Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни големият Пейо Пантелеев

Оставяме цвете пред портрета на поета на Часовника, няма да има поклонение заради COVID-19

3
Снимка: zonaburgas.bg




Напусна ни големият поет и актьор Пейо Пантелеев. Станал емблема за Бургас през последните години, хиляди четяха и пееха стиховете му. В тях любовта, Бургас и морето имаха свое запомнящо се лице и глас. За кончината на артиста съобщи кметът Димитър Николов:

"С дълбока мъка ви съобщавам, че тази вечер си отиде Пейо Пантелеев.
Тази загуба е голяма за душата и сърцето на Бургас. За всички нас, които имахме невероятния шанс да се докоснем до Пейо. Човекът стих, човекът с моряшката фланелка, човекът с най- съкровените думи, докосващи сърцето.
Пейо, знам, че си в синевата там горе. Ще останеш завинаги в сърцата ни.
Сбогом, достойни поете!"

Пейо Пантелеев е роден на 3 май 1945 г. в Бургас. Три десетилетия той е на сцената на бургаския кукления театър. Основава първото в страната студио „Пантомима“, заедно с Милчо Милчев и Вельо Горанов. Режисира театрални състави, пише  детски пиеси и стихове. Едни от най -известните му стихове, които станаха любими песни,  са „Рождество“, „Звезда“, „Здравей, как си, приятелю“, „Обич“, Старият мост“, „Навяват преспите тъга“, „Шепа пепел”, „Две звезди”, „За теб, любов” и много други. Повечето от тях са в изпълнение на  Ваня Костова, Тони Димитрова, Фамилия „Тоника“, Боян Михайлов, Галя Ичеренска и други.

През февруари бургаската общественост го аплодира за последно в залата на Операта.Над 120 певци и музиканти се включиха в спектакъла „Музиката продължава…“ . Концертът бе посветен на 75- годишнината на поета. Кметът Димитър Николов му връчи  престижния почетен знак на Общината - "Ключа от Кулата на Бургас":Тогава Пейо Пантелеев сподели :

"Това, което съм мечтал да стане в България за пръв път, го подуших в Бургас."

По повод кончината на поета Тони Димитрова споделя: 

"Ти оставаш в песните, в красивите думи, с които ги облече, направи пейзажа на душите и чувствата красив, искрен, макар и тъжен! По начин, който само ти можеше! Толкова беше бургазлия, че художникът направил емблемата на “Бургас и морето”, сигурна съм, е рисувал тебе! Беше актьор, поет, художник, беше голям мъж с детска душа! И затова оставяш след себе си искреност и обич! Благодаря ти, че направи света по-красив! Винаги ще те обичам! Светъл път на добрата ти душа!"
Маестро Стефан Диомов се сбогува с думите: "Благодаря на Съдбата, че животът ме срещна с теб, приятелю, че заедно създадохме толкова добри песни !
Ти беше необикновен, неподражаем, с душа на дете...! Ще ми липсваш, Пейчо и не само на мен...Светъл път към звездите, Приятелю!"
"Скъп приятел" и "брат по душа" Пейо Пантелеев нарича младият композитор и диригент Георги Милтиядов, който до последно работеше с него. Февруарският концерт бе по негова инициатива:

"Написахме толкова много песни заедно. Споделихме си толкова много неща. Плакахме, пяхме и се смяхме. Преживяхме много... Само ние си знаем! Думите не стигат – само аз си знам...Благодаря, че ми подаде ръка и ми повярва!"

Галя Ичеренска, която също има дългогодишно сътрудничество с поета и над 10 песни в репертоара си по негови текстове, заяви:
"Едни от най- красивите ми песни са написани от Пейо. И всичко беше любов...оная съзидателната...песни, които раздрусват раменете ти и премалява на сърцето...подкосяват краката,но те правят жив,силен и можещ! Песни, които имат хиляди послания, пълни със смисъл и любов...Поклон,приятелю!"
Бардът с китара Иван Ненков написа във фейсбук: 
"Още един достоен човек си е тръгнал. Пейо Пантелеев - поетът, актьор, мим, режисьор, художник, автор на песни, общественик, приятел, солена бургаска душа... Здравей, как си? Как, добре ли я караш... Тъжен български Великден. От днес Пламен Ставрев няма да бъде сам горе - между Рождество и Възкресение..."

