Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен проект за дигитализация на културно наследство обединява бургаски институции

Стартова работна среща се проведе в Бургаския свободен университет, във връзка с осъществяването на международен проект „Дигитално представяне и опазване на нематериалното културно наследство“ (DigiCult). Той е част от програма Еразъм+ на ЕС, ключова дейност 2 Стратегически партньорства и обединява осем организации от България, Латвия, Италия и Гърция.

Дейностите от българска страна ще се осъществяват съвместно от Бургаски свободен университет и Регионален исторически музей Бургас, тъй като проектът обединява сферите на културата, информационните технологии и образованието. 

DigiCult има за цел да насърчи и подпомогне процесите, свързани с цифровото представяне, съхраняване и популяризиране на нематериалното културно наследство на Европа в глобален аспект и в дългосрочна перспектива. 

Целта е да се разработят стандарти за дигитализация и рамка за осъществяването на гъвкаво обучение на заетите в културната индустрия. Дигитализацията на нематериалното наследство е ключова дейност за музейните специалисти, но изисква допълнителни знания и ресурси, които проектът ще набележи и канализира. Проектът се ръководи от Бургаски свободен университет, а екипът ще се координира от доц. д-р Янислав Желев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16-ата конференция на Zonta International District 30 се провежда в Бургас

  Бургас е домакин на 16-ата конференция на Zonta International District 30. Международното събитие събра  близо 200 участници от различни държави. Форумът се провежда в Международния конгресен център Бургас и е посветен на каузата за равенство между половете и овластяване на жените и момичетата, като предоставя платформа за обмен на идеи, добри практики..

обновено на 20.09.25 в 15:47

LessPlastic Film fest представя филми на екологична тематика в Созопол

Концесионерите на морски плажове да ги почистват и извън активния туристически сезон. Затова призовават от фондация "LessPlastic-България". Пред БНР Бургас Никола Бобчев от фондацията посочи: "Плажовете все още се почистват от концесионерите, но след септември-октомври и ноември, когато морето стане по-бурно, вълнението ще изхвърли..

обновено на 20.09.25 в 13:25

Паметник на капитан Георги Мамарчев откриват тази вечр в Мамарчево

 Тържественото откриване на паметник на капитан Георги Мамарчев ще бъде открит в Мамарчево тази вечер. Тържественият ритуал е насрочен за 19.30 часа. Името на капитана селото носи повече от половин век, съобщават от община Болярово. Събитието е част от празничната програма по случай празника на Мамарчево. Очаква се церемонията да бъде уважена от..

публикувано на 20.09.25 в 12:30

„Баница вита – два пъти превита“ днес в Елхово

Община Елхово и НЧ „Развитие – 1893“ – Елхово организират тринадесети пореден празник на традиционната тракийска баница „Баница вита – два пъти превита“. Той започва днес  от 10:00 часа на централния площад. Празникът е  съревнование на майсторството и въображението в приготвянето на традиционната българска баница.  Участниците имат право да представят..

публикувано на 20.09.25 в 08:15

65 години град Средец: Кулминацията на тържествата е днес

Средец чества 65 години от обявяването му за град. Цялата година и наситеният с прояви септември минават под този знак, но кулминацията на тържествата е днес. Президентският указ, с който Средец става град е издаден на 6 февруари 1960 година . Събитията днес по този повод започват с поднасяне на венци и цветя пред паметника..

обновено на 20.09.25 в 08:10

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас заради строителни дейности

Улицата „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена за движение при кръстовището с ул. „Цар Петър“ заради товаро-разтоварни дейности, свързани със строителни материали и техника в района на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП. Ограничението ще важи днес и утре в часовете от 9:00 до 17:00 ч. Информацията е предоставена от Общината в Бургас...

обновено на 20.09.25 в 07:54

Нова 360° камера показва живота на птиците в Атанасовското езеро в реално време

Любителите на природата вече могат да наблюдават отблизо птиците в Атанасовското езеро и да посрещат изгрева над лагуната благодарение на нова камера с 360-градусов обхват. Техниката предава картина от 10 различни точки и е достъпна свободно от всяко устройство – телефон, таблет, компютър или смарт телевизор. Камерата е достъпна онлайн чрез сайта..

публикувано на 19.09.25 в 19:00