Изложбата в памет на българския художник Стоян Цанев ще бъде открита на 11 февруари от 18 часа в в Бургаска Художествена Галерия "Петко Задгорски".
На двата етажа на галерията ще бъдат представени платна - живопис и графика на именития творец. Картините, които ще бъдат представени са от фонда на Бургаска Галерия "Петко Задгорски", творби, предоставени от наследниците му и притежания на частни колекции.
Известният художник ни напусна на 5 февруари 2019.
Стоян Цанев е завършил Академия за изящни изкуства във Варшава, при проф. Анджей Руджински. За творчеството си Цанев е удостоен с множество престижни български и международни отличия: Награден е от полското културно министерство. От същата година взема участие в представителните изложби в чужбина на Съюза на българските художници. Твори в областите кавалетна графика, живопис и малка пластика. Автор е и на екслибриси за поетите Недялко Йорданов, Христо Фотев и за изтъкнатия бургаски художник Георги Баев. Получава награда за графика на СБХ на името на Веселин Стайков през 1979 и 1988 година, наградата на Международното биенале на графиката във Варна през 1989 г., награда на Биеналето за хумор и сатира, организирано от Дом на хумора и сатирата - Габрово. През 2007 година получава най-голямата българска награда за живопис - "Захарий Зограф".
Платна на Стоян Цанев са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия; художествените галерии в Бургас, Варна, Добрич, Силистра, Сливен, Пловдив, Велико Търново, Стара Загора, Русе, както и музейни и частни колекции по цял свят.
Фондация „Шанс за децата и природата на България“ и Център за млади таланти за пета поредна година обявяват началото на кампанията „Шанс за таланта на Бургас“. Инициативата тази година е насочена към откриване, насърчаване и развитие на млади хора от Бургас и региона с изявени заложби в областта на творческото писане и изобразителното..
Пиесата „Последната нощ на Сократ“ от Стефан Цанев ще бъде представена на 3 октомври от 19:00 ч. в Културен дом НХК – Бургас. Събитието е част от програмата на VIII Порт Прим Арт Фест. Произведението е поставено за първи път през 1986 г., а новата му сценична версия е дело на режисьора Съни Сънински. Тя е създадена по повод 60-годишнината на Театър..
Антония Апостолова представя днес в родния Бургас най-новия си роман „Болката идва по-късно“. Срещата с авторката е от 18.00 часа в регионалната библиотека „Пейо Яворов“, а модератор ще е заместник-кметът по култура Диана Саватева. Тази семейна сага е едновременно роман за израстването и изповед на един баща под формата на писмо до изоставения от..
Международният детски анимационен фестивал се завръща за четвърти път в Бургас и ще се проведе от 25 до 27 септември 2025 г. Събитието ще зарадва най-малките зрители с анимационни филми от различни страни и ще даде възможност на деца и подрастващи между 7 и 15 години да се включат в безплатни анимационни работилници. Официалното откриване е на 25..
Ретроспективна изложба на художника Кольо Кехайов ще бъде представена в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Платната в експозицията се обединяват около заглавието "Фрагменти". Кольо Кехайов е роден 1944 г. Завършил е Художествената Академия в София, специалност „Стенопис“, в класа на проф. Георги Богданов. Автор е на..
Морската сцена в Царево ще оживее от 19:00 ч. с любимата вечер на царевската песен „Джурджуна“. Събитието събира жители и гости на града за музика, песни, вкусна риба и морски деликатеси. „Джурджуна“ е дума, с която местните описват весела компания около маса – с китара, смях и песни за любов, море и приятелство. Тази традиция, родена от местната..
Празникът на „Меден рудник“ е обичано събитие, което за петнадесета година събира жители и гости на най-големия жилищен комплекс в Бургас. Проявата се организира от Народно читалище „Паисий Хилендарски 1928“ с подкрепата на Община Бургас и ще се проведе на 13 септември. Тържествата започват в 10:00 ч. с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча..
Ретроспективна изложба на художника Кольо Кехайов ще бъде представена в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Платната в експозицията се..
Празникът на „Меден рудник“ е обичано събитие, което за петнадесета година събира жители и гости на най-големия жилищен комплекс в Бургас. Проявата се..
Комедийният спектакъл „Неделя сутрин“ ще бъде представен тази вечер на сцената на Летния театър в Бургас. Публиката ще види в ролите Филип Буков, Павел..