Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Хиндо участва в новия филм на Камен Калев

За селектираната в Кан продукция „Февруари“ бургазлията отслабва и се учи да дои




Новият филм на режисьора Камен Калев "Февруари" е сред селектираните на кинофестивала в Кан тази година. Подборката включва 56 заглавия. Изданието обаче бе отменено заради коронавируса. Така избраните филми получават етикета Cannes 2020, който трябва да помогне за разпространението им и да ги направи известни по целия свят.

Филмът „Февруари“ е вдъхновен от живота на дядото на Камен Калев и проследява живота на един човек като 8-годишно момче, младеж на 18 години и като 82-годишен възрастен мъж. Освен режисьор, Калев  е автор на сценария, включва се зад камерата и сам прави монтажа. Оператор е Иван Чертов, композитор - Петър Дундаков, а Ива Минева - сценограф и художник на костюмите. В ролите във "Февруари" са Иван Налбантов (участвал и в друг филм на Калев "Източни пиеси"), Христо Димитров -Хиндо, Ненчо Костов, както и непрофесионалните актьори Лъчезар Димитров и Кольо Добрев. Лентата е снима миналата година в няколко елховски села.

Христо Димитров -Хиндо става част от екипа след покана от Камен Калев. Въпреки че е оператор по професия, Калев го забелязва от участието му в новела на режисьора Надежда Косева. Бургазлията се съгласява да се снима без да е чел сценария. За ролята и творческия процес той разказа. 

"Каза ми, че става дума за негови спомени и инвенции. Дядо му е бил овчар и аз играх овчар. Моето участие е с едно дете, внука, прототип на който, предполагам, е самият Камен. И едно стадо от 300 кози и овце. Моето общуване е с детето, според репликите, които ми даваше и променяше много често."

За лентата бургазлията сваля над 10 кг, всеки ден извървява между 12 и 20 км, учи се и да дои, за да бъде превъплъщението му автентично. Благодарен е за двуседмичния снимачен период сред природата. Смята, че селекцията за Кан е успех за режисьора и филма. Очаква  "Февруари"  да обиколи престижните фестивали и едва след това да се появи в кината, за да може и българският зрител да го види.

„Февруари“ е четвъртият пълнометражен филм на Калев след „Източни пиеси“, сниманият на Света Анастасия „Островът“, копродукция между България и Франция (Waterfront Film & Koro Films). Това пък е шестото участие на българския режисьор на фестивала в Кан. Неговите късометражни и пълнометражни филми са участвали в паралелните програми „Петнайсетдневка на режисьорите“ и „Седмица на критиката“, но за първи път е част от най-престижната програма на форума.
Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американската пианистка Полин Янг с концерт в Бургас на 3 декември

Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг.  На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена.  Събитието е част от българското ѝ..

публикувано на 27.11.25 в 12:30

Студентите от „Любен Гройс“ ще представят поетичен спектакъл с творби на бургаски автори

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“  днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..

публикувано на 27.11.25 в 11:30

Медни съдове "разказват" истории в изложбата "Медникарството - древно и вечно"

Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед.  Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..

публикувано на 27.11.25 в 09:10

Бургас подготвя второто издание на Гала вечер на лауреатите

Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас.  Тази година Гала..

публикувано на 26.11.25 в 16:00

Шведският спектакъл "Старецът и неговото магаре" гостува в Бургас

Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре"  днес от 18:30 часа  в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..

публикувано на 26.11.25 в 12:30

Играят пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Бургас

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици.  Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..

публикувано на 26.11.25 в 09:20

Млади художници представят изложбата си „Бургас – сгради с душа“

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..

публикувано на 25.11.25 в 18:30