Изписването на рецепта по телефона е тежка отговорност, но в условията на пандемия я поемаме, казва зам. председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Пламен Панайотов. Заради дефицита на лекарства, джипитата дават възможност и за генеричната им замяна.
Системата е претоварена. Разделянето на потоците здрави и инфектирани пациенти също провокира въвеждането на нетрадиционни подходи. Един от тях е изписването на лекарства по телефона. Консултираме по телефона денонощно, рецептата от разстояние крие крискове, но ги поемаме, споделя д-р Пламен Панайотов.
„В условията на криза се налага да поемаме този голям риск, въпреки че знаем, че можем да помогнем на хиляда човека, на един да не си с удачното решение знаем какви са последствията“
Вземането на лекарствата от аптека, без наличието на хартиен носител у пациента често се случва така:
„Когато консултираме пациент когото познаваме и се налага да му изпишем антибиотици или друго се обаждаме или казваме, като отиде в аптеката пациентът да ни се обадят и потвърждаваме, верифицираме, че това е терапията, която сме назначили. Невъзможно е да изпращаме на всеки пациент хартиен вариант на рецептите“
Заради дефицита на лекарства по аптеките, джипитата в Бургас все повече прилагат възможността за генерична замяна на медикаментите.
Повече в звуковия файл:Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес...