Тече вътрешна проверка във Спешна помощ Сливен за случай на 72-годишен пациент, който е диагностициран като мъртъв и и предаден на погребална агенция. Когато е бил откаран в хладилна камера на гробищата в града, той се е показал признаци на живот. В момента мъжът е в кома, в реанимацията на областната болница. Сигналътза жив човек в хладилната камера е подаден от служителите на погребалната агенция. Все още не ясно кой е подписал смъртния акт на 72 годишния мъж.
Според съседи на мъжа в сливенския квартал „Дружба“,полиция, пожарна и линейка е имало пред блока в деня, когато мъжът е открит "мъртъв" в дома си, според първоначалната експертиза:
"Ние разбрахме, защото почукаха на нашата врата и поискаха да вземат ток. Полицаите почукаха и им услужихме, за да разбият вратата/ Вчера, някъде по обяд. Пред входа имаше кола на пожарната, кола на Бърза помощ и на полицията", разказаха съседи.
Управителят на погребалната агенция, която е трябвало да съхрани трупа до завръщането на близките от чужбина, Бисер Тодоров, разказа какво са видели неговите служители:
"Когато го свалят от третия етаж, слагат го в ковчега и го карат на гробищата в камерата, хладилната, забелязват, че човекът леко трепва, после леко отваря устата. Веднага се обаждат. Бърза помощ пристига с полиция , но аз конкретно за случая имам акт за смърт. За моите колеги е шок. Колкото и да са работили в тази сфера, когато ти дават човек починал и изведнъж го виждаш, че примърдва… даже единият от колегите е малко стресиран, доста и то. В почивка съм ги пуснал и двамата, защото са стресирани. Аз не съм очаквал такова нещо, но този, който е констатирал смъртта трябва да носи отговорността", каза Тодоров.
Той каза още, че не знае кой е издал констатацията за смъртта.
"Човекът го дават за починал в 11:29. В 11.30 мин. идва негов близък с акт за смърт. Въз основа на него, аз отивам и взимам човека. Кой е издал разрешителното, коя линейка е ходила - мене това не мевълнува. Аз имам акт за смърт. С този акт за смърт мога и да го погреба. 112, обърнете се към 112 да ви кажат кой екип от Бърза помощ е ходил там и е констатирал смъртта", коментира собственикът на агенцията.
Директорът на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ д-р Васислав Петров също каза, че не знае кой лекар е потвърдил смъртта:
"Просто инцидентът е такъв, донякъде абсурден, за това че, доколкото разбирам, има издадено съобщение, регистрирана е смъртта от някой, не мога да ви кажа от кого, не сме разбрали още. И за това погребалната агенция е отишла в дома и го е взела, като тогава, когато го е взимала, пациентът не е показвал никакви признаци на живот. Чак след като го закарват в гробищния парк, там установяват, че пациентът има движение на очите и от там е докаран при нас. Не мога да ви кажа. Ние ще напишем писмо до РЗИ, в което да представим случая, то да извърши своите проверки", поясни Петров.
Д-р Юлия Бянкова от реанимация коментира състоянието на човека.
"Всички показатели от клиничните изследвания са извън нормите. В много тежко състояние е човека", добави Бянкова.
Роднините на възрастния мъж живеят в САЩ и във Великобритания и се очаква да си дойдат в петък в България.
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..