Шест бургаски училища са одобрени и ще получат средства за разкриване на иновативни технологични центрове и специализирани кабинети за практическо обучение на децата, съобщи кметът Димитър Николов.
Одобрените бургаски учебни заведения, които ще разкрият технологични центрове по програмата на МОН "Изграждане на училищна STEM среда" /STEM - наука (Science), технология (Technology), инженерство (Engineering), математика (Maths)/ са ОУ "Александър Георгиев - Коджакафалията", ОУ "Елин Пелин", ППМГ "Акад. Никола Обрешков", Търговска гимназия, Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации и ОУ "Васил Левски" - Българово.
Всички технологични центрове в тях ще имат съвременен дизайн и обзавеждане, както и специализирано техническо оборудване. В новите лаборатории и кабинети ще бъде интегрирано ново учебно съдържание, съобразено с интересите и възрастовите особености на учениците и с акцент върху развитие на тяхната креативност и практически умения.
В ОУ "Александър Георгиев - Коджакафалията" ще заработи Център за космически изследвания, свързан с изучаването на най-новия предмет в училището. В него ще се извършва симулация на изследователски и инженерни процеси във високотехнологичните индустрии и професиите на бъдещето. Центърът ще бъде тематично разпределен на лаборатории, обединени от т.нар. "Космодрум" - пространство за споделяне на резултатите от ученическите проекти. Това ще стимулира уменията за самостоятелно учене, екипната работа и критическото мислене. Водещ партньор в новата дисциплина на училището е Европейското бюро за космически образователни ресурси на Обединеното кралство (ESERO-UK).
Търговската гимназия ще създаде Център за дигитални създатели, който ще обедини 4 класни стаи. В него ще се интегрират всички природни науки, математиката и информационните технологии за създаването на цялостни проекти. В Центъра ще има зона за дискусия, работни станции за групи от 4-5 ученици, табла за закачане на материали и проекти, кът за учителя. Ще има зони, оборудвани и организирани за социални контакти между учениците през свободно време. Чрез технологиите в Центъра, учениците ще създават дигитално съдържание и продукти на база изучаваните теми, ще развиват дигитални способности, умения за изразяване и презентиране.
Център за технологии в креативните индустрии ще бъде реализиран в ОУ "Елин Пелин". Той ще се състои от зала за презентационни компетентности с интерактивни маси и таблети, кът за дебати, зони за отдих и студио за дигитални умения във фото и видеомонтажа. Центърът ще се използва за приложни проекти и симулации, решаване на реални казуси, обучение в дигитална среда, експериментална работа. Децата ще развиват своето въображение, комуникационни умения, критично мислене и компетенции за планиране.
В ППМГ "Акад. Никола Обрешков" ще бъде създаден Център за природни науки и технологии, който ще бъде оборудван със съвременни уреди и апарати за обучение по математика, физика и биология. В него ще има обособени кътове за самостоятелна работа, за прожекции, експериментална работа и наблюдение.
Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации ще създаде лаборатория по Game Development. Тя ще дава възможност на учениците да създават дигитални компютърни игри и да развиват уменията си по програмиране. Лабораторията ще бъде оборудвана с лаптопи и камери за всеки ученик. Чрез проекта ще да бъдат разработени образователни игри за деца със специални потребности, които да бъдат предоставени на според необходимостта на бургаски детски градини и училища за обучение с тях.
Център за дигитални създатели ще има и в ОУ "Васил Левски" в град Българово. В него ще има компютърна зала с 3D принтер, чрез който учениците ще се учат да изграждат 3D модели и проекти, както и кът за творчество и отдих.
Всички тези проекти са в синхрон с усилията на Община Бургас в последните години за въвеждане в учебните заведения на съвременни образователни условия, иновативни методи на обучение и нови предмети, свързани с т. нар. професии на бъдещето.
Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов: „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти. Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..
Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на Област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и профилирани гимназии и средни училища в област Сливен за учебната 2025/2026 година. Той е изготвен на база на направен анализ за последните три учебни години. Предвижда се през следващата учебна година в..
АЕГ „Гео Милев“ с подкрепата на институт "Конфуций" – София отбелязват Китайската лунна нова година с празничен концерт и културна работилница. На 1 февруари (събота) Културен център НХК ще се превърне в сцена на източните традиции, където бургазлии и гости на града ще могат да се потопят в магията на Китай. Празничната програма ще предложи на..
16 отбора участваха в тазгодишното издание на Burgas Game Jam и успяха да създадат 19 игри на тема “Балони” , от които 6 настолни, съобщиха от сдружението BurgasLab, организатор на събитието. Общо над 70 създатели на игри твориха в хакатона. Целта на всеки Game Jam е да събере на едно място хора от всякакви области, които в рамките на..
Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника е първото техническо учебно заведение в Бургас и тази година празнува век от създаването си. Георги Дипчев, син на Райна Княгиня е и първият му директор. Тържествените прояви ще преминат под мотото " Век на растеж и традиции“. Началото ще бъде дадено на 4 март, когато през 1927 година..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев...
Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на Област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния..