Исканата процедура по изготвяне на пълен анализ на качеството на атмосферния въздух в Бургас предизвика бурни дебати на заседанието на комисията по опазване на околна среда, земеделие и храни. Така входирана докладната записка беше пратена за становище на администрацията, която трябва да определи и финансовата рамка за анализа и за техниката, ако бъде закупена за три пункта в града.
Анализът за качеството на въздуха в Бургас трябва да има финансово измерение, както и каква техника да бъде закупена за трите пункта в комплекс „Славейков“, „Възраждане“ и „Долно Езерово“. Няма как като един от вносителите на предложението да знам каква ще бъде стойността и да я посоча в докладната, каза общинският съветник Стоян Грозев.
"Трябва да се направи анализ, виждате че сме подложени на газов терор от една седмица в Бургас, нито един уред не поазва завишение. Това означава, че има компоненти във въздуха, които не се замерват. за да започнем да вършим нещо нормално, ние трябав да имаме някаква отправна точка от която да тръгнем и да знаем какво да направим. Не да говорим, че тази докладна трябва да отпадне, че няма пари. Имаме нужда от анализ, който да покаже какво има или няма в този въздух. Има финансова ос по която да може да се кандидатства по програма и да се закупи нужното оборудване ако трябва, да нес е плаща на тази лаборатория да прави анализ", каза той
Мониторинговите точки първоначално са били 8, но за да не се оскъпи, са намалени, допълни Стоян Грозев:
"Мониторинговите точки са намалени от техническото задание, за да се облекчи финансовата рамка сме ги намалили на три. Основните сигнали и недоволство на гражданите идва от тези три точки в града. Снощи пак беше с миризми, в 23:00 часа беше страшно, живея в "Изгрев", а миризмата идваше от "Славейков", а този анализ рано или късно трябва да се направи"..
Може да се обмисли и друг вариант с надграждане на сега действащата апаратура, посочи Бойчо Георгиев:
Чуйте повече в звуковия файл:
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..