Бургаска галерия показва, че и при затворени врати изкуството има силата да провокира. Собствениците на сгушената в сърцето на Бургас галерия отправят апел към бургазлии „Оцвети Бургас. Подари надежда“. Днес галерията осъмна с прозорци облепени с цветни, вдъхновяващи и смели дъги, символ на вярата, че след дъжда винаги изгрява слънце.
"Призивът на е да рисуваме, а прозорците на домовете ни, на институциите, на магазините да се превърнат в своеобразна галерия на надеждата. Да направим града си по-цветен и така да върнем духа му. Защото цветът на Бургас – сме ние хората. Да напомним на себе си и на останалите, че сме тук и ни има. Защото зад всеки прозорец се крие една човешка съдба, а на всеки прозорец може да грее една семейна дъга."
Инициативата да се рисуват дъги като символ на надеждата и новото начало се реализират в редица страни като Италия, Англия, Испания, САЩ. България също е застигната от вълната и множество рисунки са публикувани в социалните мрежи.
В галерия „Ети” идеята идва от над 2300 километра разстояние под формата на видеоклип. На него внучката на галеристката заедно със своята майка рисуват пъстроцветна дъга. Това е първият допир на 6-месечната Вики до изкуството, а рисунката й е първата, която е залепена на стъклата в галерията. Със свои картини в това начинание се включва и майката на Виктория – Симона Енчева, известна в България и чужбина със своите „Малки принцове”.
Светлана и Енчо Тодорови прегръщат идеята и призовават тя да излезе от виртуалното пространство. На апела им за рисунки, с които да се облепят прозорците на арт простраството, откликват редица бургаски художници. За една вечер свои рисунки на пъстри и цветни дъги изпращат художничката Ангелина Недин и дъщеря й Дона, гълъб на фона на дъга изпращат Станислав Вардев и дъщеря му Лея. Анна Михайлова и дъщеря й Марина също подкрепят каузата. В инициативата се включват и Петър Деновски, Светлана Кертева, Татяна Докова, както и много от приятелите на галеристите.
„Най-красивата дъга е тази, която сме рисували със семейството си, в дома си, сред бои, четки, смях, глъч. Тази дъга запечатва спомени на щастие, споделени мигове с най-ценните за нас хора. Сега е време да притихнем, да се вгледаме в себе си, да извадим доброто и красивото, да подарим красота на непознат. Ако дори една от рисунките на прозорците има силата да накара някой да се усмихне това ще е подарък за този някой...да се заразим с усмивки и добро настроение“- споделят Светлана и Енчо. И допълват, че всеки, който припознае идеята може да сподели снимка на своя цветен прозорец на страницата на галерията във Фейсбук.
Областна администрация е първата институция, която е прегърнала идеята да се включи. В администрацията работят много млади хора с малки деца, които с удоволствие биха участвали със семейните си дъги в инициативата.
Великденски концерт организира в Крайморие неделно училище „Св. Пимен Зорафски“. В него ще вземат участие децата при неделното училище, Детска танцова школа „Крайморие“ при НЧ „Петър Янев“, пианистите Лена Денева и Габриела Ангелова, възпитаникът на НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“ - Марк Денев, класическа китара и народната певица Стефани Сотирова...
Кметът на Лозенец Женя Гандиева се включи в боядисването на великденски яйца на Велика събота, на площада в царевското село. Цветната багрилница беше инициирана от местното читалище „Искра“. От нея се възползваха малки и големи. С първите червени яйца бяха потъркани челцата на децата, за да бъдат здрави. Целта на това събитие е да..
Жители и гости на Сливен ще имат възможност на Великден в неделя да споделят приятните емоции от един от най-светлите християнски празници. В Деня на Възкресение Христово - 20 април, Община Сливен организира великденско веселие. В него ще участва сливенският Ансамбъл за народни песни и танци. Началото е от 12.30 ч. на пл. „Цар Освободител” - пред..
Всеки регион в страната има своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са вплетени в ежедневието и бита на хората, а част от тях се пазят и до днес. Така е и в района на Ямбол, където Тракийската низина среща Сакар планина и Странджа. И до днес тук се играе Ромбана, а къщите за..
Документалният филм "Жестокият път" тръгва по кината от днес. Той разказва за един велик български моменти - изкачването на връх Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, покорявайки Еверест по този път,..
Тино се готви да пусне непринудено създадена нова песен, в която му партнира изгряващ талант, от който, по думите му, „извира музика“. Партньорът на Тино в новото парче е Роби. Двамата се познават от доста време и дори са съседи. Премиерата на „Налей“ е на 22 април, а дни преди това Тино разкри подробности за парчето в новия брой на предаването Мюзик..
Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" ще открие на 23 април традиционната годишна изложба на ученици от специалности "Рекламна графика" и "Сценичен костюм". Началният час е 17. Експозицията е разположена в залата на Дружество на художниците – Бургас и съдържа над 60 творби от различни жанрове, представящи..
Жители и гости на Сливен ще имат възможност на Великден в неделя да споделят приятните емоции от един от най-светлите християнски празници. В Деня на..
Всеки регион в страната има своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са..
Великденски концерт организира в Крайморие неделно училище „Св. Пимен Зорафски“. В него ще вземат участие децата при неделното училище, Детска танцова..