Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предлагат проф. Иво Керемидчиев за почетен гражданин на Бургас

Инициативен комитет от членове на Сдружение "Общество за духовни изяви" и представители на музикалните, медийните среди, държавни и общински служители, читалищни, библиотечни, научни работници и други представители на интелигенцията, общо 1019 души, предлагат композитора проф. Иво Керемидчиев  (1954-2018 г.) за почетен гражданин на Бургас. Решението трябва да вземат общинските съветници, а официалното обявяване традиционно се извършва на градския празник Никулден.               

Професор Иво Христов Керемидчиев е български звукорежисьор и професор по звукорежисура, дългогодишен ръководител на специалност "Звукорежисура, звуков и медиен дизайн" в Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров", София. Лауреат е на кристалната лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци през 2015 г. и на огърлие, връчено посмъртно през 2019 г.

Роден е през 1954 в Бургас, където през 1973 година завършва Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров". Постъпва да учи специалност "Цигулка" в Инструменталния факултет на Държавната музикална академия и се дипломира през 1977 година. Между 1979 и 1983 година следва второ висше образование в специалност "Звукорежисура" на Теоретичния факултет. В периода 1985-87 прави специализация по звукорежисура в Музикална академия в Детмолд (Германия).

От 1977 до 1978 година Керемидчиев работи като помощник-концертмайстор в Български камерен оркестър в Банкя, чиито ръководители са прочутите български цигулари Емил Камиларов и Дина Шнайдерман. През 1978-79 година е в състава на симфоничния оркестър на град Каляри (Сардиния, Италия).

След второто си дипломиране през 1983 година работи като звукорежисьор и преподавател по звукорежисура в Консерваторията. През 1997 година става доцент с хабилитационен труд на тема "Проблеми на музикалната звукова пластика" и заема поста завеждащ катедра и специалност "Звукорежисура", а през 2002 година става професор по звукорежисура в Академията. От 2005 година е заместник-декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Академията.

От 1994 година Иво Керемидчиев реализира над 1200 записа с класическа и народна музика, повечето от тях издадени и в чужбина. Много от проектите му представят успешно българската музикална култура пред света. Повечето записи се правят в студиото на НМА, което е оборудвано по проект на Керемидчиев, спечелен пред японското правителство по програмата му за подпомагане на културата в различни страни.

Неговите корени, свързани с любимия му Бургас, го довеждат до идеята да създаде в родния си град специалност "Звукорежисура" в Музикалното училище, като с това да предостави на учениците възможност за средно тонрежисьорско образование. Идеята се осъществява с подкрепата на тогавашния директор г-жа Юлия Ненова, оборудвано е студио и самият Иво Керемидчиев идва тук да преподава, заедно с големи имена в областта на музикалната акустика.

Професорът е инициатор на множество реализирани проекти - създаване на специалността "Медийна композиция" в НМА "Проф. П. Владигеров", разработване на програма за дистанционно обучение в Академията, създаване на Балкански мултимедиен център с цел популяризиране на нашата култура на други континенти, създаване на специалност "Тонрежисура" в "Международното висше бизнес училище", подпомага създаването на филиал на специалността в Пловдив - в АМТИИ, организира семинари с български и чужди лектори, организира кръгли маси по проблемите на звукозаписа, участва в задгранични конференции като корифей по въпросите на звукорежисурата.

Много негови студенти работят в Българска национална телевизия, Българско национално радио с техните филиали в страната, както и в останалите електронни медии, включително в БНР-Бургас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Каракачанов представя новата си книга в Бургас

Красимир Каракачанов ще представи в Бургас новата си книга „Външнополитическата дейност на ВМРО (1893 – 1944 г.)“ утре.  В научния труд на Каракачанов, който е д-р по международно право и международни отношения, са представени външнополитическата дейност на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) от създаването ѝ в..

публикувано на 30.09.24 в 21:07

Директорът на разградския театър Левон Манукян е задържан за длъжностно присвояване и пране на пари

Арестуван е известният диригент и директор на Театрално-музикален филхармоничен център в Разград  Левон Манукян. Досъдебното производство е наблюдавано от Окръжната прокуратура в Пловдив. Разследването е за длъжностно присвояване и пране на пари и по него са задържани още трима души.  Според държавното обвинение извършените престъпления са свързани с..

публикувано на 30.09.24 в 17:28

30-то издание на конкурса "Аз и моят град" предстои в Сливен

Община Сливен, в партньорство с Художествена галерия „Димитър Добрович, организира за тридесети път традиционния конкурс за детска рисунка „Аз и моят град“. Тази година конкурсът се посвещава на 190 години текстилна индустрия. Участниците са разделени в следните възрастови групи: деца до 7 години; І-ІІклас; ІІІ-ІV клас; V-VІ клас; VІІ-VІІІ..

публикувано на 30.09.24 в 14:17

Поетичен диалог с Господ в дебютната стихосбирка на Екатерина Капрова

„Това си е между мен и Господ“ е заглавието на първата стихосбирка на Екатерина Капрова. Тя се появява след две книги с разкази „Роуз вълшебната ми кръстница“ и „Роуз и други вълшебни кръстници“, които критиците определят като „магически реализъм“. Журналист с дългогодишна практика, Капрова в момента отговаря за „Връзките с обществеността“  на..

обновено на 30.09.24 в 14:09
Мария Мутафчиева

Започва осмото издание на Националния поетичен конкурс „Непознати улици“

Националният поетичен конкурс „Непознати улици“ за осма поредна година предизвиква учениците от цялата страна да изпратят свои стихове на свободна тематика. В него могат да участват  пишещи момичета и момчета от VII до XII клас. Началото е поставено през 2012-та, когато излиза стихосбирка на Мария Мутафчиева с нейни ученически стихове...

публикувано на 30.09.24 в 12:30

Представят книгата на Агоп Мелконян "Душата на арменеца" в библиотеката

Последният труд на Агоп Мелконян под заглавие „Душата на арменеца:  Очерци за историята на арменската литература” ще бъде представен в Регионалната библиотеката на Бургас от 18.30 часа. Книгата включва лекциите на известния писател-фантаст, поет, журналист, преводач и преподавател като са представени основните етапи от развитието на..

публикувано на 30.09.24 в 09:41

Започва "Сребро в косите, песен в душите край морето на Бургас"

XIII издание на традиционния национален фестивал „Сребро в косите, песен в душите край морето на Бургас“ ще се проведе днес и утре - 1 октомври, в Културен дом НХК. Всяка година Бургас отбелязва Международния ден на възрастните хора с този мащабен, цветен и усмихнат музикален форум, който дава сцена на състави от пенсионерски клубове и читалища от..

публикувано на 30.09.24 в 09:35