От финансовата подкрепа от държавата ще могат да се възползват и най-нуждаещите се артисти в свободния сектор. Процедурата по кандидатстване към Национален фонд "Култура" за отпускане на творческа стипендия продължава до 30 април. Финансовата подкрепа за един артист е 720 лева месечно за 3 месеца. Общият размер на средствата по програмата се равнява на 2 500 000 лева. Ще могат да се възползват 1 200 души със свободни професии.
Регистрацията в сайта на Министерството на културата е опростена, едва след нея кандидатите имат достъп до необходимите формуляри. Те са четири, поясни заместник-кметът на община Бургас с ресор култура Диана Саватева. От община Бургас се ангажираха да популяризират мярката:
"Документът, който предизвиква най-много въпроси, е заверена декларация затова творецът какви средства е придобил през миналата година и какви данъци е платил на държавата. Разбирам, че може би голяма част от творците нямат такава отчетност, но съгласете се, че всеки от нас като съвестен данъкоплатец трябва да декларира коректно. Това е обичайна процедура."
Ако кандидатът бъде одобрен и сумата получена, той дължи данък върху нея, но няма допълнително изискване да бъде отчетена творческата дейност, извършена през периода на подпомагането, поясни Саватева. Още една финансова възможност предоставя Министерството на културата:
"Артисти с доходи над тази сума, която е 1 000 лева на месец, могат да ползват друг механизъм и това е безлихвен заем от 1 500 лева на месец с период на връщане от 10 години. Тази мярка все още не е стартирала, предстои да бъде обявена от Министерството на културата."
Документацията е така изработена, че да дава възможност хората в сферата на сценичните изкуства, художници и др. с минимални усилия да се възползват от подкрепата, отбеляза заместник-кметът по култура и призова:
"Не са сложни формулярите, нека повече хора да се възползват. По-добре да се окаже, че не отговарят на условията, отколкото да установят един ден след приключването на срока, че са пропуснали възможност да получават 3 месеца една прилична сума. Срокът наистина е кратък, от тази гледна точка е важно да реагират бързо"
Всички условия за кандидатстване на финансовото подпомагане може да намерите на страницата на МК, от община Бургас също заявиха готовност да оказват съдействие при подготовката на документите. Те могат да се подадат както по пощата, така и по електронен път. Срокът е до 30 април. Само 10 дни имаха творците на свободна практика да реагират, затова независимите в изкуството ще поискат удължаване на срока.
Финансовото подпомагане е извоювано и то идва след обединението на целия сектор и няколко разговора с министъра на културата, уточнява хореографът Жана Пенчева.Тя е артист на свободна практика в сферата на съвременния танц и пърформанс. Творческият й път тръгва от Бургас, но като всички артисти номадства по света. Извънредното положение я заварва на остров Тенерифе. С трепет следи ситуацията, защото през юни има отново участия в чужбина. Не знае дали ще се случи. Обобщава и големите въпросителни пред колегите си:
Сред гилдиите, които трудно биха се възползвали, от подпомагането, е тази на художниците. Справка на БНР-Бургас показа, че едва трима са откликнали на апела на Дружеството на бургаските художници да се пробват за творческата стипендия. Един ще кандидатства за безлихвения кредит. "Неяснотите са много, за хора като нас документалната част е трудна. Постоянно се консултираме със счетоводители, хората са объркани", коментираха майстори на четката.
Повече чуйте в звуковите файлове.Deep Zone Symphonic show предизвика овациите на публиката на седмото издание на музикалния фестивал. 30 души на сцената свириха най-емблематичните 90’s класики. Проектът на Deep Zone бе една от кулминациите на вечерта, представена с много ефекти и със страхотно отношение към публиката. Прозвучаха обичани ретро парчета и български песни, които запя..
Операта „Риголето“ от Джузепе Верди ще бъде представена тази вечер от 20:30 ч. на откритата сцена при тракийското светилище Бегликташ, край Приморско. Събитието е част от фестивала „Опера на светилището“, организиран от Държавната опера – Бургас и Община Приморско. Постановката разказва драматичната история на придворния шут Риголето, чиято..
Село Изгрев ще бъде домакин на концерта на Любо Киров, включен във фестивала „Странджа манджа“. Освен музикалната програма, гостите ще могат да се насладят на странджански рецепти, арт базар, демонстрация на занаяти и други активности. Началото на фестивала е в 18:00 ч., а концертът на Любо Киров ще започне в 21:00 ч. Входът за събитието е безплатен!..
За 57-и път село Ичера ще бъде домакин на традиционния събор, който всяка година събира родове, близки и гости от различни краища на страната. Официалното откриване на събора е предвидено за днес от 19:00 ч., на централния площад, където ще се проведе празнична програма с участието на деца и самодейни състави. Датата на събора не е фиксирана и..
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са включени концерти, плувен маратон, отворени врати на фара, фолклорни изпълнения и празничен водосвет. Празненствата започват на 15 август с посрещане на гости, фолклорна програма с младежки..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената изпълнители още Benassi Bros feat. Dhany, Whigfield и LayZee aka Mr. President, които ще пренесат публиката в енергичната атмосфера на 90-те години. Най-големият акцент за днешния ден ще бъде INNA , която..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от години представя електронни изпълнители от международната сцена в България. На 8 август участие ще вземе Mahmut Orhan, а вечерта ще бъде открита от Benja (Нидерландия). Програмата на 9 август..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от..
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са..