Книгата "Пътеводител на старите български земи“ може да отведе пътешественика до балкански държави, където все още има останали следи от българите. Освен исторически доказателства, там има и хора с това самосъзнание, каза в студиото на БНР-Бургас нейният автор Костадин Костадинов, преди премиерата ѝ морския град. Книгата е истински пътеводител, с данни и координати за местата, разказа той:
„И когато един българин, примерно, качи семейството си на колата и отиде да види, да кажем, старата българска крепост в Ниш. След това отиде да види гроба на Свети Ромил Видински, един от съратниците на Патриарх Евтимий, който се намира в манастира Раваница, в близост до стария български град Кюприя в Сърбия. След това реши да се спусне по течението на река Българска морава, която днес се казва Южна Морава и да посети крепостта на Крали Марко във Враня, старият български град в Южна Сърбия. И на тези места навсякъде той ще говори на български. Той ще опитва местната хубава традиционна българска кухня. Ще има възможност, общувайки с местните хора, да им върне допира с България“, разказва авторът.
Книгата обхваща територии от седем балкански държави, които традиционно са възприемани като български по население и език, каза Костадин Костадинов. И днес там има българи, изоставени от нашата държава, коментира историкът.
Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.Бургас e домакин на лятното училище на световната балетна Академия “Ваганова”. В заключителна гала тази вечер, участниците в академията ще представят наученото. Танцьорите ще се представят на сцената на Дома на НХК от 18.00 ч. Входът е свободен. Международната танцова организация Russian Masters Ballet, която представлява академията,..
Последеният ден на фестивала "Джаз в Бургас" е със специално внимание към децата. В експоцентър "Флора" гостува проектът "Джаз за деца". "Големи и още по-големи импровизатори са добре дошли да слушат, пеят и свирят заедно с талантливите джаз музиканти: Велека Цанкова - вокал, Венцислав Благоев - тромпет, Димитър Благоев - китара,..
Фотоизложба на открито ще се проведе в Морската градина в Бургас на 16 и 17 август. Мястото е централната алея между „Гъбката“ и Терасата. Организатор е Бургаската фотографска общност (БФО). Темата е морето. Ще бъдат показани над 50 фотографии от 17 автори. Подборът включва морски пейзажи, абстрактни композиции и кадри на морска флора и фауна...
Една от най-впечатляващите постановки на Държавна опера – Бургас – „Аида“ от Джузепе Верди ще бъде представена на 16 август, събота на сцената на тракийския мегалитен комплекс Бегликташ. Режисьорската версия е на доц. д-р Александър Текелиев, диригент е Григор Паликаров, хореографията е на Хикмет Мехмедов. Събитието е четвъртото от..
Националната изложба „Български исторически комикс“ гостува в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас. Откриването е от 19:00 ч. в изложбената зала „Проф. Димитър Аврамов“. Експозицията представя над 150 пана с творби на повече от 100 български автори – утвърдени имена и млади художници. Тя проследява развитието на българския комикс от..
Влади Ампов – Графа ще излезе на сцената на амфитеатър „Аполония“ в Стария град на Созопол на 16 август. Публиката ще чуе песни като „Давам всичко за теб“, „Драма куин“, „Дим да ме няма“, „Искам те“, „Ако има рай“, както и заглавия от албума „Синергия“, сред които „Малкият принц“ и „Черен гранит“. „Синергия“ е 16-ият албум на изпълнителя. Клипът..
Концертът „Съкровения“ с Орлин Горанов ще се състои на 24 август от 20:30 ч. в Летния театър – Бургас, по информация на организаторите. Събитието е на Културната организация „Арт Мелпомена“ и МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново. Диригенти са Георги Патриков и Васил Вълчев, водещ – Цветелин Илчев. Участват солистите Теодора Петрова, Миряна..
Последеният ден на фестивала "Джаз в Бургас" е със специално внимание към децата. В експоцентър "Флора" гостува проектът "Джаз за деца". "Големи..
Бургас e домакин на лятното училище на световната балетна Академия “Ваганова”. В заключителна гала тази вечер, участниците в академията ще представят..