Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът предлага срочни стикери за синята зона в Бургас

Има условия за дискриминация, отговарят от общинското предприятие "Транспорт"

| обновено на 30.01.20 в 08:38



Въвеждането на срочен стикер за платено паркиране в синята и зелената зони предлага бургаският омбудсман Тодор Стамболиев.

Предложението идва след жалби на собственици на жилища в града, които ги ползват само в част от годината. Имотът им попада в обхвата на синята или зелената зона, но постоянният им адрес не е в общината и нямат право на стикер за преференциално паркиране.

„Нека бъде въведена услуга абонаментен времеви стикер подобно на винетните стикери, които могат да бъдат за 15 дни, за месец, за три, за година. Бургас е туристически град и може да бъде иновативен – идваш, доказваш с документ, че си собственик на жилище с актуална справка от Агенцията по вписвания, подават се документи и получаваш възможност да си закупиш съответно стикер“, предлага Стамболиев.

Според него, промяната няма да натовари с допълнителен човешки ресурс ОП „Транспорт“ и ще донесе нови финансови средства.

Предложението повдига повече въпроси отколкото дава решения, стана ясно от думите на управителят на общинското предприятие „Транспорт“ Андрей Рунчев. Критериите за издаването на подобен стикер е основният, посочи той:

"Как ще разграничим тези граждани? По какъв начин ще се издава? Колко пъти мога да се възползвам от това си право? Хората, които живеят в чужбина, извън Бургас, идват за 15-30 дни. Мисля, че е дискриминационно да делим хората. А тези, които живеят във Ветрен, Крайморие или Меден рудник, но имат имот в обхвата на синята или зелена зони?"

Ако има стикери за всички, това ще обезсмисли платеното паркиране, добави Рунчев. В момента са издадени около 6 000 стикера по местоживеене, а местата намаляват и са под 4 800. Работи се и по разширението на синята зона с нови участъци в трите квартала, където паркирането е най-голям проблем "Лазур", "Възраждане" и "Братя Миладинови". 

Омбудсманът уточни, че в отправените от него предложения за промяна в Наредбата се дава отговор на поставените въпроси. "Право на платено паркиране за срок от 1 до 3 месеца имат и собствениците на имот с предназначение -жилище, попадащо в района на зоната за платено паркиране. Правото се дава само на един собственик за съответния имот. За втори и следващ имот на същото лице, стикер не се издава," гласи становището на Тодор Стамболиев. Той посочва:

"Собственик на имот, който заплаща данък и такса смет за същия не бива да бъде поставен в различно положение от този, който живее постоянно тук. Несправедливо е на всеки час да пускаш sms и да плащаш значителна сума, за да може автомобилът ти да домува пред, или поне в близост до блока, в който живееш. Става въпрос за липса на възможност да си платиш за да паркираш, не за безплатно паркиране. С всяко увеличение на район на платена зона, поставените към мен сигнали ще се увеличават. Липсата на правила ще водят до други последствия, включително и до корупционни практики."

Повече може да чуете в звуковите файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 октомври ще е Ден на траур в община Созопол заради тримата загинали младежи

В знак на съпричастност към трагичната гибел на тримата загинали на 17 октомври 2025 младежи в тежката катастрофа на пътя Созопол – Черноморец, кметът на Община Созопол обявява 20 октомври 2025 г. за Ден на траур в общината, съобщиха оттам. В този ден знамената на всички общински сгради и обществени места ще бъдат спуснати наполовина. Отменят се..

публикувано на 18.10.25 в 12:36

Сливенският митрополит Арсений ще отслужи литургия утре за празника на храм "Св. Йоан Рилски"

На 19 октомври Православната църква почита  Св. Йоан Рилски Чудотворец. Той е приет за небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Денят се нарича още Отчов ден или Денят на отеца. Св. Йоан Рилски е погребан близо до основаната от него Рилска обител, но след това мощите му са пренесени в Средец. На 19 октомври се почита..

публикувано на 18.10.25 в 12:30

Бургас се включва в кампанията "Капачки за бъдеще" днес

Бургас се включва в есенното издание на кампанията „Капачки за бъдеще“. Акцията ще се проведе днес. Със събрани кенчета и капачки участват хора на различни възрасти, включват се и доброволци, съобщи Иво Попов от местния „Клуб за бъдеще“, организатор на събитието: „Събираме пластмасови капачки с номер 2 и 5 от вътрешната страна..

обновено на 18.10.25 в 08:46
ул Конт Андрованти в Бургас

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас през уикенда

В центъра на Бургас улица „Конт Андрованти“ при кръстовището с улица „Цар Петър“ ще бъде затворена за движение през уикенда от 9:00 до 17:00 часа. Ограничението се налага заради товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на улица „Тракийска“ до сградата на Националната агенция за приходите. От Община Бургас уточняват, че движението..

обновено на 18.10.25 в 08:15

Временна промяна в движението в ж.к. „Зорница“ заради подмяна на водопроводи

От 10:00 часа на 20 октомври 2025 г. (понеделник) ще бъде въведена временна организация на движението в бургаския квартал „Зорница“. Причината е подмяна на водопроводната мрежа. За периода на ремонта се затварят частично кръстовището между блокове 40, 39 и 33, както и кръстовището между спортна зала „Бойчо Брънзов“ и блок 38. От Община Бургас..

публикувано на 17.10.25 в 17:00

Започва реконструкция на водопроводната мрежа в Болярово и Попово /ОБНОВЕНА/

В Болярово предстои рехабилитация на част от водопроводната мрежа. Подмяна на ВиК тръби започва и в село Попово . Реконструкциите по мрежата са по спечелен от община Болярово проект на стойност над 1,6 млн. лева. Финансирането е от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони Срокът за изпълнение е 36 месеца . Проектът се..

обновено на 17.10.25 в 14:45

Няма средства за възстановяване на велоалеята към Сарафово

Сарафово е един от най-бързо развиващите се и променящи се бургаските квартали. Разрастването му заради строителството на нови имоти доведе до нужда от нова инфраструктура и ремонти. Активност по най-наболелите проблеми проявяват граждани, които често правят подписки и поставят пред общината свои въпроси. Те не пропуснаха да представят проблемите..

публикувано на 17.10.25 в 14:02