Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Булевард Демокрация" на 8 октомври

Любен Гоцев
Снимка: БГНЕС

„А там горе… мястото на Господ се пазеше, който и да бе той и в който и момент да си отидеше. Тук винаги щеше да остава неговият Наместник. Без значение какво щеше да бъде името му. Сега просто се казваше… Любен Гоцев!“

Това е цитат от третата книга на убития Георги Стоев. Чието убийство така и не беше разкрито, а той беше предрекъл края си.

„За да се задействат тези канали и да започнат разни младоци по на 30 години да ги командват, като Самоковеца, Амигоса, Доктора и прочие, те са и още, и още има такива, някой трябва да разработва тези стари канали и да им ги е предал. Знаете кой е генерал Любен Гоцев?! Знаят всички. Знаят и че Държавна сигурност чрез разни предприятия, дали се казват “Кинтекс”, “Кореком” или другояче, са всъщност тези, които правят така наречената сива или необмитена търговия. Някой трябва да предаде тези канали от Изток на Запад и обратно. В едната посока върви наркозата, в другата - оръжието. Така че сянката на Любен Гоцев е надвиснала над всичките тези момчетии“

Това пък е част от интервю пред агенция „Фокус“ на покойния писател Христо Калчев.

Всички знаеха. Всъщност, България е толкова малка страна, че тук всички се знаем. И, ако не знаем нещо за някой, то лесно се научава. От това нещо да се знае до това, че нещо ще се направи по въпроса, пътят е доста дълъг у нас. Почти колкото строежа на АМ „Хемус“. Това, че някой е сочен като един от идеолозите и създателите на групировки, далеч не означава, че той е виновен, спрямо буквата на закона. Дори не означава, че някой ден изобщо ще му бъде повдигнато обвинение. Всъщност – нищо не означава. А после се чудим защо Брюксел все ни напомня за корупцията, съдебната система и борбата с организираната престъпност. Всъщност – ние не се чудим. Вече и те май не се чудят, превърнало се е в навик.

Това е предаването „Булевард Демокрация“. До 18 – с Гюлсюм Али и с мен, Мариян Иванов.

Ето и акцентите:

-  В темата ни днес – мерките за бизнеса, в условията на коронакриза – експертът Мика Зайкова

-  И личните лекари вече ще могат да издават направления за PCR тест. Петко Желязков от бургаското браншово сдружение

-  В коментарната ни рубрика – защо замитаме с благодарности културата под килима?

-  И още: интересува ли се прокуратурата от строежите в Синеморец? Има ли нарушения от страна на институциите?

-  Срещаме ви и с автора на клипа, сравняващ Бургас със Сан Франциско, Мартин Куванджиев. Има ли наистина база за сравнение?

-  И днес – време за култура, за спорт, за вълненията на хората от социалните мрежи, както и за свободните работни места.

-  Телефонът за връзка с нас е 056/82 59 95, можете да ни намерите и във Фейсбук, Инстаграм и Туитър. Аз съм Мариян Иванов и ще съм вашата ефирна компания до 18.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага Доброто да се случва около нас

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

Обявиха жълт код за валежи и студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...

публикувано на 16.02.25 в 16:50

Две бургаски училища преминават утре в онлайн режим, заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..

публикувано на 16.02.25 в 16:27

"Бъди човек" - Айтос събраха над 6 хиляди лева в подкрепа на Виктор

Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност.  Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица  в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..

публикувано на 16.02.25 в 16:00

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05

"Ден до пладне" на 15 февруари:

Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..

публикувано на 15.02.25 в 08:42