Под щемпела на издателство „Знаци” излиза дебютният роман на Златко Ангелов „Хотелът на спомените”. Ангелов е лекар и магистър по медицинска социология. Бил е преподавател в Медицинската академия, преводач и журналист. Напуска България през 1992-ра – живее 7 години в Канада, 14 години в САЩ, а сега се е установил в Испания. Автор е на книги с мемоари, пътеписи, новели, разкази и есета. Познат е и с литературно-критическите есета, които пише за сайта "Маргиналия".
„Книгата първо ме привлече с автобиографичния елемент, разказ на един емигрирал от страната интелигент. За разлика от издевателствата на ДС, за които доста се писа, тя поставя една тема, в която не е толкова дълбано в съвременната българската литература, тази за комунистическите пари и тяхното преразпределение. Много врати отваря този многопластов роман, предизвиква ни към преосмисляне. Важен е този морален и социален конфликт с тоталитарната власт, белязал поведението на много хора, включително и на главния герой в този роман. Над всички теми за мен обаче доминира тази за прошката”, заяви издателят Румяна Емануилиду пред БНР-Бургас.
“Хотелът на спомените" проследява живота на един баща, израснал в комунистическо семейство, който от два брака има четири деца, едно от които е заченато и родено без той да знае. В първата третина на романа той си спомня за своя живот в комунизма преди да отиде в Америка.
Тя, заедно с двете си деца, е заминала за Америка преди съпруга си, който е възнамерявал да замине заедно със семейството си, но е свален от самолета и подложен на морален тормоз с цел да бъде принуден да сътрудничи на ДС. След седемгодишно изгнание в едно родопско село, където преживява Възродителния процес като лекар-гинеколог, в първите дни на 1990 бащата напуска България завинаги и в течение на последвалите 32 години, първо като гинеколог в Чикаго и след това като пенсионер в Сан-Себастиян, Испания, се опитва да изгради или възстанови връзките с децата си.
Най-проблематична и сложна е връзката му с късно срещнатата дъщеря, световно известна пианистка, установила се в Италия. В последната третина на романа дъщерята разказва за своя труден път на сама жена, изнасилена като тийнейджър от свой съученик на Златни пясъци. Тя иска да заобича баща си както би го обичала, ако я бе изгледал от раждането й, но успява да изпита чиста любов едва, след като го е накарала да поиска прошка за раните, които е нанесъл на майка й, брат й и нея самата.
Редакторът на романа Силвия Недкова смята, че "Хотелът на спомените" има потенциалът да се превърне в една от най-обговаряните и дебатирани български книги, а писателят Владимир Зарев го определя като значим успех не само за автора си, но и за цялата ни съвременна литература. Двамата ще говорят за "Хотелът на спомените" на 13 декември в НДК клуб "Перото", където книгата ще бъде представена в рамките на седмото издание на на Софийския международен литературен фестивал. През пролетта очакваме Златко Ангелов и за среща с читателите в Бургас.
Повече чуйте в звуковия файл.
Бургас направи първа стъпка към подготовката на кандидатурата си „Европейска столица на културата 2032“. Учредява се фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването й бе одобрено от общинския съвет днес. Кампанията на Министерството на културата за избор на българския представител започва официално..
В очакване на 23-то издание на “София филм фест на брега”, през март, научаваме в аванс, че едно от любопитните заглавия на форума ще е българското предложение за „Оскар“ – филмът „Триумф“. Върху него ще работят тази година и участниците в седмото издание на Киноклас Бургас. Платформата за обучение се превърна в неизменна част от фестивала, а..
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/, който е роден в Малкотърновско. Това е четвъртото издание на литературната надпревара, която се организира по инициатива на Димитър Кукузелов и се осъществява с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и..
Държавна опера Варна гостува на бургаска сцена с о перата-мюзикъл "Калас и Онасис" от Христос Папагеоргиу. Спектакълът пресъздава живота на Мария Калас и Аристотел Онасис - две звезди с огромна слава и изпепеляващи съдби, чийто фатален сблъсък за пръв път се представя на световната музикална сцена. Операта-мюзикъл проследява с пристрастие, с..
Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории- творческо писане,..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/,..
Бургас направи първа стъпка към подготовката на кандидатурата си „Европейска столица на културата 2032“. Учредява се фондация, която да се ангажира..
В очакване на 23-то издание на “София филм фест на брега”, през март, научаваме в аванс, че едно от любопитните заглавия на форума ще е българското..