Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педагозите от ОУ" Христо Ботев" в Сарафово избраха учениците от 4-ти и 5 -ти клас да учат присъствено

Снимка: Антония Ковачева

 Увеличеният ръст на заболели с коронавирус наложи обучението в част от българските училища  да се осъществява  дистанционно. То, обаче, не е толкова ефективен метод за малките ученици, смята заместник директорът на бургаското училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал Сарафово Димитрана Колева.Учебното заведение ще продължи да обучава  възпитаниците си от първи до пети клас присъствено. Част от другите бургаски училища избраха четвъртите и петите класове  да учат онлайн.

Според Колева, адаптираната програма гарантира максималната ефективност и качественото образование в електронното обучение за шести и седми клас. Педагозите се намират физически в класните стаи, но преподават и онлайн. Присъствието в уроците е активно и всички ученици участват. С такъв тип обучение се е наложило да се справят и първокласниците:

Имаше цял карантиниран клас, първи, при това  беше периодът  преди да изпратят акаунтите в Teams. Това обаче не е компрометирало взимането на учебния материал. С помощ от родители, децата са се справиха чудесно.

Учителите се справят добре с дистанционното обучение, подчерта Колева:

 Трудно е, не е невъзможно, но създава неудобства. Вие знаете, учителите са свикнали години наред да влизат в класната стая и  да работят по един начин. Сега е малко по- различно, но пък те се справят добре и няма учители, които да се оплакват, че не успяват, че е прекалено за тях, че отнема безкрайно време за подготовка“.

Колева призна, че всички в училището предпочитат присъствената работа. 

Всеки един от нас го е страх от вируса, страх го е от това да не се зарази. Ние имаме възрастни роднини, имаме семейства. Логично е да се страхуваме. Но пък обучението на децата е едно от най-важните неща. Все пак това са бъдещите лекари, бъдещите инженери, бъдещите архитекти. Изпуснат ли основите, трудно се наваксва.

Зам.-директорът коментира още, че онлайн обучението за първи клас може да бъде и пагубно. Около 65% от анкетираните родители в училището предпочитат присъствената форма на занятия.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 700 абсолвенти получиха дипломите си от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..

публикувано на 02.11.24 в 14:41

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..

публикувано на 01.11.24 в 12:34

Айтоски ученици продължават да проучват родния си край

Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..

публикувано на 01.11.24 в 09:10

Над 120 са новоназначените учители в Бургас, които днес бяха отличени /СНИМКИ/

По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит.  Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..

обновено на 31.10.24 в 15:29

Отличиха с награда проф. Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров"

Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод 80-та си годишнина. От там го определят като един от най-значимите български будители в съвременната наука и преподавател по "Системи с изкуствен интелект,". Той продължава да развива интелигентните..

публикувано на 31.10.24 в 12:45
Четиристранно споразумение подписаха днес министрите на образованието и културата, ректорът на Университет

Нови специалности в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" ще подготвят кадри за театрите

Нови специалности в сферата на сценичните изкуства и културата ще бъдат открити в бургаския Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2025 година. В тях ще бъдат подготвяни 200 души годишно - 150 бакалаври и 50 магистри. Откриването им бе договорено в подписано днес четиристранно споразумение между министрите на образованието и на културата проф...

публикувано на 30.10.24 в 15:05
Министърът на образованието проф. Галин Цоков представи данните за тази година от рейтинговата система на висшите училища в България.

Младите висшисти с дипломи от бургаските университети със заплати между 1600 и 3400 лева

Заплати между 1600 и 3400 получават завършилите двата бургаски университета - "Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободният университет. Това показват данните за средния облагаем доход на висшистите от най-новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Безработицата сред завършилите висшето си образование в двата..

публикувано на 30.10.24 в 13:44