Ньойският договор е една от най-пагубните спогодби в цялата българска история. В края на Първата световна война, най-големия дотогава световен конфликт, българската държава е от страната на загубилите. Контрактът е наказанието за погрешния избор от лятото на 1915 г., когато цар Фердинанд и правителството на Васил Радославов вкарват България във войната на страната на Тройния съюз, казва историкът проф. Иван Илчев:
„Не трябва да забравяме, че Ньойският договор за съжаление, до голяма степен е подготвен от българската политика, не толкова от съседите на България и Великите сили, които също носят своя дял от вината…Ние сме победена държава, а в историята никой не се е отнасял милостиво с победените, за съжаление!“
11 хил. кв. км. територия е откъсната от България, 600 хиляди българи остават извън границите. Репарациите, които трябва да изплати страната ни на съюзниците възлизат на 2,25 милиарда златни франка. Според Ньойския договор губим Южна Добруджа, Беломорска Тракия, но и Струмишко и Западните покрайнини. От отделените земи в следващите три години в България пристигат над 100 хил. бежанци. Около 600 хиляди българи остават отвъд граница.
„Най – голямата ни загуба, като територия е Егейска Тракия и не толкова като територия, а като възможност за достъп до европейските пазари и това ни хвърля отново в ръцете на Германия. Когато е подписан Букурещкият договор през 1913 г., българският народ го възприема като нещо временно, като някакъв удар от който бързо ще се оправим. Когато е подписан Ньойският договор, това е краят! Сложен е краят на Българското Възраждане, на полета на българския дух, губи се надеждата в бъдещето на българския народ!“, каза още проф. Илчев.
Българите посрещнали вестта за унизителните клаузи на Ньойския диктат с небивал трагизъм и възмущение. Историята разказва, че на този ден преди 100 години в църквата „Света Неделя“ е отслужена панихида за загиналите по бойните полета . Сред присъстващите спонтанно възниква идеята да се направи траурно шествие. Множеството с черни хоругви тръгва по улиците на столицата и се отправя към дома на народния поет и писател Иван Вазов. Развълнуван той се обърнал развълнуван към множеството с думите : „С бодър дух трябва да посрещнем ударите на съдбата, без да се отчайваме, без да изпадаме в униние… Да бъдем всички убедени, че ще превъзмогнем нещастието си и ще създадем една нова, единна и мощно духовна България! Не се отчайвайте!… Жив е българският бог!“ и се разплакал, хилядното множество, прегърнало черни знамена заплакало с него.
репортаж може да чуете в звуковия файл:Лошите метеорологични условия са причина за промяна в програмата на Националния мотосъбор, който се провежда край Ямбол. Заради проливните дъждове, няма да бъдат проведени игрите и състезанията в скоростната отсечка до село Чарган, съобщи секретарят на ямболския клуб Пламен Колев: " Това все пак не са автомобили, това са мотоциклети на две гуми, по-..
Министерството на околната среда и водите чрез Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение за опасно време. За 10 май 2025 г. се очакват интензивни валежи от дъжд, като за областите Ямбол и Бургас е обявен оранжев код за потенциално опасни метеорологични условия. Актуалната информация може да се следи на..
Сливен почете 185-годишнина от рождението на войводата Хаджи Димитър тази вечер. Пред паметникът му в центъра на града дойдоха да се поклонят пред делото и подвигът му представителите на общинската и държавна власт, партии, неправителствени организации и граждани. Пред събралите граждани и гости на Сливен кметът Стефан Радев припомни..
Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на събитието...
В навечерието на професионалния си празник - 11 май, библиотекарите, подкрепени от синдикатите, излязоха на протест пред Столичната библиотека с искане за по-високи заплати. С последното Решение на Министерския съвет – работещите в областта на информационно-библиографските услуги ще получат увеличение на заплатите си с едва 5%. Това е и поводът в..
От началото на активния сезон по противоградна защита, който стартира на 15 април, до момента в страната от страна на Изпълнителна агенция борба с градушките (ИАБГ) са проведени 59 въздействия, обработени са 242 градоопасни облака и са изстреляни общо 4024 ракети. 2105 ракети са изстреляни в Южна България и 1919 в Северна България, съобщават от..
Родното село на революционера Стефан Караджа – Стефан Караджово, община Болярово, тържествено отбеляза 185-ата годишнина от рождението на своя велик син. Празненството се проведе пред паметника на героя, който е издигнат в близост до родната му къща, преобразувана в музей от община Болярово. Присъстваха множество граждани, гости и представители..
Десетки представители на руската общност в Бургас се включиха в шествието, наречено "Безсмъртен полк" във връзка с отбелязвания в Русия Ден на победата...
80-годишнината от края на Втората световна война и Денят на Европа ще бъдат тържествено отбелязани в Ямбол. В церемонията ще вземат участие представителни..
Община Созопол участва в международен проект за опазване на околната среда чрез разделно сметосъбиране. Тя ще проведе информационна кампания сред..