Голяма част от кметовете в област Бургас не са декларирали почти никаква собственост. Това сочат публикуваните данни от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Единствено на новоизбраните кметове, на Созопол и на Сунгурларе, са налични декларациите за миналата, 2019-та година. За останалите градоначалници данните са за 2018-та, но срокът за подаването им е до 30 април, така че все още е спазен, уточниха след наше запитване от КПКОНПИ.
Какво имат кметовете спрямо декларациите им за 2018-та?
Започваме от този на най-голямата община – Бургас. Димитър Николов няма описано недвижимо имущество. Има кола, закупена през 2018-та, за 6 000 лв., която е обща собственост със съпругата му. Тя има влогове за около 15 000 лв. и е получила за периода дивидент от дружество – 50 000 лв.
Кметът на Несебър е декларирал къща в града и такава в Козница, част от нива в Равда, те са придобити преди повече от 10 години. Прехвърлил е и къща на името на съпругата си. Има около 16 000 лв. влог в пенсионен фонд, но няма данни за други спестявания. Депозит около 30 000 лв. има съпругата му, която притежава и две фирми.
Нищо няма на свое име кметът на Поморие Иван Алексиев. В декларацията е посочен само влог на негово име за малко над 17 000 лв. и лизинг за 34 000 лв.
В декларацията на кмета на Приморско Димитър Германов също няма никаква собственост. Описан е единствено заем, в размер на 16 000 лв.
Не така стои положението с последния морски кмет – на Царево. Георги Лапчев има наследствени парцели в Царево и Българи, придобити още през 1997 г. Дарен му е, през 2018-та година, апартамент, 102 кв. м., в общинския център. Има наследствени ниви в селата Българи и Граматиково. Има кола, закупена през 2008-а година, за 9 000 лв. Лапчев притежава и моторна лодка, модел Призрак.
Кметът на Малко Търново има къща в с. Близнак, закупена още през 2005 г. Наследил е къща в Малко Търново и вила в местността Тъгарово, а през 2017-та е закупил производствено помещение в Малко Търново за 30 000 лв., със заем. Преди години е придобил и земя с насаждения в Атия, земеделска земя в Крайморие. Има, по документи, най-скъпата кола сред кметовете – 35 000 лв. Два заема, по 15 000 лв., са описани в декларацията на Илиян Янчев.
Кметът на Средец също няма нищо в декларацията си, включен е единствено заем – 85 000 лв.
Собственост няма описана и кметът на Камено Жельо Вардунски. Той има само депозити и влогове, заедно със съпругата си, около 40 000 лв.
Идентична е ситуацията и с кмета на Айтос. Васил Едрев няма декларирани имоти на свое име, прехвърлил е апартамент в града. Има 10 000 лв. на влог.
Кметът на Карнобат Георги Димитров е закупил през 2018-та апартамент и земя в Бургас, за 88 000 лв., с банков заем. Има и потребителски кредит – 44 000 лв.
Единственият деклариран имот от кмета на Руен Исмаил Осман са лозя в с. Ръжица, закупени през 2018-та. Той е с най-много заделени пари в банка сред колегите си – 70 000 лв.
А какво показват данните на новите кметове, чиито декларации са за миналата година. Новият градоначалник на Созопол има къща и магазин в града, придобити още през 2007 г. Тихомир Янакиев притежава две коли и един мотопед, няма данни за депозити.
Кметът на Сунгурларе има къща с двор в Карнобат, придобита през 2005 г. и лозя в Подвис. Леката му кола струва 23 000 лв., купена е преди 3 години. Георги Кенов е декларирал и немалки заеми – лизинги, ипотечни и потребителски кредити за близо 200 000 лв.
Близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна, вече са обработени. Към момента са подадени 5052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи. На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети..
Директорът на Центъра за подводна археология в Созопол д-р Найден Прахов бе удостоен с грамота "Пазител на българското наследство" от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Отличието му бе връчено по време на дискусията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“. Специален акцент бе поставен върху възможностите за развитие на остров „Св...
Координационният център по пътна безопасност ще бъде възстановен, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов, след като за това настоя премиерът Росен Желязков. Митов обяви и мярка, свързана с камерите, които ще следят за пътни нарушения: "Ще предложим камерите на пътя да се управляват от специално обучени за това лица, които обаче нямат..
Тридесет млади автори от България и чужбина ще пристигнат в Бургас, за да се включат във финалния етап на Международния младежки литературен и филмов фестивал „Приятелството – смисъл и спасение“. Събитието, организирано от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“, ще се проведе за четвърта поредна година и ще постави кулминацията на..
Завърши ремонтът на участъка от ул. „Първа“ между първото кръгово кръстовище на Несебър и хотел „Калофер“. Дейностите са обхванали три етапа – два реконструкционни и един ремонтен – в рамките на общински проект за подобряване на пътната инфраструктура в курорта. Община Несебър предвижда да започне ремонт на следващата отсечка, от хотел „Калофер“ до..
Липсата на План за управление на парк "Странджа" и лошата туристическа инфраструктура са големите проблеми пред управлението на парка. Ако за първия средства няма, то за втория могат да се намерят, смята директорът на парка Невен Каравасилев. "Каня всички заинтересовани организации в парка ако искат да осиновят маршрут. Идеята не е нова, но не е..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. На 29 май от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ 25 ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици от..
Дискусията, както и големият разговор за еврото в България все още не са се провели. Не сме провели и разговор за сегашната ситуация в еврозоната. Това..
От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след..
75 хиляди нарушения на трудовото законодателство при извършени 20 хиляди проверки са установили от Главната инспекция на труда от началото на годината..