Вече 30 години на всеки 10-ти ноември си припомняме миналото, преглъщаме настоящето и спорим за бъдещето. Тази година в предаването "Ден до пладне" избрахме да ви срещнем по повод годишнината с писателя и журналист Димил Стоилов. Житейският му и творчески път започна в Пловдив, а днес облича в думи своите герои в Брюксел. Работил за различни вестници, издания и издателства, автор на няколко книги,и той, като всеки от нас, преминал границата между Преди и Сега, има своите лични спомени за 10-ти ноември:
Не помня къде точно съм бил на 10 -ти, но не трябва да се фокусираме в една дата. Мисля, че точният час и дата не са най-важното.Примерно, реакцията на нашия бивш първи ръководител при научаване на вестта и падналото чене в изненада. Уж изненада,всички неща,които се случиха след това и които би трябвало да ни изненадват, са били един театър,който е бил отдавна и много хубаво подготвен.
Ако говорим за промяната, промяната я има, каза още Димил Стоилов. Но, всички,които имаха илюзията,че могат да диктуват събитията със своята наивност и искреност, и стоене по митинги, в крайна сметка разбраха, че може да е някакво начало, но е и процес, който ще продължи много дълго и ще е мъчителен.
Датата е свързана пряко с работата на Димил Стоилов като журналист. До и след 10 -ти ноемвири той е редактор в един от пловдивските вестници, след това започва и в т.н пловдивска " Демокрация",това е бил вестник"Свобода".Стоилов има проблеми, тъй като трябва да съвместява издания,напълно различни. Демократично и друго, подчинено на партията. Затова и главният му редактор е бил привикван, за да бъде разпитван, как може се случи нещо подобно.Решението е компромисно. Да остане заради новите демократични събития, които трябва да се отразяват.
30 години по-късно, Димил Стоилов е убеден, че нещата в страната могат да се подобрят, само, ако се създаде истинска политическа класа.Такава,каквато в момента нямаме.Това ще стане, когато децата на нашите деца се върнат от носталгия, можещи и знаещи да оправят родината си. Писателят казва още:
Хубавото на 10-ти ноември е, че България се отвори към света.А светът е едно голямо село и всеки си търси късмета.
В момента има един лъжлив плач по миналото, твръди още Стоилов.
Много хора забравят за страха, в който са живели, за Белене, за Ловеч, за лъжливия морал.Забравят колко хора са били изтребени,ей, така за нищо! Забравят, че други хора са били принуждавани да говорят за свои близки. Трябва да си пропомняме точно какво е било, да си казваме нещата.
Имало е и хубаво, нормално.Но не трябва всичко да се забравя.Самият факт, че е станала промяната и никой не се връща към измисленото прекрасно социалистическо общество, е показателен. Ако е толкова хубаво, някои ще се опитат да се върнат или потокът от емигранти ще тръгне към Русия, примерно, или към Китай.
10-ти ноември, това беше, ако не свобода, то пътят към свободата! Преди беше тунел без светлина, сега поне светлината я има!
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в..