Инициативен комитет от членове на Сдружение "Общество за духовни изяви" и представители на музикалните, медийните среди, държавни и общински служители, читалищни, библиотечни, научни работници и други представители на интелигенцията, общо 1019 души, предлагат композитора проф. Иво Керемидчиев (1954-2018 г.) за почетен гражданин на Бургас. Решението трябва да вземат общинските съветници, а официалното обявяване традиционно се извършва на градския празник Никулден.
Професор Иво Христов Керемидчиев е български звукорежисьор и професор по звукорежисура, дългогодишен ръководител на специалност "Звукорежисура, звуков и медиен дизайн" в Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров", София. Лауреат е на кристалната лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци през 2015 г. и на огърлие, връчено посмъртно през 2019 г.
Роден е през 1954 в Бургас, където през 1973 година завършва Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров". Постъпва да учи специалност "Цигулка" в Инструменталния факултет на Държавната музикална академия и се дипломира през 1977 година. Между 1979 и 1983 година следва второ висше образование в специалност "Звукорежисура" на Теоретичния факултет. В периода 1985-87 прави специализация по звукорежисура в Музикална академия в Детмолд (Германия).
От 1977 до 1978 година Керемидчиев работи като помощник-концертмайстор в Български камерен оркестър в Банкя, чиито ръководители са прочутите български цигулари Емил Камиларов и Дина Шнайдерман. През 1978-79 година е в състава на симфоничния оркестър на град Каляри (Сардиния, Италия).
След второто си дипломиране през 1983 година работи като звукорежисьор и преподавател по звукорежисура в Консерваторията. През 1997 година става доцент с хабилитационен труд на тема "Проблеми на музикалната звукова пластика" и заема поста завеждащ катедра и специалност "Звукорежисура", а през 2002 година става професор по звукорежисура в Академията. От 2005 година е заместник-декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Академията.
От 1994 година Иво Керемидчиев реализира над 1200 записа с класическа и народна музика, повечето от тях издадени и в чужбина. Много от проектите му представят успешно българската музикална култура пред света. Повечето записи се правят в студиото на НМА, което е оборудвано по проект на Керемидчиев, спечелен пред японското правителство по програмата му за подпомагане на културата в различни страни.
Неговите корени, свързани с любимия му Бургас, го довеждат до идеята да създаде в родния си град специалност "Звукорежисура" в Музикалното училище, като с това да предостави на учениците възможност за средно тонрежисьорско образование. Идеята се осъществява с подкрепата на тогавашния директор г-жа Юлия Ненова, оборудвано е студио и самият Иво Керемидчиев идва тук да преподава, заедно с големи имена в областта на музикалната акустика.
Професорът е инициатор на множество реализирани проекти - създаване на специалността "Медийна композиция" в НМА "Проф. П. Владигеров", разработване на програма за дистанционно обучение в Академията, създаване на Балкански мултимедиен център с цел популяризиране на нашата култура на други континенти, създаване на специалност "Тонрежисура" в "Международното висше бизнес училище", подпомага създаването на филиал на специалността в Пловдив - в АМТИИ, организира семинари с български и чужди лектори, организира кръгли маси по проблемите на звукозаписа, участва в задгранични конференции като корифей по въпросите на звукорежисурата.
Много негови студенти работят в Българска национална телевизия, Българско национално радио с техните филиали в страната, както и в останалите електронни медии, включително в БНР-Бургас.
120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и отличените тази година. Приз „Фолклорен венец „Божура“ бе присъден на Стела Петрова, ученичка от 11 клас на Националното училище за изкуства „Добри Христов“, град Варна. Тя е завършен..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието е от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър спектакъл. „Музикалното..
Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май. С лентички, деклариращи протеста, служителите на Регионалния исторически музей посрещаха стотиците бургазлии и гости на града, дошли да разгледат експозициите в Нощта на музеите. Председателят на..
За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В четирите експозиции на музея - Археологическа, Етнографска, Историческа и Природонаучна ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведат..
Европейската нощ на музеите в Сливен ще бъде официално открита от 18.00 часа, със съвместна винилна изложба на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ и Музей на текстилната индустрия под мотото „120 години музей в Сливен“. Тя ще бъде разположена в централната пешеходна зона. Всички музеи и галерии в града отварят безплатно вратите си за..
Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители, които са любопитни да се запознаят отблизо с историята на българската авиация, чрез колекцията от летателни апарати. Пет самолета могат да бъдат разгледани отвътре - това са товарният Ан-12, също..
За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи до 18 години, за да им предостави сцена на Националния Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“. Тази година в него ще се включат над 120 индивидуални изпълнители и състави от цялата страна . Конкурсната програма започна в 9,30 часа пред читалището в града. А..
120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и..
Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители,..
Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май. С..