Държавата предлага да се намали срока, в който личният лекар има право да издава първи болничен на седмица вместо две, както е сега. Идеята е част от пакет от мерки, с които ще се контролира издаването на здравния документ. Издават се около 30 млн. болнични листи, 30% да са над 7 дни това означава значителен ресурс на здравната каса да отиде за това продължение на болничния, коментира Д-р Петко Желязков, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари за региона. Това ще затрудни и болните, най-вече тези, които трябва да пътуват, за да се явят пред лекарска комисия, добави той:
„За малките деца проблемът също е голям. Майките, а напоследък и бащите, вземат болнични заради тях. Децата боледуват от 6 до 10 пъти в годината. А това е временна нетрудоспособност на родителите. Тези болнични листи също са голям разход за НОИ, но хората са прави-за децата им става дума.”
От Националното сдружение на джипитата застават зад становището, че НОИ трябва да поеме изплащането на болничния лист. Те предлагат и докумета да се изпраща по електронен път до работодателя, а в него да се отбелязва какъв режим е назначен на пациента-болничен, санитарно-курортен или домашен. Като „абсурдно” той определи предложението представители на РЗИ и НОИ да проверяват болния в домашни условия.
Най-много болнични се издават във фирмите с персонал до 9 души и в такива над 500, сочи статистиката. Зад нея обаче стоят съдбите на стотици хора, коментира д-р Петко Желязков. По думите му болничните са приоритет на зетите в бюджетните предприятия и държавните институции, а работещите в частния сектор с риск да влошат здравето си, често се отказват от правото си като признават, че работодателят не гледа с добро око на ползващите болнични.
Според сдружението на джипитата в процеса на контрол на болничните трябва да се засили ролята на службите по трудова медицина.
Повече чуйте в звуковия файл.Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..