Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенният прелет на птиците започна, пристигнали са розови пеликани и фламинги

Това показва редовния мониторинг на птиците в Атанасовско езеро, провеждан в рамките на LIFE проекта „Лагуната на живота“

Поредният редовен мониторинг на птиците в Атанасовско езеро, провеждан в рамките на LIFE проекта „Лагуната на живота“ показа, че птиците вече са тръгнали на юг. Дошли са ни гости от далечния север на Европа, като тънкоклюния листоног и редица други дъждосвирцови птици. Тънкоклюният листоног е много интересна птица - при него ролята на половете е обърната – мъжкият мъти и води малките, докато женската дарява яйца в няколко гнезда на различни бащи, оставяйки им изцяло грижата за потомството. Затова и мъжките, за разлика от повечето други птици, са камуфлажно оцветени, а женските се кипрят с пъстро оперение!

Пристигнали са вече и първите ята розови пеликани. Засега са само 1572, макар че през целия период на миграцията през района на Бургас ще прелетят повече от 55 000 птици само от този вид!

Тук са и любимите на бургазлии и на всички гости на града ни розови фламинги. 561 дългокраки кривоклюни розови красавци бяха преброени в езерото, макар само 75 от тях да се хранят и почиват в южната част, където могат да бъдат наблюдавани от Пътеката на саблеклюна и Укритието за наблюдение на птиците на РИОСВ – Бургас при кръговото кръстовище на изхода от града към Варна.

Поредният мониторинг още веднъж показа изключителната важност на Атанасовското езеро не само за птиците на България, но и за тези от почти всички страни на север от нашата страна. Затова и екипът на Българска фондация Биоразнообразие, Българското дружество за защита на птиците, Черноморски солници АД и сдружение „Заедно 2011“ влагат целия си ентусиазъм, знания и средства в опазването му.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00

Фестивал на виното ще се проведе за 13-а година в Бургас

От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..

обновено на 22.07.25 в 11:02

Бургас отново посреща Международния фестивал „Дни на куклите“

Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..

публикувано на 21.07.25 в 15:30

„Деултум – малкият Рим в Тракия“ събира любителите на историята в археологическия резерват

На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..

публикувано на 20.07.25 в 14:00

Вечер, посветена на морето в Поморие

Вечер, посветена на морето,  предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи  ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова.   Григорова,..

обновено на 17.07.25 в 12:10

Започва мотосъборът край Кипилово в местността "Сайганица"

Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде  дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли.  По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..

публикувано на 17.07.25 в 12:00