Някои хора имат умението да преследват упорито мечтите си, други бавно изминават този път, а трети като Ива Гавраилова плуват към тях. Тя е име,познато на много деца и родители като учител в детска градина и треньор по плуване. Ива, обаче, има в професионалната си биография и още две специалности- кинезитерапевт и магистър по адаптираната физическа активност. Тя работи лятото като спасител, включва се в плувни маратони, а отскоро се отдава на друга кауза- да работи с деца с увреждания, за които плуването се оказва добра терапия. Самата Гавраилова е категорична ,че за нея този спорт е здраве, удоволствие и начин на живот:
Плуването присъства в живота ми от детска възраст и роля за това има моето спортно семейство. Баща ми, Славчо Каменов, е треньор по плуване с голям професионален стаж и помогнал за създаването на много национални състезатели.Смятам,че да си учител или треньор е призвание,защото основно работиш с деца и трябва на първо място да бъдеш тяхното вдъхновение, за да последват идеите ти. В моя случай е именно така,баща ми със своя пример е дал основата на любовта ми към спорта и неговото полезно действие. Затова и сега, на тази възраст, продължавам със състезателната си дейност. Хобито е и моята професия. Щастлива съм,че по този начин мога да бъда полезна. Работата за мен е удоволствие.Обучението по плуване започва в басейна,но може да бъде начало и на други предизвикателства, например плуването в открити води, а ние имаме възможност за това. Аз миналото лято участвах в благотворителен маратон от о-в „Света Анастасия“ до Росенец. Целта бе събирането на средства за възстановяването онкоболни жени. Това означава,че плуването, а и като цяло спортът, могат да бъдат в подкрепа на дадена кауза и събиране на средства за това. То е и възможност за пътуване,нови приятелства и разбира се,създаване на дисциплина и взаимопомощ.
Бургас има традиции в плуването и водните спортове, обяснява Ива Гавраилова. Това важи както за децатата,така за възрастни. Тя е благодарна на помощта на Общината и активни хора, които са ангажирани в областта на спорта, като Веселина Деведжиева,началник на отдел „Спорт“, които подкрепят развитието на плуването в града. През летните месеци Ива е спасител. За нея е удоволствие и естествено продължение на това, което обича:
Голямата лятна ваканция на учителите и това,че живея до морето, ми дават тази възможност.Освен това,по този начин съчетавам обучението по плуване в летния сезон и използвам активно почивката си за нещо полезно и много интересно.
Ива споделя, че не е спирала да плува. Но е избрала по-късно, това да е част от професионалния й път. Започнала е като кинезитерапевт, който подготвя и програми по лечебна гимнастика на хора с различни заболявания. На повечето им бяха препоръчали и да плуват,като съпътстващо лечение. Постепенно стигнах до идеята,че мога да използвам опита,знанията ми в сферата на плуването и кинезитерапията и да ги съчетая в едно, казва треньорът. Така създадох страницата ми „ПЛУВАНЕ И КИНЕЗИТЕРАПИЯ С ИВА“. Разбира се, това стана факт и с хора,които повярваха в мен и идеята ми, и ме подкрепиха и помогнаха.Занимаваме се с баща ми с обучение на деца по плуване, водна рехабилитация и отскоро имаме и група за обучение на възрастни по плуване.Целта на занятията е да съчетая и покажа от една страна полезното действие на плуването върху организма на човек,практикуващ го за здраве, а от друга ползите като съпътстващо лечение и по-бързото възстановяване при дадено заболяване. Изключително полезно и благоприятно въздействие оказва водата на децата с увреждания, подчертава Ива Гавраилова:
За всички хора с увреждания е полезно прилагането на т.нар. водна рехабилитация,където лечебната гимнастика за раздвижването на стави и мускули се прилага във водна среда. По този начин се елиминира тежестта на тялото и потопени във вода усещат само 10 процента от теглото си.От своя страна плътността на водата е 12 пъти повече от въздуха,което изисква повече усилия от страна на мускулите и това прави работата им много по-ефективна.Голяма част от тях са със затруднени движения по различни причини, заради заболяването им и затова рехабилитацията във водата би довело до по-бързото раздвижване и подобряване на състоянието им.За съжаление, в Бургас няма достатъчно материална база и необходими специалисти, за да бъдат включени колкото се може повече от тези деца.Аз самата на този етап нямам физическата възможност и време да се занимавам с по-голям брой деца и да обхвана повече заболявания,тъй като за по-голямата част от тях ще е необходимо индивидуално занимание. Затова за момента сме се спрели само на деца с гръбначни изкривявания/кифози и сколиози/ ,които се оказва,че са един голям процент от подрастващите ,децата с астма, деца с наднормено тегло, деформации на гръдния кош и след травми на опорно-двигателния апарат.Всички тези заболявания позволяват групови занимания.
Плуването оказва положително влияние върху цялостното състояние на тези деца, твърди треньорът и подчертава, че се изгражда и правилна стойка.Стремя се да има създам навика да бъдат физически активни през целия живот. Като лична кауза съм поела заниманията с едно дете, разказа Ива:
Това е шестгодишният Боби от Бургас. Той е с диагноза диплегия.Въпреки трудното му придвижване, във водата той се чувства много добре. Влизам в басейна с него.Той вече е достатъчно самостоятелен и придобива все повече плувни навици и умения.Има голям напредък във възстановяването си, заради рехабилитацията, която провежда от самото начало на заболяването.Създадена е страница и фейсбук „Шанс за Боби“ , където може да се видят подробности от всички,които решат,че може да помогнат с нещо.
Извънредното положение спира засега заниманията в басейна. Според Ива Гавраилова, то предлага едно ново предизвикателство за всички нас. Тя е убедена, че трябва да променим начина си на живот и да се научим да бъдем търпеливи, да се приспособим към новите условия на живот. Това за нея е нов дневен режим, време за нещо,което ни кара да се чувстваме добре, а защо не и нещо ново,дълго отлагано поради липса на свободно време.Ива спортува на открито, бяга, кара колело и вкъщи прави упражнения. За децата с увреждания обаче и категорична:
Извънредното положение е истинско изпитание за такива деца и техните родители,защото трябва сами да провеждат рехабилитацията си.Това, за да е ефективно, трябва да става само от специалистите,а онлайн няма как да се случи.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е обхванал площ от 300 декара, изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки. Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник..
През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е..