Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посолството на Азербайджан с кампания в памет на загиналите в Нагорни Карабах

Снимка: Посолство на Азербайджан в България


Сраженията в Нагорни Карабах доведоха до стотици ранени цивилни граждани. В момента провеждаме възпоменателна кампания в памет на загиналите цивилни граждани от градовете Ганджа и Барда. Това посочи Посланикът на Азербайджан в България Н. Пр. Наргиз Гурбанова. „В момента провеждаме кампания, която е възпоменателна в памет на цивилните граждани от градовете Ганджа и Барда, които са починали в резултат на балистична ракетна атака от Армения. До този момент имаме общо 91 цивилни граждани, които са убити и около 400 ранени. Пред Посолството организирахме възпоменателен кът, за да отдадем почит към тези невинни хора. Сега имаме и втора кампания за град Барда, който също пострада след  балистична ракетна атака. На възпоменателния кът виждаме много хора, които идват, за да положат цветя и горящи свещи, за да покажат своята подкрепа към страданието на хората в Азербайджан“, обясни тя.

Много българи изпращат писма в Посолството на Азербайджан. Те изразяват своята съпричастност към случващото се, поясни Гурбанова.

Посланикът коментира и кризата, причинена от коронавируса. „Пандемията повлия на всички сфери в нашия живот и няма държава, която да е имунизирана към този вирус. Разбира се, когато пандемията започна, с така наречената първа вълна през март, ние бяхме подготвени също както сме подготвени и сега. Сега отчитаме сравнително по-малък брой заразени  в сравнение с други европейски държави - между 700 и 800 заразени“, обясни тя.

Гурбанова посочи, че са предприети и много мерки в подкрепа на бизнеса. „Също като останалите европейски държави всички ние трябваше да затворим множество бизнеси. Но малко по-късно разбрахме, че това може да има сериозен ефект върху икономическото развитие. По тази причина Правителството осигури подкрепа на частните бизнеси в размер на 3.5 милиарда долара. Те бяха насочени към частните предприемачи, за да могат да осигурят заплатите на работниците си и да ги задържат вместо да ги освобождават. Осигурихме и 10 милиона долара, за да подкрепим международни благотворителни организации, подпомогнахме и България“, допълни тя.

Според Наргиз Гурбанова, правителството на Азербайджан е предприело необходимите мерки за справяне с разпространението на короновируса в страната.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват паметна плоча на Стоян Бинбелов във Факия

Паметна плоча на Стоян Бинбелов ще бъде открита на 13 септември. Тя ще бъде сложена до тази на Крали Бимбалов до семейната ни къща съобщи за БНР Бургас, кметът Вълко Бинбелов, който е и син на Стоян. Бронзовият  медалист от европейско първенство в Карлсруе 66  почина тази година. Поканени са изявени спортисти, деятели на борбата, както и..

публикувано на 11.09.25 в 19:37
Снимката е илюстративна

Продължава разяснителната кампания за еврото по селата

Продължава разяснителната кампания на Териториалното подразделение  на Националния осигурителен институт в Сливен, съвместно с Български пощи за въвеждането на еврото. Служителите се срещат с хората от малките населени места в областта.  На хората се разяснява механизма за превалутиране на пенсиите и начините на плащането им. Обяснява се на кои места..

публикувано на 11.09.25 в 18:00

Кметове на кметства от страната се събират в Обзор

За първи път кметовете на кметства от страната и централната власт се събират на Национален форум. Той е под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Събитието се организира от Националното сдружение на кметовете и ще се проведе в Обзор на 12 и 13 септември. По време на двудневния форум представителите на..

публикувано на 11.09.25 в 16:25

Децата на Болярово се срещнаха с огнеборците за Деня на пожарникаря

Над два часа малчуганите от община Болярово слушаха с интерес разказите на местните пожарникари за тяхната професия, за пожарния автомобил и за оборудването, с което работят всеки ден. Децата имаха възможност да разгледат отблизо каските и инструментите на огнеборците, както и да влязат в специализирания автомобил, който досега бяха виждали само..

публикувано на 11.09.25 в 16:00

Камери следят разделното събиране на отпадъци в Поморие

Община Поморие въведе 24-часово видеонаблюдение на всички 13 основни точки за разделно събиране на отпадъци в кв. „Свобода“. Новата система е част от проекта „Холистичен подход за управление на отпадъците в прехода към кръгова икономика“, съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз. Монтираните камери имат за цел да осигурят по-голям обществен..

публикувано на 11.09.25 в 14:00

Никола Димитров: Съмнения за злоупотреба с евросредства при проекти във Варна и Бургас

За възможна злоупотреба със средства по Плана за възстановяване и устойчивост предупреди депутатът от „Възраждане“ Никола Димитров, посочвайки проекта за осигуряване на високоскоростен интернет в над 200 отдалечени населени места в цялата страна. Договорите за изграждането на цифровите мрежи бяха подписани през юни, а стойността на проекта е близо..

публикувано на 11.09.25 в 09:00
Николай Киров

Зърнопроизводителите искат отлагане на кредитите заради трудната година

Асоциацията на зърнопроизводителите в България изпраща писмо към Министерството на земеделието. Целта – държавата да разговаря с БНБ и останалите банки, за да бъдат отложени изискуемите кредити на бенефициентите в зърнопроизводството, както е било по време на Ковид-19. Това съобщи за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на..

публикувано на 11.09.25 в 08:20