Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бургас бяха извършени първите кохлеарни имплантации

В Бургас бяха извършени първите кохлеарни имплантации на двама пациенти. Операциите връщат слуха при пълна глухота. Те бяха осъществени  от д-р Даниел Петков, началник УНГ отделение в УМБАЛ Бургас. Част от екипа са анестезиолозите д-р Антон Григоров и Станимир Каменски, както и лекарите от УНГ отделението - д-р Рафаил Елевтеров и д-р Цветелина Григорова. Специално за старта на програмата, от Националния център по кохлеарна имплантация в Чехия, Прага, пристигна д-р Иржи Скриван, доктор на медицинските науки и един от най-известните специалисти по кохлеарна имплантация в света. Той оказа методическа помощ като консултант на бургаските лекари.

Иплантанти са сложени на  момче на година и половина и мъж на 35 г. Момченцето е глухо по рождение, а мъжът загубил слуха си като дете, обясни д-р Петков:

 „Ако слуховата загуба при децата не се коригира до 3-4-годишна възраст, това дете няма нито да чува, нито да говори. Надяваме се с този метод да помогнем на всички тези пациенти. Много е важно веднага след раждането да се извърши слухов скрининг и децата да бъдат насочени своевременно. Призовавам и възрастните, на които слуховите апарати не помагат, също да се обърнат към нас“.

Професор Скриван  консултира програми по кохлеарна имплантация в много държави в Централна и Източна Европа. В Бургас той заяви: 

„Удовлетворен съм от видяното във Вашата операционна. Д-р Петков и екипът му са отлично подготвени и ще се справят успешно и занапред.

Усещането е особено удовлетворяващо, когато оперираме деца, защото няма друга технология, която да помогне на децата да чуват и да говорят. Това е огромно постижение те да имат добър живот“.

Имплантът  се състои от две части - външна, която е поставена зад ухото и вътрешна – под кожата. Имплантира се във вътрешното ухо при операция с обща упойка. Външният звуков процесор (предавател) улавя звуковите вълни и ги предава на вътрешната част на апарата (приемател или стимулатор). Приемателят, който се намира в областта на черепната кост над ухото, преобразува звука в електрически импулси и по този начин го предава към кохлеата(част от вътрешното ухо). Електродите в кохлеата са в пряк досег със звуковите рецептори и така електрическият импулс „прескача“ увредените области в средното или вътрешното ухо като достига до слуховия нерв, преминава по него и накрая се приема и обработва от мозъка.

Операцията трае от 2 до 4 часа. Приемникът се вгражда в черепната кост в областта над ушната мида.

Кохлеарният имплант работи на принцип, различен от слуховия апарат. Слуховият апарат има функцията да усилва звукатака, че да може да бъде полезен при хора със смущения в чуването и увреден, но съществуващ слух. Имплантите обаче заобикалят увредените части на ухото, като директно стимулират слуховия нерв.

Чуването чрез кохлеарно имплантирано устройство е различно от нормалния слух. Обикновено пациентът има нужда от време за научаване и свикване с възможностите на устройството. Въпреки нуждата от адаптивен период и работа със специалист, кохлеарните импланти позволяват на много пациенти да разпознават различни сигнали, да разбират звуци в околната среда и най-важното - да разбират човешка реч - лично или по телефона.

В България цената на кохлеарния имплант, който струва над 30 000 лв., се поема от Здравната каса и за деца, и за възрастни.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епидемични нива на COVID в Бургас установи лаборатория към СУ

В Бургас има епидемични нива на COVID, предупреди в интервю за БНР Бургас вирусологът и молекулярен биолог д-р Сергей Иванов. Той ръководи лаборатория към Софийския университет, в която изследва проби от отпадните води на четирите най-големи града в България: София, Пловдив, Варна и Бургас. Патогените могат да се открият в тях по-бързо и..

публикувано на 19.09.24 в 17:40
д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз представи данни от СЗО

Програмата за силанизация е редуцирана тази година

Националната програма за детското дентално здраве включва освен силанизация още три направления, сред които устна хигиена, хранене и флурна профилактика. Семинар по темата събра както представители на Българския зъболекарски съюз, начело с неговия председател д-р Николай Шарков, специалисти по дентално здраве и представители на учебни..

публикувано на 19.09.24 в 14:14

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 12:28

В изнесена приемна на РЗИ в Камено ще сдвояват смарт устройства с ел. здравни досиета

В 10 часа в читалището на Камено служители на Регионалната здравна инспекция ще сдвояват смарт устройства с личните електронни здравни досиета на желаещи жители на града.  Те трябва предварително да са инсталирали приложението „еЗдраве“ на мобилния си телефон.  По време на изнесената приемна ще се проведе информационна кампания. Тя ще продължи..

публикувано на 19.09.24 в 08:30

Фармацевтите предлагат разкриването на аптеки в отдалечените райони, вместо вендинг машини

Фармацевтите у нас са в протестна готовност заради предложени промени в закона, свързани с продажба на лекарства от вендинг машини. Те ще се позиционирани в малки и отдалечени населени места, без да имат връзка с аптека. Според аптекарите това е недопустимо и те имат собствени предложения. Според фармацевтите по-добро би било разкриването на..

публикувано на 18.09.24 в 12:19

Марин Киров: Новият Медицински център в Царево ще осигури адекватна грижа за местни и туристи

Избран е изпълнител за втория етап от строежа на новия Медицински център в Царево, информират от Общината. Днес бе дадено началото на довършителния етап. „През настоящия мандат осигурихме финансиране и проведохме процедура за избор на изпълнител на финалната фаза от довършването на Медицинския център. Заделили сме средства и за специфично медицинско..

публикувано на 17.09.24 в 11:18

Подмладяване на случаите на туберкулоза отбелязват здравните власти в Бургас

Подмладяване на случаите на туберкулоза отбелязват здравните власти в Бургас. Очакванията са и за повече случаи на новозаболели спрямо миналата година. Отпадналост, кашлица, слаба температура и загуба на тегло са симптомите, при които трябва да се посети специалист за изследване за заболяването,  каза главната сестра в Белодробната болница в..

публикувано на 16.09.24 в 13:11