Преди две години ви разказахме за благородната инициатива на Турхут Исмаил, строителен предприемач, който възстанови църквата в родното си село Искра, в Община Карнобат. Храмът е строен през 1882 г. от тревненския майстор Уста Генчо. Сградата е паметник на културата и за да случи по-бързо проекта тогава съдейства Божидар Димитров. Той дари и икона на Хан Тервел и частица от Светия кръст за храма. Историкът вече не е между живите, но Турхут иска да съхрани паметта за него. Затова, на 24 май, когато е храмовият празник на църквата, бе открит и осветен паметник на Божидар Димитров. Той направи и невъзможното за нашето село, споделя Исмаил:
„Това е нещо като знак на уважение за това, което той направи. Второ – това не е само паметник на Божидар Димитров. Това е паметник да се помни неговият начин на мислене, неговият начин на поведение. Той имаше уникалното качество да повдига духа на българския народ. И сега, с този паметник, споменът за него, в тези трудни времена, съм сигурен, че ще повдигне доста сериозно духа на българския народ“, казва Турхут и посочва, че това няма да е единственият паметник.
Вторият е планиран да е в музея в Созопол:
„Мисля, че за празника на града, за Света Марина. А живот и здраве ще има и трети, но това вече, когато получа разрешение от македонските власти – във военното гробище в Ново село, където е пръснат и половината от неговия прах“, казва Исмаил
Паметникът бе осветен от отец Павел Гърбов, който посочи, че основната мисия на Божидар Димитров бе да популяризира нашата история:
„С цел ние да се отървем от огромния нихилизъм, който в последните 20-30 години заля, като една зла вълна, България. Той седи като един будител на нашето време“, каза отец Павел.
А подарък със символика донесе кметът на Малко Търново Илиян Янчев:
„Аз имах удоволствието приживе да познавам професора. В разговор с Турхут разбрах какво е направил за село Искра. Всъщност, ето – една искра, която той е запалил, сега Турхут и жителите на това село връщат жеста. Доста се чудех какво да дам, като дойда, така че да остане за това село. Взех един странджански дъб и така Странджа ще има частица и тука, в Карнобатско“, добави Янчев.
Откриването на паметника е предвидено за празника на Созопол, потвърди и председателят на общинския съвет Георги Пинелов. А скулптурата е дело на пловдивския художник Иван Тотев:
„Това, което виждате, като портрет и като скулптура, аз съм авторът. Цялата организационна работа е на Турхут Исмаил. Той се обърна към мен. За мен имаше няколко предизвикателства. Първо – чисто професионално, справянето с модела. Второ – Божидар Димитров беше една много мащабна и противоречива личност. Аз имах известна съпротива в началото, обаче след разговорите с г-н Исмаил, той ми разказа нещата, защото те са били близки, доста промених мнението си и се ангажирах с цялото си сърце и съзнание“, разказа Тотев.
Отливките са от бронз. Височината на бюста е 70 см., а до него е поставен пилон, на който се вее българското знаме. Символиката, казва Турхут Исмаил е, че над Божидар Димитров беше само България и така само нашият флаг ще е над него.
Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. 97 педагози, работили активно и успешно от детски..
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..
Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и „За нашето море“...
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..