Тъй като заради извънредните мерки няма да има поклонение на гробищата, от община Бургас са поставили портрет на поета на едно от знаковите места в Бургас-Часовника срещу общината. Там всеки може да постави цвете, с което да почете памета на Пейо Пантелеев.

БНР-Бургас ще посвети на Пейо Пантелеев един час в неделя в предаването "Гларуси и шамандури" с водещ Георги Янакиев, където поетът беше чест гост. В звуковите файлове чуйте фрагменти от интервюта на Пантелеев за обществената медия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба, посветена на Михайло Парашчук в Бургас

Фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“ може да се види до Културен център „Морско казино“ в Бургас. Тя е посветена на украинския скулптор, който е живял и работил в България повече от 40 години.  В Бургас Парашчук е автор на външната декорация на помещенията на сградата на Областна администрация.  В продължение на десетилетия посолството..

публикувано на 22.11.25 в 11:15

Културно многообразие и иновации в Ямбол: развитие на градския живот чрез сътрудничество

Община Ямбол съвместно с културни организации и институти, читалища, неформални групи артисти и творчески обединения ще създава и адаптира нови културни продукти, доразвиване на утвърдени културни събития и надграждане на уникалните фестивали „Ямболски коледарски буенек“ и „Кукерландия“. Чрез проекта „Културно многообразие и иновации в Ямбол:..

публикувано на 21.11.25 в 17:30

Студенти от Театрален колеж „Любен Гройс“ в Бургас ще представят поетичен спектакъл

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“ – клас Бургас на 27 ноември от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“ . Инициативата се реализира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени..

публикувано на 21.11.25 в 12:00

Над 20 балетни и танцови школи в "Бургас танцува" през декември

Концертът „Бургас Танцува“ ще се проведе на 13 декември в Дома на НХК. В него участват бургаски балетни и танцови школи, за да представят най-доброто от репертоара си. Събитието ще е факт за седма поредна година и в него ще участват деца от 24 школи, съобщи организаторът на събитието Мария Табакова:  "Идеята на концерта е да обединява..

публикувано на 21.11.25 в 09:34

Посрещаме Никулден под мотото: "Всички празнуват Бургас"

Бургас посреща декември и празника на града Никулден с богата програма от  спортни, официални, културни и музикални събития на емблематични места. Никулден ще започне спортно -с участието на плувеца рекордьор в студени и открити води Цанко Цанков и легендарния гимнастик, олимпийски медалист Йордан Йовчев. Градът ще се превърне в една голяма..

публикувано на 20.11.25 в 13:30

"Петлите" представят концерт-спектакъл в Дома на НХК

Танцова формация "Петлите" представя днес новия си спектакъл. Той разказва за българските обичаи и фолклор.   В него ще участват като гости и наши приятели, поканили сме Школа по народно пеене “АЕДА” - Сливен, Танцов състав "Златен пламък" - Бургас, Школа за български и гръцки танци "БУРГОС" - Бургас, съобщи ръководителят на ТФ..

публикувано на 20.11.25 в 09:30

Росини, Моцарт и Менделсон ще звучат в Симфоничен концерт в Бургас

Държавна опера – Бургас представя на 20 ноември от 19:00 часа симфоничен концерт под диригентството на проф. д-р Григор Паликаров. Маестрото, добре познат на бургаската публика, отново застава пред оркестъра след участията си в галаконцерта на конкурса „Стоян Попов“ и в спектаклите от фестивала „Опера на светилището“. Солист на вечерта..

публикувано на 19.11.25 в 14:00