Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПГСАГ "Кольо Фичето" в Бургас избра своите баш майстори



За 11-та поредна година в Гимназията по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ се проведоха състезанията по професии. Целта на ученическите кръгове е да се покажат на практика уменията и знанията, придобити по време на учебния процес. 

Състезанията показват не само кои са се представили най-добре  в поставените задачи, но и всички да бъдат достатъчно мотивирани за да участват в тях, каза директорът на гимназията инж. Даниела Симеонова: 

"Дисциплините в "Най-млад строител"  тази година се увеличиха четири,  които бяха традиционни. Министърът на образованието Красимир Вълчев даде шанс и на геодезистите. Ние сме горди с това, защото тази специалност се котира много добре и специалистите в тази област имат възможност за реализация.
За другото състезание, защото както знаете Бургас винаги сме първенци, дори имаше 4 години подред, в които бяхме винаги на първо място - това е отборът по "Озеленява е цветарство...Награден фонд имаме от Камарата на строителите, от Клуба на строителите - ветерани..."

През новата учебна година предстои прием по нова специалност – брокери на недвижими имоти, посочи тя:

"Националното сдружение на брокерите застава зад нас. Подсигуряват работа"

Затова и ние се ориентирахме към тази специалност, която се реализира за първи път в Бургас в учебната програма, добави Даниела Симеонова.

В състезанието по цветарство отборите бяха 5, но обединени от една темика:

"Да зарадваме човек, който ние обичаме и да го усмихнем. 
Опитваме се да използваме по-различни цветя, които по цвят не си пасват, да излезем от стандартите.
Използваме цветя, които са пролетни, съобразени със сезона"

Според единайсетокласниците, участвали в надреварата за най-добър геодезист задача беше лесна:

"Задачата ни е измервания на хоризонтални ъгли.  
За нас е лесно, защото информацията ни е доставена много достъпно. 
Лесно е, когато си достатъчно подготвен е лесно.
Най-интересното е когато всички получим различни отговори, после се чудим кой отговор е верен и кой не, така започваме всичко отначало"


В сухото строителство участниците в състезанието трлябваше да изградят неносеща  преградна стена, уточни инструкторът Виделин Сарафски

"В самата стена трябваше да изградят и врата, 2 часа имаха, а след това и тест с въпроси свързани със сухото строителство"

Виделин Сарафски допълни, че днешният победител  в това направление отива на регионално състезание, което е през април.

11 са Баш майсторите.  В категорията „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“ победител е Илина Недева от 11 б клас. 
Първенец в „Облицовки“ е Хюсеин Хасан от 11 а клас. Той печели титлата за втора поредна година, а миналата година стана и национален първенец.

Отборът на Егор Гордиенко и Любомир Балев от 11 а клас е победител в категорията „Сухо строителство“. Димо Куцаров и Деян Василев от 11 а клас са първи в „Зидарии“.

Отличените геодезисти с най-точни изчисления са Николай Ангелов, Дилян Христов и Айтен Толуп от 12 г. клас 

Отборът на Артур Атоян, Стоян Стоянов и Иванина Загорчева стана първи в категорията „Озеленяване и цветарство“

Чуйте повече в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първо място за бургаска ученичка в международен арт конкурс в Беларус

Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..

публикувано на 15.07.25 в 15:30
проф. д.п.н. Галя Христозова, БСУ

Проф. Галя Христозова: БСУ разработи дигитални и методически материали по български език за деца в чужбина

До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..

публикувано на 14.07.25 в 09:30

Забрана на мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 14:57

Ученици от Айтос изследваха историята по Южното Черноморие

Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..

публикувано на 08.07.25 в 13:00

Седмокласниците подават заявления за прием в гимназии

Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..

публикувано на 08.07.25 в 09:00

Михаил Ненов: Започва приемът след 7 клас, ще има и нови специалности

Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече  всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..

публикувано на 07.07.25 в 08:30

По-добри са резултатите на НВО при седмокласниците тази година

Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици.  Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..

публикувано на 04.07.25 в 16:30