Увеличение на таксата за ползване на услугите на Домашния социален патронаж, предлага Община Бургас.
В момента таксата за месец е 100-110 лв. в зависимост от хранодните на месеца-обяд, вечеря и хляб, шест дни в седмицата. В разходите, които я формират не са отчетени тези за персонала, обслужващ доставката на храна, както и разходите по амортизацията на колите и застраховките им. Калкулацията показва, че реалната издръжка на един потребител е 175 лв. месечно. Голяма част от хората, които ползват услугата, не могат да си позволят да платят тази сума, но има такива с по-високи пенсии, които ще успяват, поясняват общината. Затова оттам предлагат при пенсия над 500 лв., потребителят заплаща реалната такса хранене на месеца стойност 175 лв. и съответно под 500 лв. тя да остане непроменена.
850 души е капацитетът на услугата и той е запълнен. Подобрението в качеството на храната, както и социалната изолация, в която бяха поставени възрастните и хората с увреждания след въведеното извънредно положение през март и пандемичната обстановка в последствие доведоха до голям интерес към услугата Домашен социален патронаж, а бюджетът й не е достатъчен да поеме всички желаещи над гласувания капацитет от 850 души. . В настоящия момент бюджетът на услугата е близо 2 098 014 лв., като от платени такси постъпленията са близо 1 млн. лв.годишно. С увеличение на таксите на лица с пенсии над 500 лв. ще се увеличи приходът към общинския бюджет с близо 168 000 лв. годишно.
С увеличаване прихода на финансови средства към бюджета на Община Бургас ще се даде възможност за увеличаване на капацитета на социалната услуга, предвид това, че в настоящия момент близо 120 човека чакат за включване в нея.
Община Бургас в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“ изпълняват проект "SUBLIME SDGs", съфинансиран от Европейската комисия NDICI CHALLENGE/2023/448-265. Проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към местното и глобалното устойчиво развитие. Неговата реализацията има за задача да..
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк „Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия „Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация „Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени..
60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..
Кръстовището на улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация. Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г. се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на моторни превозни..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените на хляба, тока и водата, през 2025 година, идва ред и на шофьорските курсове. До няколко месеца се очаква увеличение на цените им, това съобщи Дойчо Пеев, председател на Регионалния..
Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд в Югоизточна България, слаб по Черноморието, информират от НИМХ. Вятърът в Източна България ще се ориентираха от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури в понеделник ще бъдат между 6° и 9°...
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост и Програмата за развитие на човешките ресурси. "Придобива се първо, второ, трето и четвърто ниво, които лицата могат след завършване..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия..
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са..