Държавата предлага да се намали срока, в който личният лекар има право да издава първи болничен на седмица вместо две, както е сега. Идеята е част от пакет от мерки, с които ще се контролира издаването на здравния документ. Издават се около 30 млн. болнични листи, 30% да са над 7 дни това означава значителен ресурс на здравната каса да отиде за това продължение на болничния, коментира Д-р Петко Желязков, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари за региона. Това ще затрудни и болните, най-вече тези, които трябва да пътуват, за да се явят пред лекарска комисия, добави той:
„За малките деца проблемът също е голям. Майките, а напоследък и бащите, вземат болнични заради тях. Децата боледуват от 6 до 10 пъти в годината. А това е временна нетрудоспособност на родителите. Тези болнични листи също са голям разход за НОИ, но хората са прави-за децата им става дума.”
От Националното сдружение на джипитата застават зад становището, че НОИ трябва да поеме изплащането на болничния лист. Те предлагат и докумета да се изпраща по електронен път до работодателя, а в него да се отбелязва какъв режим е назначен на пациента-болничен, санитарно-курортен или домашен. Като „абсурдно” той определи предложението представители на РЗИ и НОИ да проверяват болния в домашни условия.
Най-много болнични се издават във фирмите с персонал до 9 души и в такива над 500, сочи статистиката. Зад нея обаче стоят съдбите на стотици хора, коментира д-р Петко Желязков. По думите му болничните са приоритет на зетите в бюджетните предприятия и държавните институции, а работещите в частния сектор с риск да влошат здравето си, често се отказват от правото си като признават, че работодателят не гледа с добро око на ползващите болнични.
Според сдружението на джипитата в процеса на контрол на болничните трябва да се засили ролята на службите по трудова медицина.
Повече чуйте в звуковия файл.От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..