Увеличеният ръст на заболели с коронавирус наложи обучението в част от българските училища да се осъществява дистанционно. То, обаче, не е толкова ефективен метод за малките ученици, смята заместник директорът на бургаското училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал Сарафово Димитрана Колева.Учебното заведение ще продължи да обучава възпитаниците си от първи до пети клас присъствено. Част от другите бургаски училища избраха четвъртите и петите класове да учат онлайн.
Според Колева, адаптираната програма гарантира максималната ефективност и качественото образование в електронното обучение за шести и седми клас. Педагозите се намират физически в класните стаи, но преподават и онлайн. Присъствието в уроците е активно и всички ученици участват. С такъв тип обучение се е наложило да се справят и първокласниците:
Имаше цял карантиниран клас, първи, при това беше периодът преди да изпратят акаунтите в Teams. Това обаче не е компрометирало взимането на учебния материал. С помощ от родители, децата са се справиха чудесно.
Учителите се справят добре с дистанционното обучение, подчерта Колева:
Трудно е, не е невъзможно, но създава неудобства. Вие знаете, учителите са свикнали години наред да влизат в класната стая и да работят по един начин. Сега е малко по- различно, но пък те се справят добре и няма учители, които да се оплакват, че не успяват, че е прекалено за тях, че отнема безкрайно време за подготовка“.
Колева призна, че всички в училището предпочитат присъствената работа.
Всеки един от нас го е страх от вируса, страх го е от това да не се зарази. Ние имаме възрастни роднини, имаме семейства. Логично е да се страхуваме. Но пък обучението на децата е едно от най-важните неща. Все пак това са бъдещите лекари, бъдещите инженери, бъдещите архитекти. Изпуснат ли основите, трудно се наваксва.
Зам.-директорът коментира още, че онлайн обучението за първи клас може да бъде и пагубно. Около 65% от анкетираните родители в училището предпочитат присъствената форма на занятия.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..