Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. За това ви разказахме още миналата година, в ефира на БНР-Бургас. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" - с 66 % . В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Стойността им тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект. Идеята, припомнят запознати, е била на тогавашния кмет, починалата миналата година Веска Караманова. Тя е търсела варианти общината да печели от подобна дейност, а не само от данъци и такси. Със смяната на властта обаче общината остава без участие в проекта.
Годината вече е 2008-а и основният акционер пише до кмета, тогава вече – Панайот Рейзи, както и до председателя на общинския съвет Красимира Германова, че заради многократното забавяне издаването на строителното разрешително, както и настъпилата криза, ще продаде част от акциите. Има постъпило намерение от външен инвеститор, се уточнява в писмото. Въпросният инвеститор е офшорка, базирана в Белиз, а инвестиционното намерение е събрано в точно три изречения: „Новастар Холдинг“ иска да закупи 15% от дяловете на „Алепу Вилидж“. Цената е 500 000 евро. Офертата е валидна до 31.07.2008 г“.
Компанията предлага въпросните 15% първо на общината, както е по устав, на цена също от 500 000, която има 15 дни да реагира. На сесията през август, същата година, кметът Панайот Рейзи внася предложение общината да се откаже от закупуването. Първи възразява тогавашният съветник Росен Деспов, защото сроковете вече са изпуснати. Писмото е пристигнало на 15 юли, докладната записка по него е внесена в общинския съвет на 27 юли. Кметът Рейзи възразява, че трябва време да се напише докладната, а общината, така или иначе, няма пари да купи дела. Топката се праща към председателя на общинския съвет Красимира Германова, която възразява, че при нея е пристигнала на 30 юли, необходими са три дни, за да се свика сесия и сроковете пак ще са изтървани. „Сметнала съм за необходимо, че няма смисъл“, казва Германова и това е отразено в протокола от заседанието. От 16 общински съветници, четирима гласуват "против“ – Димитър Желев, Росен Деспов, Константин Гребенаров и Христо Бардуков, има и един „въздържал се“.
Скоро след това, в общинския съвет се внася нова докладна записка от кмета Панайот Рейзи – да се продаде делът на общината в акционерното дружество. Той е 34% (земята, която е апортирана), за малко над 2 100 000 лв. Гребенаров възразява, че цената не го удовлетворява. Кметът Рейзи контрира, че общината има само два хода. Единият е нищо да не правят, вторият – да продадат земята, която, така или иначе, не могат да си вземат обратно. А така ще са на печалба с близо милион. И казва:
„В предишния Общински съвет, ако сме знаели че ще дойде такъв момент, нямаше изобщо да апортираме земята. Тук съм стигнал до това решение, защото за мен тази земя е износена и по-добре е да пристъпваме към изчистване на такива отношения, отколкото да пипаме други терени. Вие знаете, че в бюджета имаме заложени средства от продажба“, казва Панайот Рейзи.
Следват бурни дебати, някои от съветниците настояват докладната да бъде оттеглена, защото така се губи земята. Други пък обвиняват своите колеги, че връзват ръцете на кмета във връзка с изпълнението на бюджета. В крайното гласуване, едва четирима се обявяват против продажбата. Същите четирима, които са били и срещу отказа да закупят 15% от акциите. А теренът, поне документално, вече е подготвен за бъдещо застрояване. На земя, която някога е била общинска и Созопол е щял да печели от нея.
Настоящият общински съветник и кмет по това време Панайот Рейзи отказа коментар по темата. Дебатите около продажбата на земята ясно си спомня друг съветник по това време – Христо Бардуков. Нещо повече. И той, и неговият колега Константин Гребенаров декларират, че дори са им предлагани подкупи, за да подкрепят това действие.
След местните избори, когато управлението се поема от Панайот Рейзи, започнаха процеси да излезем от дружеството и да продадем нашия дял на друга компания, казва Бардуков:
„И са ме викали и на срещи, и на кафета. Ама първо 5 000 евро, ама после ще получиш още. Само че аз до ден днешен не съм си продал душата на дявола и няма да го направя. Разни хора, които ми се представяха за разни бизнесмени. Които, в интерес на истината, до ден днешен, не съм ги засичал. Пък и да съм ги засичал, няма и да ги позная най-вероятно“, казва Бардуков.
Подавал съм многократно сигнали, но единственият ефект бе, че ме атакуваха в последствие по различни начини, казва Христо Бардуков.
И така – мнозинството в общинския съвет решава да продаде своите 34% от акциите в дружеството на същата компания - „Новастар холдинг“.
Интервю с Христо Бардуков можете да чуете в прикачения файл.
Днес от 8:30 часа до 17:00 часа ще бъде спряно водоподаването в бургаския комплекс „Зорница“ на блокове с номера 1, 2, 9, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 57, 58, 61, новите кооперации в района, Спортна зала "Бойчо Брънзов" и УМБАЛ Бургас. Това предупреди водоснабдителното дружество в Бургас. Причината за спирането на водата на посочените места е..
От понеделник, 13 октомври БЧК –Бургас ще предоставя хранителни продукти и хигиенни материали на нуждаещите се лица от бедни и рискови семейства, застрашени от социално изключване. Дейностите са част от операция „Подкрепа“. Тя е част от програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г. съфинансирана от Европейския..
Проблемът с незаконното строителство е многопластов и е изключително важно да се регулира през парите, тези които отпускат кредите – банките и застрахователите. Това мнение споделиха разследващият журналист Генка Шикерова и арх. Петър Диков, бивш главен архитект на София и председател на Съюза на архитектите в България. В предаването "Неделя 150"..
От понеделник до четвъртък на четири пъти в следобедните часове за около половин час ще се спира изцяло трафика за София в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ между 24-и и 33-и км, съобщават от АПИ. В следобедните часове - в 12 ч., 14 ч., 16 ч. и 18 ч., за около 30 - 45 минути ще се спира движението на всички превозни средства, пътуващи..
Пенчо Пенчев е най-дългогодишният кметски наместник в община Средец. За работата му в местното самоуправление в Деня на българската община разказват във фейсбук страницата на администрацията. С повече от 25 години служба, неуморна работа в полза на хората, той е пример за всеотдайност, човечност и родолюбие, подчертават от общината. През..
Осем нови къщи са изградени за пострадалите от пожарите в крайграничното село Воден. Допълнително са закупени две, а друга е в процес на завършване, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Той се надява за зимата голяма част от новоизградените жилища да са обитаеми: "Направихме възможното-удължихме с една година ползването на..
Днес ще има променлива, по-често значителна облачност, но почти без валежи. Ще духа слаб и умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, в София – около 15°. Над Черноморието облачността ще бъде предимно значителна. Ще духа умерен, а по северното крайбрежие и временно силен северозападен вятър. Максималните..
От понеделник, 13 октомври БЧК –Бургас ще предоставя хранителни продукти и хигиенни материали на нуждаещите се лица от бедни и рискови семейства,..
Граждански протест под мотото „Гласът на народа срещу насилието над деца“ ще се проведе днес в Бургас и в още градове в страната, сред които София,..
В четири участъка на АМ „Тракия“ в областите Софийска, Пазарджик, Стара Загора и Сливен се извършват ремонти в едното платното, а движението е..