Нова организация на хранене в училищата заради коронавируса беше обсъдена на работна среща преди дни.Тя дава свобода на учебните заведения и фирмите, които оперират в тях, сами да преценят как да се осигури обяд на най-малките ученици и при какъв режим да работят лафките. Общината задава общите изисквания, а всяко училище само ще организира процеса, обясни за БНР Бургас зам. кметът по образование Йорданка Ананиева. Трябва да има ясен график за храненето, така че децата да са по -различно време в стола. Може да бъдат обособени и специални кетъринг зони, уточни Ананиева. Храната може да бъде раздавана в термични индивидуални опаковки, заяви още тя. Това няма да оскъпи купона:
Много е вероятно в партньорство с училищата да поемем разликата в това оскъпяване.Родителите свикнаха с е -стола, ние искаме да уеднаквяваме менютата. Искаме да запазим възможността те да поръчват, децата да ядат това, което е поръчано. Това е важно за нас като политика по отношение на здравословното хранене.
Ще спазим всички правила за хранене в училищните столове, които зададе община Бургас, каза Георги Мермеклиев, представител на една от фирмите, които работят в бургаските училища. Тя обслужва 8 учебни заведения:
Правилата са много точни, те са ясно разписани.Ние ще ги спазваме абсолютно стриктно.Ще взаимодействаме с директорите, ще използваме всички възможни помещения, удачни за ученическо хранене. На места ще има кетъринг. Работим усилено, за да може родителите и нашите деца да се чувстват спокойни.Храната ще бъде на ниво.
Нашата фирма ще прецени къде и кои лафки в училищата ще работят, това ще зависи от пространството около тях и вероятността да се струпват много деца на едно място. Може и да поемем храненото на близо 50 деца от социалнослаби семейства, допълни още Мермеклиев. Той подчерта, че ще се работи при спазване на всички мерки, които са необходими за безопасността на учениците, персонала и учителите.
Няколко варианта на организация на храненето на учениците обсъжда колективът на бургаското училище „Братя Миладинови“, в което учат близо 1200 деца.Един от тях е кетъринг зони в коридорите, другият е обяд по график в стола, обясни директорът Бочко Бочев:
Първи клас да се хранят по график в стола, да бъдат първа смяна, персоналът да им сервира.Втори клас да се хранят също в стола, те ще са втора смяна.А за трети и четвърти клас, които са по-малко като брой на занималня, да бъдат трета смяна.
Всеки клас да се храни в рамките на половин час. Да има 15 минути почивка, да се прави дезинфекция.След това да влизат следващите.
Конкретно решение ще бъде взето след като вариантите бъдат представени на родителските срещи следващата седмица. Ще бъде разпространена информация и как децата трябва да си мият ръцете, трябва да се уточнят и смените на класовете, допълни още Бочев.
Чуйте интервютата в звуковите файлове:
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас провеждат допълнителни практики в реална работна среда по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се реализира от Министерството на образованието и науката. Основната му цел е да подпомогне адаптацията на професионалното образование към нуждите на..
Младежките омбудсмани на Бургас съвместно с общинските дирекция "Образование и младежки политики" и Международния младежки център /ММЦ/ организират специална среща за председатели и активни членове на ученически съвети. Събитието ще се състои днес (4 декември) от 13.30 до 16.30 часа в ММЦ в бургаския комплекс „Меден рудник“. Инициативата има за цел да..
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете..
Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“, съобщиха от висшето учебно заведение. Призът бе връчен за осигуряване на качествено нов тип образователен модел с фокус върху изграждането на устойчиви връзки „училище-университет-бизнес“. Той се..
Обновена е сградата на ОУ „Антон Страшимиров“. Тази година школото има и 50-годишен юбилей. П одобрен е микроклиматът в резултат на положената топлоизолация по покриви и фасади, подменена е отоплителната инсталация и е изградена фотоволтаична инсталация за производство на ел. енергия за собствено потребление. Обособени са изцяло нови..
Десетокласниците Георги Макрев и Александър Стилов са отличени за разработките си на исторически теми в ХХХІІ издание на конкурса на Национален клуб (НК) „Родолюбие“. Наградите си те получиха в „Двора на кирилицата“ в Плиска на тържествената церемония. През тази година темата на конкурса е „Българските земи – люлка на европейската цивилизация..
Дирекцията на Природен парк „Странджа” провежда информационна кампания, посветена на Международната нощ на прилепите. Експерти посетиха четвъртокласници от СУ „Добри Чинтулов”-Бургас. Атрактивната презентация за тайнствения живот на тези малко познати, но много полезни бозайници направи директорът на ДПП „Странджа” инж. Румяна Цвяткова. Учениците..
Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“,..
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от..
Младежките омбудсмани на Бургас съвместно с общинските дирекция "Образование и младежки политики" и Международния младежки център /ММЦ/ организират..