Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почина видният фолклорист и основател на ансамбъл „Странджа” проф. д-р Стефан Чапкънов

Бургас и България загубиха още едно голямо име -  проф. д-р Стефан Чапкънов. Един от най- известните съвременни  фолклористи почина на 82 години. Тъжната вест съобщиха за БНР Бургас негови близки. Композиторът е познат като диригент, педагог и  най-вече като основател и двигател  на бургаския ансамбъл „Странджа”.

Дългата му творческа биография се събира в неговата визитка за Съюза на българските композитори:

Бургазлията е завършил Българска Държавна консерватория. Основател е на държавен ансамбъл за народни песни и танци „Странджа” гр. Бургас и е негов главен художествен ръководител и главен диригент в продължение на 43 години. Под ръководството му ансамбълът е изнесъл над 6000 концерта в страната и чужбина, от които около 2000 – авторски.

Като композитор е създал над 750 произведения – хорови и солови песни, оркестрови пиеси, камерни и музикално-сценични произведения. Издал е 10 самостоятелни сборника, дългосвирещи плочи, компакт дискове и аудио касети.

Като фолклорист проф. д-р Стефан Чапкънов е автор на научните трудове „Феноменът българско народно пеене. Проблеми на звукоизвличането” и „Музикалния фолклор на Странджа. Метроритмични, структурни и ладови особености”, като последният е цялостна панорама на музикалния фолклор в Тракия.

Проф. д-р Стефан Чапкънов е носител на почетни дипломи от фестивали във Франция, Индия, САЩ и Австрия. Отличен е с първа награда от международни конкурси гр. Закопане – Полша, гр. Бурса и гр. Ялова – Турция. Популяризирал е българското изкуство в Европа, Азия и Америка.

През 1990 г. за приноса му към българската култура и 1997 г. за постиженията му като ръководител на ансамбъл „Странджа” два пъти е удостоен с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци.

През 1998 г. и 2000 г. получава званието почетен гражданин на градовете Малко Търново и Бургас.

През 2001 г. е награден с „Голямата кристална лира” за върхови постижения в областта на фолклора, а през 2005 г. Съюзът на българските композитори го отличава с приза „Златното петолиние” за авторска песен, а през 2013 г. лично от Министъра на културата е награден с Националната награда “Златна нестинарка” за върхови постижения в областта на фолклора.

Проф. д-р Стефан Чапкънов през годините неизменно работеше с БНР, с различните програми и всички регионални станции. Неотдавна той сподели пред Радио България:

Българският фолклор е феноменален. Например стъпките на хорàта са кодови знаци, чрез тях ние възприемаме положителните вибрации на вселената, зареждаме се с положителна енергия. Народната музика, традициите, писмеността са нашият фундамент. Народната песен не само лекува чрез своите вибрации, но чисти човека духовно и физически.


Чуйте какво споделиха Марио Егов, настоящ ръководител на ансамбъл "Странджа", народната певица Калинка Згурова и диригентът роф. Костадин Буруджиев, зам -ректор на АМТИИ Пловдив


БНР Бургас изказва съболезнования на близките и приятелите на проф. д-р Стефан Чапкънов.

Поклон пред паметта му!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10