"Защо 1250 души от Обзор поискаха да бъдат самостоятелна община, заедно с шест близки села? Защо хората настояват това да се случи, въпреки че местните власти в Несебър обясняват „колко много се инвестира в Обзор“? Отговорът не е труден и всеки, който посети морския град, ще го разбере.Истината не е приятна, особено за несебърлии, като мен самия. И аз като всички тях имам своите резерви към разделяне на общината.Но има факти, които никой на изборна позиция не бива да се преструва, че не вижда. Подписката за референдум за отделяне едва ли е спонтанна или случайна.За хората от Обзор разстоянието от града до общинския център е изпитание от години, особено през летния сезон.А що се отнася до общинските инвестиции в Обзор и селата – темата е болна. Нямам среща с местни жители, в която да не се повдига липсата на реинвестиции от страна на Община Несебър. Няма да изброявам нерешените общински проблеми на Обзор, защото това ще е лоша реклама за града, който и това лято посрещна не малко туристи.Според статистиката от Единната система за туристическа информация, през периода от 1 юни до 15 август, пренощувалите туристи са над 27 хиляди. Основната част от тях - над 17 хиляди., са български граждани. Гости на града имаше и до средата на септември.През последните години Обзор се разви като черноморски район с леглова база от висока категория. Местата за настаняване се обновиха и увеличиха. Този напредък реално реализира и голяма част от приходната част от бюджета на Община Несебър. Сега местните хора искат сами да насочват, по приоритети, тези средства. Защото докато легловата база растеше, инфраструктурата остаря, амортизира се, а на места дори липсва. Видно е, че в града не се реинвестира адекватно.Несебър е най-богатата община на глава от населението. За мое съжаление, особено през последните 3-4 години, тя изостава в своето развитие в сравнение с други черноморски общини. При това с пъти по-малки бюджети.Инфраструктурата на Несебър също изостава. Поддръжката й изисква сериозни инвестиции. Всяко едно отлагане мултиплицира проблема и го оскъпява през следващите години.Така че проблемите на Обзор са сходни с тези на всички населени места в общината. Поради тези причини страстите в града няма да приключат с отрицателното становище на Общинския съвет в Несебър. Няма да ги успокоят и думите за светло бъдеще, нито пък ехидните забележки, че са се объркали и не могат да управляват сами общински център.Жителите на Обзор последователно вървят по пътя за референдум. Как ще гласуват на него зависи от местната власт в Община Несебър. Необходими са конкретни и бързи действия. Само с обещания вече няма да стане."
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
16-годишният Иван Чакъров от Бургас стана първи на плувния маратон, провел се в Созопол. Стартът му се забави, заради големия брой участници. 89 любители и..