Бургас и Братислава стартират серия от инициативи за сътрудничество в областта на образованието и туризма.
Първото споразумение за обмен на ученически практики между гимназията по туризъм в Бургас и аналогичната в Братислава вече е факт и то беше официално подписано в посолството на България в словашката столица.
На церемонията присъстваха посланикът на България в Словакия Н. Пр. г-жа Йорданка Чобанова, кметът на Бургас Димитър Николов, зам.-кметът Йорданка Ананиева, официални лица от Областна администрация Братислава и инспектората по образование там.
Преподавателите и учениците от двете училища ще имат възможност да обменят знания и практически опит, както и да разработват съвместни проекти.
Бургас ще си сътрудничи и с българското училище "Христо Ботев" в Братислава, което наскоро празнува 70-годишен юбилей. В него учат 120 деца, като финансирането на дейността му се осъществява от словашката държава и българското министерство на образованието. Част от учениците са словаци и не са с български произход, но родителите им са избрали децата им да учат на български език и да се доближат до българската история и култура.
"Това се дължи на голямата любов на словашките деца и родителите им към България", сподели директорът на училището Павлина Ценова.
На срещата с посланик Чобанова, с кмета на Бургас и заместника му Йорданка Ананиева, тя постави въпроса за преференциални условия на завършилите българското училище в Братислава в българските висши учебни заведения. Желанието на словашката общност е, българската им диплома да е основание за прием в българските университети с такси не като за чужди граждани. Голяма част от завършващите там ученици искат да продължат образованието си в България. Някои са заявили интереса си към Медицинския университет в Бургас, както и към други специалности в бургаските висши училища с обучение на български.
Кметът на Бургас се ангажира да постави проблема пред българския министър на образованието, а бургаските университети да представят специалностите си пред словашката общност. Завършилите българското училище в Братислава получават две дипломи - българска и словашка, и владеят перфектен български език. Те се обучават от 20 български учители, от които двама бургазлии и 4 словашки.
Посланик Чобанова и кметът Николов поставиха бронзова табела на барелефа на Христо Ботев, изработена от преподавателите на филиала на Националната художествена академия в Бургас и по инициатива на ректора проф. Георги Янков. Барелефът се намира върху фасадата на сградата, където преди години се е създало българското училище в стария град на Братислава и досега не са били изписани имената на българския поет и революционер. Само по-възрастните словаци са имали информация, че се касае за български поет.
Посланик Чобанова и кметът на Бургас набелязаха конкретни инициативи за представянето на морския град в различни градове на Словакия в началото на следващата година. България и особено Южното Черноморие са предпочитано място за почивка от словаците и Бургас може да предостави разнообразни възможности за туризъм.
Морският град е готов да предложи и почивки за ученици от българското училище в Братислава, чиито родители нямат възможност да финансират пътуването и престоя им в Бургас.
Фотоволтаични панели ще бъдат поставени на 26 сгради на социални услуги в Бургас. Очаква се м ярката да намали разходите на ток с минимум 30%. Това ще стане по проект, с който общината ще кандидатства за повишаване на енергийната ефективност с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Фотоволтаичните системи ще са с мощност..
Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в..
През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев. Освен с фармация, той се е занимавал и с благотворителност. За първи път идеята в Бургас да има улица, именувана на Петър Калканджиев се появява през 2020 година. Има задействана процедура, която..
Созопол е домакин на международни измервания по проект за зелени градски решения срещу климатичните промени. Представянето му ще бъде днес от 16 часа в Градската художествена галерия. Проектът "Зелени решения за адаптиране към изменението на климата за интелигентни и устойчиви градове в черноморския басейн“ е финансиран по Програма..
Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централните райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Вятърът ще се ориентира от..
В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете села има..
167 хиляди уязвими домакинства ще заменят нискоефективните си готварски печки на твърдо гориво или старите електроуреди за приготвяне на храна, с нови високоефективни. Това предвижда една от инвестициите на подготвеният от правителството. Социален план за климата, който е в процес на обществено обсъждане. Социалното министерство ще отчита..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е..
Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно..
През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев...