Ньойският договор е една от най-пагубните спогодби в цялата българска история. В края на Първата световна война, най-големия дотогава световен конфликт, българската държава е от страната на загубилите. Контрактът е наказанието за погрешния избор от лятото на 1915 г., когато цар Фердинанд и правителството на Васил Радославов вкарват България във войната на страната на Тройния съюз, казва историкът проф. Иван Илчев:
„Не трябва да забравяме, че Ньойският договор за съжаление, до голяма степен е подготвен от българската политика, не толкова от съседите на България и Великите сили, които също носят своя дял от вината…Ние сме победена държава, а в историята никой не се е отнасял милостиво с победените, за съжаление!“
11 хил. кв. км. територия е откъсната от България, 600 хиляди българи остават извън границите. Репарациите, които трябва да изплати страната ни на съюзниците възлизат на 2,25 милиарда златни франка. Според Ньойския договор губим Южна Добруджа, Беломорска Тракия, но и Струмишко и Западните покрайнини. От отделените земи в следващите три години в България пристигат над 100 хил. бежанци. Около 600 хиляди българи остават отвъд граница.
„Най – голямата ни загуба, като територия е Егейска Тракия и не толкова като територия, а като възможност за достъп до европейските пазари и това ни хвърля отново в ръцете на Германия. Когато е подписан Букурещкият договор през 1913 г., българският народ го възприема като нещо временно, като някакъв удар от който бързо ще се оправим. Когато е подписан Ньойският договор, това е краят! Сложен е краят на Българското Възраждане, на полета на българския дух, губи се надеждата в бъдещето на българския народ!“, каза още проф. Илчев.
Българите посрещнали вестта за унизителните клаузи на Ньойския диктат с небивал трагизъм и възмущение. Историята разказва, че на този ден преди 100 години в църквата „Света Неделя“ е отслужена панихида за загиналите по бойните полета . Сред присъстващите спонтанно възниква идеята да се направи траурно шествие. Множеството с черни хоругви тръгва по улиците на столицата и се отправя към дома на народния поет и писател Иван Вазов. Развълнуван той се обърнал развълнуван към множеството с думите : „С бодър дух трябва да посрещнем ударите на съдбата, без да се отчайваме, без да изпадаме в униние… Да бъдем всички убедени, че ще превъзмогнем нещастието си и ще създадем една нова, единна и мощно духовна България! Не се отчайвайте!… Жив е българският бог!“ и се разплакал, хилядното множество, прегърнало черни знамена заплакало с него.
репортаж може да чуете в звуковия файл:През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута. Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала. А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца. Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но..