Сечта в Странджа неведнъж е поставяна на фокус. От граждани, които в притихналата планина чуват само шума на резачки и от такива, които по безлюдните пътища виждат само камиони, натоварени с дървесина. Как се сече в планината и защо един кмет иска да ограничи тази дейност?
Неведнъж темата е поставяна на дневен ред, провокирана именно от тези гледки на камиони, натоварени с дървен материал, заминаващи или към пристанище в Бургас, или към близкото дървопреработвателно предприятие. Именно тези превозни средства и този бизнес носят само негативи на нашата община, в която не влиза и стотинка от дейностите, посочва кметът на Малко Търново Илиян Янчев. Сечта е узаконена, но е безогледна, казва той. Тези камиони рушат нашите пътища, затова поставих срок пред директорите на горските стопанства, пояснява той:
„Сложил съм знаци на всички общински пътища – това са отбивките за Бръшлян, Заберново, Калово… На всички общински пътища – знак до 15 тона и така ще спрат да минават ТИР-ове с дървесина, защото аз разбирам това, че тези ТИР-ове носят дърва над 40 тона и смачкват пътищата, които трябва да се ползват от жителите на тая община. Те, така или иначе, са малко и искаме да привлечем други. Е, как да привлечем да дойдат, когато нямаме пътища и не може ние да ги правим, а те… Миналата година дадохме 50 000 лв. за ремонт, за да направим пътя до Църногорово, до всички тракийски култови гробници, за да може да се ходи спокойно, а само след няколко месеца този път беше разсипан и беше разсипан точно от тези коли“, коментира кметът.
След Нова година забраните ще действат, казва Янчев.
От Югоизточното държавно горско предприятие поясниха, че не са запознати с този ултиматум, но ще търсят някакво решение, съвместно с фирмите, които добиват, ако бъде въведена забраната. Това коментира заместник – директорът Станимир Сотиров. Горските служители преценяват на място кубатурата, която е натоварена, но нямат техника да изчислят теглото на дървесината. А относно изсичането на планината, Сотиров е категоричен, че у нас се добива по-малко, отколкото се възстановява гората. 25 000 кубика, например, са разрешени за добив в горското стопанство в Звездец за тази година, а 20 000 кубика - в Кости. И добавя:
„Специално в тези две горски стопанства се разчита на естественото възстановяване на гората. Така е в цяла Странджа. По принцип се извеждат такива системи от сечи в Странджа, които да подпомогнат естественото възстановяване. Никъде не се секат на голо, с изключение на пожарища, но Странджа е защитена донякъде, рядко са пожарите там“, казва Сотиров.
Нарушения в сечта има, но не всичко, което виждат хората е нарушение. Това е мнението на Владимир Димитров, лесовъд, бивш директор на ПП „Странджа“ и председател на туристическото сдружение „Зелена Странджа“. Хората виждат камионите с дървесина, но те идват от една голяма територия, където 80% от планината е гора, казва той. Но посочва друг проблем:
„Изсичането на едрата дървесина, за която от години няма пазар, но тя планово се изсича и остава да гние на временните складове в гората. Такива случаи има много, ние се натъкваме непрекъснато на трупи, дебели стебла, вековни дървета. Изсича се, продава се по-тънката дървесина, едрата дървесина остава, изгнива. Всъщност, това е най-ценният ресурс, който не бива така да се похабява“, казва Димитров.
В Странджа не се случва нищо фрапиращо в тази посока, добавя Владимир Димитров, просто най-често се сече там, където е достъпно и затова прави впечатление на хората. Но алармира, че трябва да се има предвид влиянието на вредителя дъбова коритуха и лесоустройствените планове да бъдат променени спрямо него.
Нарушения при дърводобива в Странджа има, но те са единични, коментират от държавното предприятие. А проблемите в горите са други и често – извън нашето полезрение. Остава да видим дали камионите ще продължат да рушат инфраструктурата в една от най-бедните общини у нас или в Малко Търново ще успеят да решат този въпрос.
Подробности можете да чуете в прикачения файл.В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян и Пантелеймон, митрополит на Комотини, отслужиха съборна Света литургия. Тя е по повод 100 годишнината от преселението на несебърската гръцка общност, която според клауза от Ньойския договор за разпределение..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и политически аргументи срещу приемането на европейската валута през 2026 година. С плакати и български знамена протестиращите излязоха на пътя и затвориха булевард "Стефан Стамболов" за половин час..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при различни специалисти става ясно, че и е необходима скъпоструваща терапия, но тя не се поема от Здравната каса. Мирослава организира благотворителна изложба на своите картини, фотографии и бижута,..
Жителите на село Дюлево с нова стъпка по казуса с бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото. Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк На общо събрание на местното население на 14 юни в читалището те ще решават да се въведе ли мораторим върху промяна на предназначението на земеделски земи за срок от 50..
Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин. На място е изпратен водолазен и полицейски екип. Мъжът е имал рибарски такъми по тялото. Най-вероятно е риболувал на кея в дъждовното утро, подхлъзнал се е и така е паднал във водата. От ОД на МВР са категорични, че става дума за..
Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо. Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а Боев и Лайфбг са донесени от зоопарка “Злин” в Острава, Чехия. Птиците са..
Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..
Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин. На място е изпратен водолазен и..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в..
След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като..