Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Николина и „Магическите гласове“ възкресяват традицията на народната песен

Нина Николина и новата формация "Магическите гласове на България" са сред основните участници в концерта
Снимка: Личен архив

Новият документален концерт - спектакъл “Традиции” се занимава с историята на българската песен и различните й интерпретации през годините. Премиерата е днес в Културен център „Флора“, Бургас. Проектът е подкрепен от Министерство на културата.

За мен е голямо предизвикателство да намирам и изпълнявам стари български песни, да търся начини заедно с изключителни певици като Таня Първанова, Бисерка Пиларска, Атанаска Бонева да направим тези песни познати и слушани от новите поколения българи. Спектакълът разкрива как през годините се променя българската песен“, споделя Нина Николина, която е ръководител, музикален продуцент и диригент на „Магическите гласове“.

В спектакъла звучат по нов начин, автентични народни с акапелни изпълнения на „Излел е Дельо хайдутин”, „ Седнало е Джоре“, „Бре Петрунко “, „Дилмано“, „ Полегнала е Тодора “ , „Мори айда, айда“, „ Вечеряй Радо“ и други , както и не токова известни двугласи и тригласи.
Концерт - спектакълът е пътешествие, в което зрителите стават съпричастни на историята, духа, културата и традициите на България.
„Традиции“ не е обикновен концерт, а спектакъл, в който се разказва историята на българската песенна традиция - от древността до наши дни, панорама от най-доброто на женските гласове и звукоизвличане.

След успеха на „Магическите гласове“ пред европейския елит в Страсбург, Берлин и др., екипът реши да реализира нов - Документален концерт-спектакъл „Традиции“, предназначен за българската публика.

В иновативен, достъпен и интересен за младите хора стил, екипът ще реализира видеопродукции от подготовката, репетициите и концертите, в които ще се сегментира историята на българския женски глас. Визуалното  съдържание ще е от голяма полза, особено във връзка със засилващата се тенденция за онлайн обучение. Видеореализациите с образователна цел, ще се предоставят безвъзмездно в училищата, на преподавателите по музика във всички степени на обучение.

Документалният концерт-спектакъл „Традиции“ на Нина Николина и хор „Магическите гласове“ като независими артисти е с подкрепата на Министерство на културата.

В типичния за Нина Николина арт и нетрадиционен стил на проектите и, вече е в подготовка и следващото нестандартно събитие  „Нина Николина и „Магическите гласове“ пътуват“  в сътрудничество с БДЖ и НФК. За първи път в България, а може би в света ще се състои концерт в теснолинейка, а именно Родопската теснолинейка с маршрут Септември - Добринище.

Подробностите можете да чуете от интервюто на Елена Димитрова с Нина Николина в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прожектират в Бургас филм за един от най-големите меценати проф. Минко Балкански

На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е  най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..

публикувано на 19.02.25 в 17:30

Кукленият театър играе "Пепеляшка" в ж.к. Меден Рудник

Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота.  "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 19.02.25 в 14:30

„Денят, в който спрях да си изневерявам“ на ямболска сцена

В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев.  Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..

публикувано на 19.02.25 в 12:39

"Черноморски фар" показва колекцията си от ценни картини в Градската галерия

Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник  „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..

обновено на 19.02.25 в 11:55

Митко Новков ще представи книгата с есета "Вслушвания" в Бургас

Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека.  Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...

публикувано на 18.02.25 в 20:00

Обявиха победителите в националния конкурс „Млад разказвач“

Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов.  През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста.  Журито, което..

публикувано на 18.02.25 в 19:05