Съдбата на Младежкия културен център предизвика дебати сред общинските съветници днес. До тях се стигна след предложението на общината администрацията на структурата да се влее в ОП" Летен театър, фестивали и концерти". Съветници от БСП поискаха обяснение защо и как ще се случи това обединение и какво ще се случи с клубовете там. Христо Панайотов подчерта, че институцията след реформата няма да има собствен бюджет.
Зам.кметът по култура Диана Саватева обясни, че Младежкият центърняма да бъде закриван, нито сградата му ще бъде събаряна. Тя уточни, че в момента там има само две школи, които са общински, всички останали са наематели на зали. Те ще продължат дейността си и дори таксите им ще бъдат редуцирани. Саватева обясни, че двете структури са с еднакви статути като културни организации. Общата структура ще работи така, както са работили двете самостоятелно. 48 хиляди лева ще бъдат спестени от съкращаване на три бройки и половина за една година.
В защита на реформата на Младежкия център се изказаха съветниците от ГЕРБ. Тони Минасян обясни, че нищо, което касае творческата дейност на Дома няма да се промени. Веселин Пренеров определи ситуацията като направи аналогия с пиесата на Шекспир "Много шум за нищо".
Димитър Николов обясни, че ще бъдат направени икономии, като те ще отидат за самия център и той ще разполага с повече средства. След това кметът заяви, че оттегля докладната си.
През последните дни в социалните мрежи се разпространи петиция в защита на центъра. Тя бе подкрепена от много бургаски граждани и хореографи, които се обявиха против промените.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Близо 10 екипа пожарникари, земеделци, доброволци, служители на горското стопанство се борят с голям пожар край Карнобат. Няма опасност огънят да стигне до населени места, обясни за БНР Бургас кметът Георги Димитров. С голям пожар край Карнобат се борят пожарникари и огнеборци Изгорели са няколко постройки и три пчелина, опитваме се да..
Във връзка с разпространението на шарка и син език по дребните преживни животни в страната в област Сливен се въвежда едномесечна забрана за придвижване на дребни преживни животни . Превантивни мерки бяха набелязани и в областите Шумен и Перник. Българската агенция по безопасност на храните удължава от днес мерките срещу разпространението на шарка по..
Ден на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Бургас. Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника..
С два лева по-малко е струвала потребителската кошница за миналата седмица. Тази седмица сме платили 97 лева за продуктите от първа необходимост - срещу 99 лева спрямо предходната. Това стана ясно по време на пресконференция на председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Намаление на цените е отчетено при..
Бургаската метъл група Hellbound взеха участие на най-големия метъл фестивал в света – Wacken Open Air в Германия. В конкурсната програма Wacken Metal Battle младите музиканти заеха трето място сред близо 40 банди от различни държави. Всеки участник имаше по 30 минути сценично време, а журито отличи петте най-добри групи, сред които и Hellbound –..
По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област, в сравнение с миналата година. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози. Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..
В разгара на лятото билетите в междуселищния обществен транспорт в Бургаска област са с нови, по-високи цени. От 1 август „Бургасбус“ повиши с около 10% цената за пътуванията във всички направления от междуселищните си линии. Това по-рано вече направиха останалите превозвачи . Управителят на Бургас инж. Петко Драгнево за причините:..
Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, прогнозира депутатът Андрей Рунчев и председател на парламентарната..
В разгара на лятото билетите в междуселищния обществен транспорт в Бургаска област са с нови, по-високи цени. От 1 август „Бургасбус“ повиши с..
Близо 10 екипа пожарникари, земеделци, доброволци, служители на горското стопанство се борят с голям пожар край Карнобат. Няма опасност огънят да стигне..