Априлската сесия на общинския съвет в Бургас разбуни духовете (вижте повече тук) покрай едно предложение на администрацията, свързано с парк „Росенец“. Там, покрай довършване на проекта за Ченгене скеле и кандидатстване за ВиК – инфраструктура, бе включено и промяна на статута на улица, която води към т. нар. „Доган сарай“. Улица, достъпът до която е забранен и се охранява с бариера и гардове. Законно ли бе гласуването на общинския съвет?
Улицата, след като бъде актувана в частна общинска собственост, се планира да се прехвърли на две дружества, които, в публичното пространство, се свързат с името на почетния председател на ДПС Ахмед Доган – „Стрейтлайн“ и „Хермес Солар“. Те, от своя страна, ще прехвърлят други на общината. На сесията през месец април, първото гласуване, след оспорвани дебати не минава. За него е необходимо квалифицирано мнозинство – 75% от гласовете на съветниците. БСП и „България на гражданите“, в по-голямата си част, първоначално също не подкрепят докладната записка. С обяснението, че някои съветници не са могли да гласуват, председателят на общинския съвет Севдалина Турманова предлага прегласуване.
Любопитното е, че при първото гласуване, вотът си упражняват 45 съветници. А при второто, въпреки че се повтаря процедурата, защото някои не са могли, са дори по-малко – 44. Е, тук вече съветниците от БСП и „България на гражданите“ са с променено мнение. Двама от „местните депутати“ Константин Бачийски и Иво Баев сигнализират областния управител Вълчо Чолаков заради нарушени процедури. Няма допуснати такива, казва Чолаков. Единият сигнал, пише Бачийски е, че решението незаконосъобразно, именно заради прегласуването: повторно гласуване по същество на взето решение в рамките на същото заседание е недопустимо, съгласно чл. 60, ал. 3 от Правилника (на общинския съвет – б.а.). Чолаков уточнява:
„Това, което изследвахме като процедура, включително, мисля, че един от общинските съветници на личната си страница във Фейсбук беше заявил, че имало негласували негови колегипри първото обявяване на процедурата… По тази причина, председателят има основение да подложи на повторно гласуване решението“, казва Чолаков, пояснявайки мотивът, че има негласували съветници.
Другият сигнал на Бачийски е, че „решението е прието въз основа на докладна записка на кмета на община Бургас, която неправилно е разгледана като извънредна, включена в дневния ред на заседанието и гласувана от общински съвет… Според чл.64, ал.7 от правилника за организацията и дейността на общински съвет, причина за включване на неотложни въпроси в дневния ред може да бъде: настъпване на непредвидими обстоятелства – природни бедствия, промишлени аварии със значителни щети, обществени социални проблеми, които изискват спешно вземане на решение; както и спазването на законосъобразен или друг установен срок, който не позволява прилагането на установената процедура, или срокове, свързани с усвояване на средства“. Няма нарушение, категоричен е Вълчо Чолаков:
„Водещ е този финансов момент, който е свързан с осигуряване на много средства за определена територия за изграждане на инфраструктура. Фактът, че в докладната записка нещо не е описано, не означава, че няма допълнителни мотиви, които са извън самата докладна записка. Има проведени комисии, които са правна, по собственост… Има заседание на общинския съвет, където има изказвания на общински съветници, има излагане на обстоятелства от вносителя на докладната, от където става ясно какви са мотивите“, казва Чолаков.
И още един аспект, Бачийски сигнализира, че за да отпадне публичния характер, в случая – на улиците, тя трябва да е с отпаднала необходимост за гражданите, което не е посочено в докладната записка на администрацията. От областната управа уточняват, че няма закононарушение:
„Съгласно чл. 6, ал. 1 от Закона за общинската собственост имотите и вещите, които са престанали да имат предназначението по чл. 3, ал. 2 ЗОС се обявяват от общинския съвет за частна общинска собственост. Понятието „предназначение на имота“ по смисъла на чл. 3, ал. 2 ЗОС следва да се разбира в съответствие с чл. 8 от Закона за устройство на територията, който гласи че конкретното предназначение на имота се определя от подробния устройствен план. Следователно основанието за обявяване на част от уличната мрежа за частна общинска собственост е извършената по волята на общинския съвет градоустройствена промяна, одобрена с решението по т. 1“
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..
От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона. Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...
Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..