Вече 30 години на всеки 10-ти ноември си припомняме миналото, преглъщаме настоящето и спорим за бъдещето. Тази година в предаването "Ден до пладне" избрахме да ви срещнем по повод годишнината с писателя и журналист Димил Стоилов. Житейският му и творчески път започна в Пловдив, а днес облича в думи своите герои в Брюксел. Работил за различни вестници, издания и издателства, автор на няколко книги,и той, като всеки от нас, преминал границата между Преди и Сега, има своите лични спомени за 10-ти ноември:
Не помня къде точно съм бил на 10 -ти, но не трябва да се фокусираме в една дата. Мисля, че точният час и дата не са най-важното.Примерно, реакцията на нашия бивш първи ръководител при научаване на вестта и падналото чене в изненада. Уж изненада,всички неща,които се случиха след това и които би трябвало да ни изненадват, са били един театър,който е бил отдавна и много хубаво подготвен.
Ако говорим за промяната, промяната я има, каза още Димил Стоилов. Но, всички,които имаха илюзията,че могат да диктуват събитията със своята наивност и искреност, и стоене по митинги, в крайна сметка разбраха, че може да е някакво начало, но е и процес, който ще продължи много дълго и ще е мъчителен.
Датата е свързана пряко с работата на Димил Стоилов като журналист. До и след 10 -ти ноемвири той е редактор в един от пловдивските вестници, след това започва и в т.н пловдивска " Демокрация",това е бил вестник"Свобода".Стоилов има проблеми, тъй като трябва да съвместява издания,напълно различни. Демократично и друго, подчинено на партията. Затова и главният му редактор е бил привикван, за да бъде разпитван, как може се случи нещо подобно.Решението е компромисно. Да остане заради новите демократични събития, които трябва да се отразяват.
30 години по-късно, Димил Стоилов е убеден, че нещата в страната могат да се подобрят, само, ако се създаде истинска политическа класа.Такава,каквато в момента нямаме.Това ще стане, когато децата на нашите деца се върнат от носталгия, можещи и знаещи да оправят родината си. Писателят казва още:
Хубавото на 10-ти ноември е, че България се отвори към света.А светът е едно голямо село и всеки си търси късмета.
В момента има един лъжлив плач по миналото, твръди още Стоилов.
Много хора забравят за страха, в който са живели, за Белене, за Ловеч, за лъжливия морал.Забравят колко хора са били изтребени,ей, така за нищо! Забравят, че други хора са били принуждавани да говорят за свои близки. Трябва да си пропомняме точно какво е било, да си казваме нещата.
Имало е и хубаво, нормално.Но не трябва всичко да се забравя.Самият факт, че е станала промяната и никой не се връща към измисленото прекрасно социалистическо общество, е показателен. Ако е толкова хубаво, някои ще се опитат да се върнат или потокът от емигранти ще тръгне към Русия, примерно, или към Китай.
10-ти ноември, това беше, ако не свобода, то пътят към свободата! Преди беше тунел без светлина, сега поне светлината я има!
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
В духа на съпричастност и човечност учениците, учителите и родителите на СУ „Христо Ботев“ в бургаския квартал "Черно море" организираха Великденски концерт и благотворителен базар под мотото „Доброто е избор“. Инициативата е в подкрепа на семейства с членове, страдащи от редки заболявания. „Изказваме искрената си благодарност към всички родители за..
На Разпети петък ви срещаме с митрополит Арсений. Как бургазлии ще посрещнат Възкресение Христово и равносметката на владиката година след неговото встъпване в длъжност е темата на разговора. Не подминаваме и зарята за Великден, която предизвика толкова противоречиви реакции. Интервюто на Десислава Златева с митрополита е в следобедния блок..
За трета поредна година жени от пенсионерския клуб в кв. Горно Езерово, читалище „Васил Левски 1937“ и община Бургас организират багрилница на Велики четвъртък. Пред погледа на жителите и гостите на града те показват как с естествени материали може да се боядисат яйца. Милена Дросева, секретар на читалището, обясни, че едно от най-важните..
И тази година потребителите на Домашен социален патронаж Бургас ще получат великденски ястия, боядисани яйца, козунак и подарък за предстоящите светли празници. Над 2500 са яйцата, които бяха боядисани, за да зарадват възрастните хора. Подаръците пък са изработени от деца и лица с увреждания от социалните услуги в града. Близо 1600 сувенири и..
Временна организация на движението се въвежда на две ключови места в Бургас заради ремонтни дейности. От 09:00 часа на 22 април до 09:00 часа на 24 април ще бъде затворено кръстовището между улиците „Георги Шагунов“ и „Антим I“ заради работа по ВиК мрежата. Ограничения се въвеждат и по кръговото кръстовище „Трапезица“, където ще продължат ремонтите..
С тържествена церемония и артистична програма основно училище „Георги Бенковски“ в бургаския комплекс „Зорница“ отбеляза 58 години от създаването си. Акцент в честването бе официалното откриване на бюст-паметник на патрона Георги Бенковски, изработен от световноизвестния скулптор Георги Андонов. Събитието събра настоящи и бивши възпитаници на..
Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица. Този ден се свързва с четири събития: умиването на нозете на апостолите от Христос, Тайната вечеря, на която е установено тайнството Причастие , молитвата в Гетсиманската градина и залавянето на Христос от фарисеите. На този ден се отслужва Света литургия, извършва се и Светото тайнство..
За първи път в Бургас ще се проведе празнична заря по повод Великден, новината дойде вчера от пресцентъра на Община Бургас. По мое предложение г-н..
Ремонтът на булевард „Мария Луиза“ не е включен в капиталовата програма на Община Бургас за 2025 година, съобщиха от администрацията. Въпросът бе..
Мащабна доброволческа акция за засаждане на дръвчета в парк „Славейков“, бе организирана от Община Бургас днес. Събитието бе открито от кмета на Бургас..