Освен това, стипендиите ще се разпределят не според семестриалните такси, а на база брой на студентите в приоритетни професионални направления, които ще се разпределят на квотен принцип. Квотите ще се определят от ректорите на бургаските висши учебни заведения и ще бъдат разглеждани от специално назначена експертна комисия, преди да бъдат изпратени за одобрение от кмета.
Ректорите на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" и на Бургаския свободен университет вече определиха своите квоти за тази година и ги изпратиха до комисията за разглеждане. До края на април програмата и квотите ще бъдат утвърдени от кмета и ще влязат в сила. Веднага след това студентите ще могат да кандидатстват с успеха от първия /зимния/ семестър за семестриалната стипендия, която да получават през новия семестър. В случай че квотите от дадена специалност бъдат незаети, след решение на комисията, средствата могат да бъдат пренасочени и разходвани за други специалности.
Освен много добрият и отличен успех на студентите, от значение вече ще бъдат постижения на студентите в областта на образованието, науката и изкуството, участия в проекти, научна дейност и други.
Право да кандидатстват по програмата имат студенти, обучаващи се в редовна форма на обучение в бургаско висше учебно заведение за придобиване на образователно-квалификационна степен "Бакалавър" или по специалност, за която се предвижда обучение само за степен "Магистър".
Студентите, които ще бъдат приети в 1 курс през септември също ще могат да получават стипендии въз основа на успеха и участието им в олимпиади, непосредствено преди постъпването им в университета. За всички останали студенти - 2, 3 и 4 курс, важи успеха от предходния семестър. Тези, които се обучават едновременно по две специалности /основна и допълнителна/ ще могат да кандидатстват само по основната специалност.
Важно е да се знае, че кандидатстването ще се извършва след записване за първи или следващ семестър, а семестриалната стипендия се отпуска за един семестър. Студентите, кандидатстващи за финансовото подпомагане от Община Бургас, трябва да подадат заявление по образец /Приложение No2/ и да приложат посочените в него документи. Документите ще се подават в деловодството на Общината, в срок до 1 месец от записването на студента за първи или следващ семестър.
Студентите ще губят правото си на стипендия, ако прекъснат обучението си или имат наложено наказание с решение на Академичния съвет.
Освен семестриална стипендия "Успешни студенти", новата програма на Община Бургас предвижда и награда "Студент на годината", по примера на наградата "Ученик на годината". Наградата "Студент на годината" ще се връчва на официална церемония за награждаване на студенти, постигнали значими резултати в обучението или в научната дейност.
Целта на общинската програма "Успешни студенти" е да отговори на нуждите от осигуряване на квалифицирани кадри в най-търсените специалности. При избора на научните направления и разпределението на квотите за отпускане на стипендии ще се използват изследванията за нуждата от работна ръка на пазара на труда, както и приетите приоритети за развитие на икономиката на град Бургас.
Приемът на студенти в предложените специалности от една страна е недостатъчен, а от друга липсва мотивация, а понякога и средства, за да могат учениците да продължат обучението си в университет. Идеята на Община Бургас е чрез програмата от една страна да се стимулира развитието на тези специалности, а от друга - да задържи младите хора в града.
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският..