Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако има плаж – ще има и достъп до него

Пътят, който не е път и води до плажа, който не е плаж
Снимка: скрийншот Асен Бонджев/Фейсбук

Няколко институции все още не могат да дадат отговор плаж ли е пясъчно – каменистaта ивица покрай т. нар. „летни сараи на Доган“. И има ли път до него, след като проверка на място показа бетонови подстъпи, водещи до морския бряг?

Тоя път не е път, бетониран подход е. Така можем да обобщим официалната информация, с която разполагаме от институциите до момента. През миналата седмица проверка с геодезист на общинския съветник Константин Бачийски показа, че общинският път, който остана такъв засега, граничи с държавен имот. (подробности вижте тук). В самия държавен имот има бетониран подход/път, който води до спорния плаж – предмет на организирано плажуване в средата на юли от хиляди български туристи.

Въпросният парцел наистина е държавен имот, потвърждават и от областната администрация в Бургас. В кадастъра е отразена като „земеделска територия с начин на трайно ползване: курортен хотел, почивен дом“.


Улица ли е, път ли е това, което води до плажа?

Бетониран подход, уточняват от областната администрация. Той е продължение на общинския път, граничи с частен имот и с държавния парцел. Не е път, по смисъла на закона, не е предвиден да бъде като такъв и спрямо действащия Подробен устройствен план (ПУП). За точното му местоположение към момента няма данни, поясняват от институцията. Кой, как и кога е бетонирал част от държавен имот – не се знае.

И след като не е път, а плажът още не е плаж, то и няма задължителен достъп до ивицата. Ако бъде регистриран плаж, то тогава трябва да се осигури възможност на българските граждани да си потопят краката в българската част от Черноморието. Дали е плаж, обаче, още никой не може да каже. Както ви информирахме миналата седмица, Министерството на туризма се опитало да направи проверка, обаче било възпрепятствано от оградите, указващи, че там има строителен обект (вижте тук). Сигналът към ведомството е бил подаден от Министерството на регионалното развитие и благоустроството (МРРБ). От областната администрация също казват, че са си свършили работата в тази посока:

Областна администрация е информирала ресорните министерства за наличието на пясък, чакъл и други седиментни и скални образувания в границите на имот 07079.831.94. За предприетите от тях действия няма постъпила информация

Каква е процедурата?

„Границите на морските плажове се установяват с преки геодезически измервания и се отразяват в кадастралните карти и регистри. Изменението на кадастралните карти и регистри се заявява от министъра на туризма след приемане на специализираните карти по чл. 6, ал. 7 от закона. Въз основа на извършените изменения министърът на регионалното развитие и благоустройството утвърждава актовете за изключителна държавна собственост на морските плажове. Областна администрация няма правомощия по конкретните процедури“, казват от администрацията на Вълчо Чолаков.

Какво се случва, ако някой ден държавата открие, че там има плаж?

Спрямо Закона за устройство на черноморското крайбрежие в такава хипотеза държавата или общината трябва да осигури пешеходен и велосипеден достъп до ивицата. Те трябва да бъдат предвидени в ПУП. Член 14 от ЗУЧК гласи:

"(3) Собствениците на недвижими имоти, през които подробният устройствен план предвижда преминаване на обекти за пешеходно движение, учредяват право на преминаване в полза на съответната община по реда на чл. 192, ал. 1 от Закона за устройство на територията в тримесечен срок от влизането в сила на плана.

(4) При отказ на собствениците да учредят право на преминаване в срока по ал. 3 имотът или част от него се отчуждава в полза на съответната община при условията и по реда на Закона за общинската собственост"

ПУП обаче хем няма изготвен (защото общинският съвет отхвърли взетото за него решение, вижте тук), хем проектът му предвиждаше да се осигури достъп до ивицата, но от другия ѝ край. А и към момента няма доказателства, че плажът е плаж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30