Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 са финалистите на II-я конкурс за детска поезия „Моята мечта“

И тази година интересът към II-рия бургаски конкурс за детска поезия на тема "Моята мечта" бе голям, а изборът на звездното жури с председател Недялко Йорданов - изключително труден.

Над 60 деца се включиха в конкурса и споделиха в стихчета своите големи мечти с организаторите на конкурса - Център за млади таланти.

"Мечтая и аз от сърце, балерина голяма да стана"; " да обиколя света"; "да помагам и лекувам, смело и безстрашно аз"; "лекарство за Ковид аз да създам, за да няма човек затворен и сам"; "мечтая да бъде доброта"; "да е здрава нашата планета - МАМА" са малка част от най-съкровените желания на талантливите малки писатели.

Журито в състав - известния български поет и драматург Недялко Йорданов, младата бургаска поетеса Яна Вълчева и авторката на известната поредица "Приключенията на мотовете" - Радостина Николова, определи финалистите.

В първа възрастова група на първо място се класира творбата на Анислава Касърова, 8 г. от ОУ "А. Г. Коджакафалията", гр. Бургас, второ място за Виктория Петрова, 8 г. от ОУ "Елин Пелин", гр. Бургас, а Силвана Вълкова, 8 г. от НБУ "Михаил Лъкатник", гр. Бургас е на трето място.

Първото място във втора възрастова група печели Рафаил Колибаров, 10 г. от НБУ "Михаил Лъкатник", гр. Бургас, второ място журито отреди за Елена Диханова, 9 г. от СУ "Н. Вапцаров", гр. Царево и на трето място се класира Анджела Сотирова, 10 г. от ОУ "Христо Ботев", кв. Долно Езерово.

Първото място в трета възрастова група завоюва Мирослава Сарафова, 12 г. от ОУ "Св. Климент Охридски" , гр. Бургас, второто място бе отсъдено за Александър Димитров, 11 г. от ОУ "А. Г. Коджакафалията", гр. Бургас и на трето место се класира Магдалена Радева, 12 г. от СУ "Христо Ботев", гр. Айтос.

Предвид здравната обстановка тази година няма да се състои тържествено награждаване на финалистите, но всички млади поети ще получат наградите си още преди Коледа, уточняват организаторите на конкурса.

Победителите ще получат не само своите първи заслужени призвания, но и изключителната възможност да продължат да развиват писателските си дарби безплатно в пилотния творчески проект "Работилничка за стихове" с ръководител Яна Вълчева към Центъра за млади таланти в Бургас.

"Вторият ни конкурс за детска поезия отново стимулира детското въображение и насърчи интереса на най-малките към поезията. Неслучайно Бургас се слави като град на поети и творци, за пореден път децата, участници в конкурса, ни го доказват! Радваме се, че новите ни литературни открития ще имат възможността да развиват таланта си, като се обучават надграждащо в нашия център за млади таланти. Сърдечно благодарим на г-н Недялко Йорданов, г-жа Яна Вълчева и г-жа Радостина Николова, че ни подкрепиха в мисията ни да даваме шанс на таланта", сподели г-жа Лилиана Славова, председател на Фондация "Шанс за децата и природата на България" и основател на центъра за таланти в Бургас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младоженци масово ходят на уроци за първия сватбен танц

Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при нея са изцяло с положителна нагласа - млади и влюбени. Дори за тези, които не са танцьори са необходими не повече от три до пет урока, но пък се получава нещо впечатляващо.  "Наистина..

публикувано на 16.02.25 в 11:52

Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет

Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет, а от миналата година подобно на увеличението на много хранителни продукти се наблюдава такова и при цветята. Това е особено видно около празници. Изключение не прави Деня на влюбените, както и предстоящия 8-ми март, разказа бургаския флорист Веселина Михайлова. "Парите за букет като цяло е..

публикувано на 14.02.25 в 10:05

Община Созопол организира фотоконкурс, посветен на любовта

Община Созопол организира фотоконкурс посветен на любовта към града. Той е под надслов " Созопол е любов"! На площада „Хан Крум” е изградена специална арка с пейка. Едно подходящо място за заснемане на любовно послание към Созопол. Снимките с послания могат да се изпращат до 28.02.2025 год.  на лични съобщения в групата на Община Созопол във..

публикувано на 13.02.25 в 17:11

Първият български естраден певец навършва 90 години

Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични песни като Bella..

публикувано на 13.02.25 в 09:42

12 влюбени двойки от Бургас се ожениха в Седмицата на брака

12 влюбени двойки от Бургас избраха да си кажат заветното „Да“ в дните от 7 до 14 февруари. Тогава 29 държави по света отбелязват Международната седмица на брака. За най-специалния си ден младите семейства избраха Морското казино и ритуалната зала на ул. „Вардар“. Най-много двойки, цели пет, скрепиха съюза си на 8 февруари, събота.  В Деня на..

публикувано на 12.02.25 в 14:15

Столетник от Бургас с изненада от кмета Димитър Николов

Столетник от Бургас бе изненадан за рождения си ден от кмета Димитър Николов.  Георги Михалев навърши 100 години в компанията на своите роднини и съседи от к- с “Братя Миладинови”. Те са се подготвили с балони, торта и сладки, а подаръците залагат на свежи цветя в саксия.  В профила си в социалните мрежи градоначалникът написа:  " С дух на..

публикувано на 12.02.25 в 13:30

платена публикация
5 сложни ремонтни дейности, които да оставим на професионалистите

Всеки ремонт - независимо дали е на апартамент или къща, носи със себе си не само сериозни разходи, но и доста притеснения. За да спестят пари, много собственици решават да поемат част от работата в свои ръце. Но някои строителни дейности изискват специални умения и опит, и не са подходящи за самостоятелно изпълнение. Заедно с експертите от..

публикувано на 12.02.25 в 12:30