Тази неделя православните християни празнуват Цветница, а католиците - Великден. Как ги посрещаме в условията на пандемия?
Извънредното положение, не само, че не затвори църквите у нас, но и от светия синод заявиха, че се уповават на вярата, а не на заразата. С една дума, независимо от призивите на учени, управляващи, лекари и институции да овладеем пандемията с дистанция, миряните продължиха да целуват ръце, кръстове и икони, защото явно църквата коронавирус не я лови. Всъщност, нищо чудно, това да се окаже вярно. Причината - в супермаркета ще срещнете много повече гладен народ, отколкото са гладните за вярата.
Къде тогава е опасността за предстоящите празници и защо се стигна до забраната да се раздават върбови клонки на Цветница?
Отговорът е ясен – у нас на църква се ходи два пъти в годината, по Коледа и по Великден. А празниците ги превръщаме в панаир на суетата, като в много от случаите, хукналите към храма, дори не знаят какво да правят вътре, какъв е смисълът на ритуалите, тяхната последователност и тайнство.
„Къде дават върбовите клонки?" е може би най-често задаваният въпрос на Цветница. Тази година за малко да добавим и още един - дезинфектирани ли са добре, че ще си ги носим у дома при яйцата и козунаците? Е, ако наистина това е основното, което ви вълнува, най-добре е изобщо да не тичате към храма, защото не това ще ви направи по-вярващи или да ви опрости греховете, нито ще ви дари с повече здраве или предпази от коронавирус. Същността на Цветница е да съпреживеем посрещането на Исус Христос в Йерусалим, споделяйки радостните възгласи "Осанна! Благословен е идващият в името Господне!“.
Тогава предлагам да се вгледаме в себе си. И ако наистина се наричаме християни, да си дадем сметка, няма ли нужда и вярата ни от дезинфекция?
Защото смисълът не е в тълпата или ритуала, веднъж, два пъти годишно, той е много по-дълбоко и лично състояние на духа.
Да сравним ситуацията - Папа Франциск отслужи необичайна литургия по повод Палмова неделя. Нарекоха я тихата литургия, защото беше без богомолци и беше излъчвана онлайн в интернет и по телевизията от базиликата Свети Петър във Ватикана.
Папата припомни, че хората са на този свят, за да обичат Бог и другите. Това е нещото, което остава, а всичко друго отминава.
Обичайно събитието привлича десетки хиляди богомолци и е на площада, но не и този път. Дори снимка на Папа Франциск, който се моли сам под дъжда на празния площад "Свети Петър" разчувства и най-коравите сърца, напомняйки за безпрецедентната ситуация, в която живеем.
И така, докато целият свят се довери на науката, т.е. новите технологии, за да спаси вярата, то и у нас не останахме по-назад. Заради COVID-19, литургиите от храма „Св. Александър Невски“ също минаха на онлайн излъчване. Предават се и във Фейсбук страницата на Светия синод.
В Бургас, онлайн ще се излъчват службата във вечерта на Възкресение Христово от храм "Св. св. Кирил и Методий", както и църковните ритуали на Велики четвъртък и Разпети петък.
Но ако вие много държите да сте там, на място, няма кой да ви спре. Просто се пригответе за по-специалните мерки - с маски, ръкавици, да стоите на дистанция и да чакате повечко.
А там на опашката, все пак гледайте, не да бъбрите с другите за времето и да разказвате смешки за коронавируса, а да си спомните, че по-важното от самото събиране е това, в чие име се прави. Защото както се казва в евангелие на Матей „Истина, истина ви казвам, … където двама или трима са се събрали в Мое име, … ето, там ще съм и Аз посред вас“.
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд през 2017 година. Процедурата е била обжалвана пред Административния съд в Бургас, а решението на касационните магистрати е окончателно и няма давност. Това разясни общественият посредник на..
С лекции, обучения и демонстрации за действия при възникване на бедствия Сливен ще отбележи Деня на Гражданската защита. Събитието се организира от Община Сливен, съвместно с Общински съвет-Сливен и Национална асоциация на доброволците в Република България. Началото на събитията, свързани с Деня на Гражданската защита, ще бъде дадено от 15.00..
16-годишният Иван Чакъров от Бургас стана първи на плувния маратон, провел се в Созопол. Стартът му се забави, заради големия брой участници. 89 любители и професионалисти се гмурнаха във водите на Черно море, за да преплуват трасето от километър и половина. Традиционният плувен маратон е по повод днешния празник на Созопол. Морският град е избрал..
Изследването „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ на д-р Пламена Кирова ще бъде представено днес от 18:00 часа в двора на Етнографската експозиция към Регионалния исторически музей – Бургас, на ул. „Славянска“ 69. Книгата проследява трансформациите в детския свят след 1989 година през призмата на играта и обучението. Авторката изследва как се..
Празничният 17 юли започва с литургия в храм "Св. вмцча Марина" от 8 часа, а час по-късно стартира традиционният плувен маратон от рибарското пристанище. На обяд ще се проведе водосвет и благославяне на празнична трапеза в местността "Света Марина". От 20 часа започва тържественият концерт-спектакъл "Пей сърце" с участието на Георги Христов...
Оранжев и жълт код за дъжд и гръмотевици издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 19 области. За четирите най-югоизточни области е издаден жълт код за високи температури. За Сливен е издаден жълт код за дъжд. След обяд в четвъртък и през нощта срещу петък ще има краткотрайни интензивни валежи и гръмотевични бури, с локални..
Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции. Иво пишеше книги и събираше средства за лечението си. Хиляди хора го подкрепяха. Диагнозата му бе Неврофиброматоза тип 2. Болест, поразяваща с туморни образования мозъчните нерви в централния и..
Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции...
Празничният 17 юли започва с литургия в храм "Св. вмцча Марина" от 8 часа, а час по-късно стартира традиционният плувен маратон от рибарското пристанище...
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..