Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роза Боянова провокира читателите с "АЛТ. Стиховете, които ме избраха"

"АЛТ. Стиховете, които ме избраха"е заглавието на новата книга с избрани стихове на Роза Боянова, която ще бъде представена от Иван Гранитски - издател, литературен критик и поет, днес от 18 часа в Дом на писателя - Бургас.

Съставител и редактор на книгата е бургаския поет Иван Брегов, художник на корицата - Румен Михайлов.

Читалище "Любен Каравелов 1940" е организатор на Премиерата-рецитал "АЛТ. Стиховете, които ме избраха. Гласът, със който ви говоря. АЛТ".  До поетесата ще  застанат три млади дами - стихове ще чете Грета Коцева, ще акомпанират Самира Алваш - пиано и  Ива Тошева с авторска музика.

В предисловието към новата книга на Роза Боянова  "АЛТ" Николай Гундеров, който е редактор на други две книги на поетесата, пише: "Мисля, че съвършената поезия може да бъде завършена само от читателя. Единствено той е в състояние да излезе от строгия тъмничен затвор на думите и да влезе в безграничната свобода на въображението, ако разбира се, зад всичко това стои истинския поетически дар. И това прави Роза Боянова - отваря рамките, пуска вулкана Фуджи, полъха на вятъра и не се притеснява въобще за кройките на кимоното си.".

И още едно мнение за поезията на Роза Боянова - думи на Красимир Кунчев, писани за книгата "Чернови на млечен път" (2011). Но те звучат актуално и днес, когато Роза Боянова представя новата си книга "АЛТ": "Пред вас стоят поредните стихове, които могат да просълзят по време на артистични поетически четения дори достолепни матрони и случайно влезли на топло клошари. (Лично съм наблюдавал този ефект в камерни салони, изпълнени от изразителния алт  на поетесата.) Само че това са стихове, които звучат с пълна сила и при четенето в самота от опитни читатели интелектуалци, с вкус към метафорично облеченото философско послание.".

Роза БОЯНОВА е автор на 16 книги с поезия и публицистика. Първата се казва "Жадна вода" и излиза през 1984 г. в издателство "Хр. Г. Данов" - Пловдив, донасяйки на поетесата Националната награда за дебют "Владимир Башев". Книгата "Далечен диптих", издадена в "Либра Скорп" през 2007 г. е удостоена с националната награда за лирика "Иван Пейчев".

Стихосбирката на Роза Боянова "Медът на поезията" е преведена и издадена в Скопие (2009) и в Букурещ (2011). В момента в издателство  "Макавей" Скопие е под печат  книгата Ѝ "Обратна гравитация".

Нейни стихове са превеждани на английски, руски, немски, украински, гръцки, турски, полски, хърватски  и румънски език.

Роза Боянова е създател на Литературно студио "Митични птици" към читалище "Л. Каравелов 1940" и е сред учредителите на Майски срещи на славянските творци "Свято слово" и Международния литературен конкурс за младежи "Изкуство против дрогата".

Член на Съюза на българските писатели.  Председател на Сдружение Бургаска писателска общност (2015-2018 г.) Почетен гражданин на Бургас.

Интервю с Роза Боянова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгени Генчев и Мариус Куркински в музикалния спектакъл „Валсът на розите“ в Бургас

Музикалният спектакъл „Валсът на розите“ ще бъде представен на 26 август в Летния театър в Бургас. Сценичната продукция обединява класическа музика, театрално изкуство и балет. Автор на проекта е пианистът Евгени Генчев, който ще интерпретира класически шедьоври в съчетание с театрална дълбочина и танцови изпълнения. Специално участие в..

публикувано на 25.08.25 в 18:30

Ученици от Бургас представят театралната платформа „Pierrot“

В Международния конгресен център в Бургас ще бъде представен младежкият проект „Pierrot“. Събитието е предвидено за 29 август от 18:00 ч. Проектът е създаден от четирима бургаски ученици и представлява онлайн платформа с информация за театралните постановки в страната. Целта е да улесни достъпа на младите хора до театралното изкуство и да насърчи..

публикувано на 25.08.25 в 19:30

„Мери Бойс Бенд“ с концерт на остров Света Анастасия в края на август

Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт на Остров „Св. Анастасия“ в края на август. Това ще е втората изява на групата на това място. Миналата година те гостуваха на празника му на 15 август. На късчето земя в морето край Бургас ще прозвучат песни като "Непознати улици", "Дългият път към дома", "Само за теб", "Щастливи дни“ и още от..

публикувано на 25.08.25 в 17:00

Бургас ще бъде домакин на първия Фестивал на комедията и смеха

Бургас ще бъде домакин на първото издание на КАЛАТА – Фестивал на комедията и смеха. Проявата е посветена на 100 години от рождението на Георги Калоянчев и Георги Парцалев и ще се проведе от 5 до 8 септември. Фестивалът ще обедини театър, кино, цирк и улично изкуство. Специален акцент ще бъде прожекция на филма „Мисия Лондон“ на режисьора Димитър..

публикувано на 25.08.25 в 15:30

Ансамбъл „Странджа“ представя спектакъл в Етнографския музей – Бургас

Фолклорен ансамбъл „Странджа“ ще представи концерт-спектакъла „Фолклорни пътеки – от извора до сцената“ в Етнографския музей – Бургас. Събитието ще започне на 28 август от 21:00 ч. в двора и залите на музея. Спектакълът ще включва автентични носии и музика от Сливенския и Бургаския етнографски райони. Публиката ще проследи обредни песни, танци и..

публикувано на 25.08.25 в 14:00

Класически концерт на Биляна Динкова и Мартин Николов в Бургас на 25 август

Класически концерт на пиано и китара представят днес Биляна Динкова и Мартин Николов. Началото е от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“ на Културния център „Морско казино“ в Бургас. Двамата изпълнители са студенти в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, съответно в класовете по пиано на проф. Иван Дончев и по класическа китара на проф. д-р Стела..

обновено на 25.08.25 в 09:19

С рок концерт започват събитията през септември в Сливен

Почитателите на рока в Сливен ще могат да се насладят на вечер, посветена на популярния музикален жанр. „Туида рок фест“ събира на една сцена сливенски групи, които подготвят вълнуваща вечер в подножието на Сините камъни. Под открито небе, на Крепост „Туида“ на 3 септември, ще бъдат групите „Амок“, „Враджа и приятели“, „Монолог“, „Силует“,..

публикувано на 25.08.25 в 09:15