Солистите на Държавна опера – Бургас ще представят концерта „Молитва – Вяра, Надежда, Любов“. Той е включен във втория уикенд от културно-туристическата програма на Общината, този път под надслов „Сцената се завръща“.
В градината на Експозиционен център "Флора", ще прозвучат произведения от световната класика, обединени от символичното заглавие. В него ще се представят солистите: Людмила Михайлова – сопран, Мария Цветкова-Маджарова – сопран, Нона Кръстникова – сопран, Йоана Кадийска – мецосопран, Яни Николов – тенор, Бранимир Недков – баритон, Делян Славов – бас, Диман Панчев – бас, Костадин Мечков – бас. Корепетитори: Дария Кръстева и Райна Попова.
В програмата на оперния концерт ще прозвучат: Ария на Валентин от операта „Фауст“ от Шарл Гуно, в изпълнение на Бранимир Недков, Ария на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев ще бъде представена от Людмила Михайлова, „Сънят на Елза“ из операта „Лоенгрин“ от Рихард Вагнер ще чуем в изпълнение на Нона Кръстникова, „Молитва на Захария“ от „Набуко“ на Джузепе Верди ще изпълни Диман Панчев, Йоана Кадийска ще чуем с Ария на Фенена, също от Вердиевата опера „Набуко“, тя ще представи и Ария на Шарлот от „Вертер“ на Жул Масне. „Аве Мария“ от „Отело“ на Верди ще бъде изпълнена от Мария Цветкова-Маджаров, Делян Славов ще чуем с Бас ария из „Реквием“ на Верди. „Лакримоза“ – също из Вердиевия „Реквием“, ще прозвучи в изпълнение на Мария Цветкова-Маджарова, Йоана Кадийска, Яни Николов и Делян Славов. Нона Кръстникова ще представи Ария от „Матеус Пасион“ от Йохан Себастиан Бах, Ария от „Стабат Матер“ от Джовани Батиста Перголези ще бъде изпълнена от Людмила Михайлова, „Плачът на Федерико“ от операта „Арлезианката“ от Франческо Чилеа ще прозвучи в изпълнение на младия тенор Яни Николов. Басът Костадин Мечков ще изпее Ария на Фиеско от операта „Симон Боканегра“ от Джузепе Верди. Финалът на „Молитва“ ще бъде ансамбъл от операта „Сватбата на Фигаро“ от В. А. Моцарт, в изпълнение на всички солисти.
В оперния концерт ще вземе участие и хорът на Държавна опера – Бургас, който ще допълни атмосферата на „Молитва – Вяра, Надежда и Любов“ с мащабно звучене и емоционално въздействие.
Камерният концерт ще се проведе на 19-и юни, в 19.30 часа в Експо център "Флора" - Бургас.
Мюзикълът „Моя прекрасна лейди“ ще бъде представен на 13 август от 20:30 ч. на сцената на Летния театър в Бургас. Постановката е на проф. д-р Александър Текелиев, под диригентството на Иван Кожухаров. В главните роли влизат Илина Михайлова (Илайза Дулитъл), Марчо Апостолов (Хенри Хигинс), Петър Тихолов (полковник Пикъринг), Яни Николов (Фреди Хил) и..
Две поетични книги излязоха с финансовата подкрепа на Община Бургас: „Светлина в ключалката“ от Елена Янева и „Отглеждане на страхове“ – дебют на Марина Арнаудова. И двете издания са на издателство „Библиотека България“ (2025). „Светлина в ключалката“ е с редактор Валентина Радинска и дизайн на Радмила Иванова. Рецензент е поетесата Роза Боянова,..
Фотоизложба на открито ще се проведе в Морската градина в Бургас на 16 и 17 август. Мястото е централната алея между „Гъбката“ и Терасата. Организатор е Бургаската фотографска общност (БФО). Темата е морето. Ще бъдат показани над 50 фотографии от 17 автори. Подборът включва морски пейзажи, абстрактни композиции и кадри на морска флора и фауна...
Две художнички откриват съвместна изложба в галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас днес. Катя Тенекеджиева, която е родом от Бургас, но от години живее и твори в столицата, представя живопис, а Ангелина Ангелова, която е родена в Пловдив, но от години е част от морския арт пейзаж, участва с рисунки. Идеята тръгва от..
Класически концерт на пиано и китара с участието на Биляна Динкова и Мартин Николов ще се състои на 25 август от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“ на Културния център „Морско казино“ в Бургас. Двамата изпълнители са студенти в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, съответно в класовете по пиано на проф. Иван Дончев и по класическа китара на проф...
С поетично парти „Малкото е повече“ в Бургас ще бъде представена книгата на Диана Саватева „Трилистна детелина“. Събитието, което дава и официалния старт на фестивала „С книга на плажа“, е посветено на кратките лирични форми, в които голямото изкуство е с малко думи да кажеш всичко. Стихосбирката събира фрагменти в три цикъла, озаглавени..
Царево отново ще се превърне в сцена на творчество, красота и споделена енергия! От 12 до 22 август 2025 г. крайбрежният град ще бъде домакин на дългоочакваното издание на Фестивала на творческите занаяти и изкуството, който тази година ще се проведе под вдъхновяващия надслов "Сътворение". За десета поредна година Фестивалът ще събере десетки..
Един от вокалистите на Gipsy Кings Чико Кастийо идва с групата си Chico & The Gypsies в Несебър за празника на града 15 август.Концертът им е от..
Над 20 артисти излизат тази година на сцената на третото издание на "Егаси ФЕСТА" в Бургас. Фестивалът ще се проведе на 15-ти август в пространството на..
Националната изложба „Български исторически комикс“ гостува в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас. Откриването е на 15 август (петък) от..