Увеличеният ръст на заболели с коронавирус наложи обучението в част от българските училища да се осъществява дистанционно. То, обаче, не е толкова ефективен метод за малките ученици, смята заместник директорът на бургаското училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал Сарафово Димитрана Колева.Учебното заведение ще продължи да обучава възпитаниците си от първи до пети клас присъствено. Част от другите бургаски училища избраха четвъртите и петите класове да учат онлайн.
Според Колева, адаптираната програма гарантира максималната ефективност и качественото образование в електронното обучение за шести и седми клас. Педагозите се намират физически в класните стаи, но преподават и онлайн. Присъствието в уроците е активно и всички ученици участват. С такъв тип обучение се е наложило да се справят и първокласниците:
Имаше цял карантиниран клас, първи, при това беше периодът преди да изпратят акаунтите в Teams. Това обаче не е компрометирало взимането на учебния материал. С помощ от родители, децата са се справиха чудесно.
Учителите се справят добре с дистанционното обучение, подчерта Колева:
Трудно е, не е невъзможно, но създава неудобства. Вие знаете, учителите са свикнали години наред да влизат в класната стая и да работят по един начин. Сега е малко по- различно, но пък те се справят добре и няма учители, които да се оплакват, че не успяват, че е прекалено за тях, че отнема безкрайно време за подготовка“.
Колева призна, че всички в училището предпочитат присъствената работа.
Всеки един от нас го е страх от вируса, страх го е от това да не се зарази. Ние имаме възрастни роднини, имаме семейства. Логично е да се страхуваме. Но пък обучението на децата е едно от най-важните неща. Все пак това са бъдещите лекари, бъдещите инженери, бъдещите архитекти. Изпуснат ли основите, трудно се наваксва.
Зам.-директорът коментира още, че онлайн обучението за първи клас може да бъде и пагубно. Около 65% от анкетираните родители в училището предпочитат присъствената форма на занятия.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..
По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит. Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..
Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод 80-та си годишнина. От там го определят като един от най-значимите български будители в съвременната наука и преподавател по "Системи с изкуствен интелект,". Той продължава да развива интелигентните..
Нови специалности в сферата на сценичните изкуства и културата ще бъдат открити в бургаския Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2025 година. В тях ще бъдат подготвяни 200 души годишно - 150 бакалаври и 50 магистри. Откриването им бе договорено в подписано днес четиристранно споразумение между министрите на образованието и на културата проф...
Заплати между 1600 и 3400 получават завършилите двата бургаски университета - "Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободният университет. Това показват данните за средния облагаем доход на висшистите от най-новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Безработицата сред завършилите висшето си образование в двата..
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания..
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884..
Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет..