сметни ги в пари, ние имаме повечко деца, това са едно 20 000 лева на едно семейство. Тия 20 000 лева трябва да ги дадеш на някого. Трябва да ги изкараш тия пари, а с тия пари ние направихме – погледнете какви къщи…“

Проверката е за проповядване или подбуждане на дискриминация или омраза, основани на раса, народност или етническа принадлежност. Ако бъде доказано престъпление, извършителят го грози затвор от една до четири години.

*черибашия - (на турски: çeribaşı) e османски офицер и войнишки главатар на войнуганите, Уикипедия)

Видео от събранието в Равадиново



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жена почина след катастрофа, трафикът по пътя Поморие - Слънчев бряг е пренасочен през Ахелой

Движението по пътя  Поморие - Слънчев бряг в района на Ахелой  е ограничено. Причината е катастрофа с пострадали. Тя е станала към  23.45 ч. на пътя Поморие – Несебър, в отсечката между кръговото на Ахелой и Равда, съобщават от бургаската полиция. Мотопед «Пежо Вклик», със софийска регистрация, управляван от 77 годишен софиянец, с който се е превозвала..

публикувано на 13.08.25 в 09:38

Полицията иззе 371 флакона "райски газ" край Черноморец

Голямо количество "райски газ" (диазотен оксид) са иззети от два паркирани леки автомобила в местността "Аклади" край Черноморец. Акцията е на служители от сектор "Икономическа полиция" и Районното управление – Созопол. Автомобилите, и двата със софийска регистрация, са ползвани от 35-годишен мъж. В първия са открити 51 кашона с по шест флакона по..

публикувано на 12.08.25 в 13:30

Морето край Созопол изхвърли на брега военен дрон (видео)

Морето край Созопол изхвърли на брега военен дрон. Безпилотният летателен апарат е открит от плажуващи на плаж "Хармани", които са подали сигнал на телефон 112. На място са се отзовали полиция и военни. По счупените крила и раковините по корпуса може да се предположи, че дронът е престоял във водата няколко месеца, съобщават от Министерството на..

публикувано на 12.08.25 в 12:00

Днес отменят бедственото положение в Средецко, няма активни огнища за момента

Бедственото положение, обявено заради пожарите в три населени места в община Средец, ще бъде отменено днес, съобщи кметът Иван Кичев: "Последните данни сочат, че вече почти няма активни огнища, така че вероятно днес ще го отменя. Няма опасност за населението. Днес има вятър от сутринта, по принцип духа по обед, но този път е от рано, затова и продължават..

публикувано на 12.08.25 в 09:45

Разследват се причините за катастрофата, при която загина 52-годишен военнослужещ

Разследват се причините за катастрофата, при която загина 52-годишен военнослужещ, а други двама души са ранени, единият също е военен.  Сблъсъкът стана вчера следобед между военен джип и лека кола на пътя Елхово - Болярово. За ранения военнослужещ се организира транспортиране във ВМА, съобщи директорът на ямболската болница "Св. Пантелеймон" д-р..

публикувано на 12.08.25 в 09:25

Двама непълнолетни софиянци са задържани за серия кражби в Бургас

Служители на Второ районно управление – Бургас установиха, че задържан за кражба на парфюми 18-годишен софиянец е действал заедно с още двама криминално проявени младежи на 16 и 17 години. Момчето е било спряно по пътя Бургас - Созопол. Разследването показало, че те са извършили няколко кражби от търговски обекти в Бургас. От магазин за козметика в..

публикувано на 12.08.25 в 08:55
Военни от Ямбол се включват в гасенето на огъня край село Скала

Локализиран, но не загасен, е пожарът край сунгурларското село Скала /ОБНОВЕНА/

Двата фронта на пожара край сунгурларските села Скала и Бероново са локализирани след цяла нощ работа. Възникнал е трети в смесена широколистна и иглолистна гора, далеч от населените места. Районът е труднодостъпен, което налага работа на ръка. Фронтът на огъня е над 10 км. Гори основно борова гора, съобщи областният управител Владимир..

обновено на 12.08.25 в 08:25