Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата: Община Бургас трябва да реши дали да премахне бариерата в парк "Росенец"

Снимка: Архив

Нов сигнал за незаконно поставена бариера на пътя, водещ до имот, свързван с почетния председател на ДПС Ахмед Доган, е изпратен до прокуратурата в Бургас през юни тази година. Съоръжението е проверявано и преди 4 години. От Община Бургас обясниха, че тогава са издали предписания за премахването на бариерата, но прокуратурата е отказала да образува досъдебно производство. Мотивът на държавното обвинение е, че имотът е бил в етап на строеж. От прокуратурата посочват, че в момента Община Бургас трябва да реши дали да разпореди премахването на бариерата.

Новият сигнал е от Сдружение с нестопанска цел. В него се посочва, че пътят в парк „Росенец” все още е общински, но на място има бариера и фургон, които ограничават достъпа до бреговата ивица. От прокуратурта обясниха, че Община Бургас трябва да извърши проверка и да установи дали все още има строеж в района. Поради тази причина сигналът е препратен към местната адмнинистрация, която може да разпореди премахването на бариерата и фургона.
Опит за отстраняването им е направен още през ноември 2015 г. Тогава Община Бургас е изготвила констативен протокол и е изпратила писмо до дружеството, чиято собственост е имота, с указания за незабавното премахване на съоръжението, за да се освободи достъпа за преминаване. Това обаче не се случило. Съставен е нов констативен протокол и е изпратено ново писмо със същите указания, след което бариерата е била премахната.
„Междувременно, управителят на дружеството е внесъл в Община Бургас заявление с искане за одобряване на Проект „План за безопасност и здраве – допълнение”, който обаче не е бил одобрен и е върнат с указания”, посочват от прокуратурата. След като е внесен повторно местната администрация вече го е одобрила. „От обяснителна записка в Плана е видно, че на подхода към територията, в която се извършват строителни дейности, е предвидена бариера за контролиране на достъпа, с цел да се предотврати незаконно навлизане на лица, непознати с реда за безопасност в строителния обект”, посочват от прокуратурата. Именно това е и мотивът на държавното обвинение да не образува досъдебно производство. Няколко месеца по-късно отново има монтирана бариера на общинския път.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

39-годишният криминалист Костадин Атанасов стана Полицай на годината в Ямбол

39-годишният криминалист Костадин Атанасов стана Полицай на годината в Ямбол. Старши инспекторът е началник на група „Престъпления против личността“ в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в областната дирекция на МВР.  Костадин Атанасов  е в системата от 16 години. Сред мотивите да бъде отличен като Полицай номер едно за 2024 година..

публикувано на 04.02.25 в 17:03

Контрабандни монети и металотърсач откриха при проверка на контейнер

113 контрабандни монети и металотърсач откриха митническите служители от Митница Бургас при проверка на контейнер. Той е доставен с кораб на бургаско пристанище. По документи той е съдържал употребяван пътнически автомобил и употребявано ремарке от САЩ. Получател на товара е американски гражданин, постоянно пребиваващ в България. Със специализирана..

публикувано на 04.02.25 в 10:10

При акция: ГДБОП свали два сайта за продажба на вейпове, има задържани

ГДБОП свали от интернет два от най-посещаваните сайтове за продажба на вейпове и вещества па основата на канабиноидите. Това научи БНР. Операцията е съвместна на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП и сектор "Наркотрафик". В двата сайта които са свалени от интернет са се продавали вейпове и други артикули със съдържание близко до канабиса които са..

публикувано на 04.02.25 в 08:53

Задържаха крадци на 8000 люлякови фиданки

Полицаи от Районното управление в Несебър задържаха трима мъже, откраднали 8000 фиданки люляк. Кражбата е извършена от горския фонд под местността „Ханска шатра“, стопанисван от Държавно ловно стопанство – Несебър, съобщи областният говорител на полицията в Бургас Цветелина Рандева.  Мъжете са от сливенското село Крушаре, двама братя на 31 и 39 години,..

публикувано на 04.02.25 в 08:41

Шофьор пострада тежко при неправилно изпреварване на пътя Бургас-Варна

За тежък инцидент на пътя Бургас–Варна, съобщи Областната дирекция на полицията в Бургас. Той е станал вчера на километър 169, в условията на десен завой. 46-годишен шофьор на лек автомобил, движейки се с несъобразена скорост, навлязъл в насрещната пътна лента и допуснал сблъсък с правилно движеща се кола, с варненска регистрация. В катастрофата с..

публикувано на 04.02.25 в 08:30

Отчитат трайна тенденция за намаление на миграционния натиск към България

Мигрантите и каналджиите нямат шанс на българо-турската граница. Това заяви вътрешният министър Даниел Митов при подписването на споразумението за съвместен контингент за охрана на границата заедно с Румъния, Унгария и Австрия. Той определи това като знак на истинска европейска солидарност и добави, че ще се работи добрите резултати да..

публикувано на 04.02.25 в 07:15
архив

Разпитаха и последния свидетел за смъртта на двамата бургаски полицаи

С разпит на обвиняемия сирийски гражданин Омар Аднан приключи съдебното следствие по делото за смъртта на двамата бургаски полицаи. Случаят е от 25-и август 2022г, когато Аднан, като шофьор на автобус пълен с мигранти, блъсна полицейски автомобил на кръгово кръстовище в Бургас. Днес в съдебната зала Омар Аднан призна, че по време на инцидента е бил..

обновено на 03.02.25 в 16:57