Христо Явашев, известен с артистичния си псевдоним Кристо, почина на 84 години в Ню Йорк. Новината за кончината на твореца с български корени е разпространена от сътрудниците му, които написаха в социалните мрежи:
"Кристо живя пълноценно, не само мечтаеше за неща, смятани за невъзможни, но и ги реализираше."
Заедно със съпругата си Жан-Клод де Гийебон Явашев добива световна слава с оригиналните си пространствени художествени инсталации, характерни с мащаб и размах на въображението. Явашев е реализирал в своята 50-годишна творческа дейност близо 50 големи проекта, а 47 не успява по различни причини, основно заради липса на разрешения. Най-очарователната и най-посещавана туристическа дестинация през лятото на 2016 г. е езерото Изео в северната област Ломбардия, където почитателите на Кристо „ходеха по водата“ върху плаващи кейове, изградени от 20 000 кубове, покрити с жълто-оранжев плат. Негови работи са опаковането на сградата на Райхстага в Берлин и на най-стария мост в Париж, опъването на 38-километрови платнени завеси в Калифорния и разполагането на платнени портали в Сентръл парк в Ню Йорк.
Христо Явашев е роден през 1935 г. в Габрово. Художественото си образование завършва в Софийската художествена академия, после следва в Прага и Виена. През 1973 г. е номиниран за "Оскар" за най-добър късометражен документален филм. През 2004 получава награда за цялостно творчество в областта на съвременната скулптура от Международния скулптурен център в Хамилтън, САЩ.
Световни музиканти гостуват в Бургас, като част от голямото европейско турне, посветено на двувековния юбилей на Краля на валса Йохан Щраус-син. Оркестърът, съставен от някои от най-добрите класически музиканти в Европа, ще представи както неговите най-популярни валсове и полки, така и малко познати произведения. Турнето на световноизвестният..
Седемнадесетото издание на фестивала на бардовете и поетите с китара - „Солени ветрове“ започва този петък в Бургас. За тазгодишното издание пристигат двадесет и двама индивидуални изпълнители и шест дуетни формации. Международни участници има от Русия, Германия и Италия. Т ази година жителите и гостите на Бургас ще имат възможността да..
Музиката на 90-те и десетилетието след това с Димитър & Христо, хумора на Крис Янкулов и цигулката на Анима се събират за едно емоционално лятно преживяване в Бургас. Дуетът Димитър Атанасов и Христо Младенов от „Като две капки вода“ идват с бенд на брега на морето. На 31 юли мястото е Hashtag Pavilion, началото 21.30 часа. Двамата, спечелили..
Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди е част от юлската програма на Държавна опера – Бургас, както и е четвъртото събитие от Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“, провеждани за осемнадесети път от бургаския културен институт и Община Бургас. На 31 юли, четвъртък, от 20:30 часа на сцената на Летен..
Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме сюрреалистично шоу от Кралицата на експериментите, както наричат вокалистката. С уникален стил, неподражаемо сценично присъствие и..
16-то издание на един от емблематичните за Бургас фестивали за електронна музика предстои на 1-ви август. Сън Трайб фест по традиция се провежда в парк Росенец. Тази година изданието ще е в два дни и ще има две сцени с различна музика. Ще гостуват едни от най-големите имена в транс музиката, каза един от организаторите Мартин Стайков: "Тази..
От 1 август жителите и гостите на Бургас могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Символично, експозицията е представена именно в родния ѝ град Бургас – мястото, откъдето започва нейният забележителен път към световната оперна сцена. Изложбата ще бъде разположена на ул. „Александровска“ пред..
Музиката на 90-те и десетилетието след това с Димитър & Христо, хумора на Крис Янкулов и цигулката на Анима се събират за едно емоционално лятно..
Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди е част от юлската програма на Държавна опера – Бургас, както и е четвъртото..
Лятото става още по-пъстро с фолклорните ритми и енергията на танцова формация „Петлите“, които тръгват на лятно турне по Южното Черноморие,..