Целта е чрез системата пчеларите да бъдат уведомявани по-бързо за предстоящи третирания, обясни агрономът Бистра Кесякова от Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас. „Земеделските производители трябва да уведомяват чрез ЕПОРД (Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности), а не както досега чрез кметовете на населените места за предстоящите мероприятия, не по-малко от 72 часа преди началото на третиране. Системата автоматично ще изпраща sms до собственика на пчелини. Така се скъсява времето за уведомяване на пчеларите, което ще спомогне и за опазване на здравето и живота на пчелите. До 28 февруари ако се налага да се извършва третиране, то ще става по стария ред, т.е. с уведомяване на кмета на населеното място“, обясни тя.
Препоръчително е пчеларите и земеделците да се регистрират в Електронната платформа до 31 януари, но и след тази дата ще имат възможност да направят това.
Според пчеларя от бургаския регион Емил Янев, наистина има необходимост от въвеждането на подобна платформа, но трябва да се следи по-стриктно за контрола от страна на институциите. „Пчеларите ще бъдат предупредени, но според мен пчелите им пак ще страдат от натравяне. В един район арендаторът може да не е само един. Например днес единият арендатор може да известява, че ще третира 2 дни, после друг известява, после третият. Тези пчели не могат една седмица да се държат затворени. Друг проблем е, че при натравяне на пчели, никъде не е упоменато как даденият колега ще бъде компенсиран, в какъв размер са глобите“, обясни той. Според него друг проблем е, че при сигнал, пчеларят сам трябва да заплати за пробите, които взимат от неговия пчелин.
Янев допълни, че тази година се очертава да има голяма смъртност на пчелни семейства в страната, заради ранното зазимяване. „Годината беше много трудна, с голяма суша. На един колега от 500 – 600 кошера са му останали 100. На друг от 400 са му останали 4“, поясни той.
Според Янев трябва да има реално финансиране от страна на държавата към пчеларския сектор.
В Царево предстои проектирането на два нови социални центъра за възрастни хора. Кметът на общината Марин Киров подписа споразуменията за тях в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Центровете са част от програма за инвестиции в социална инфраструктура. Община Царево подаде и нов проект за проектиране на водопровод в квартал..
Започна изграждането на първия по рода си летен възрожденски атракцион в Котел, съобщават от общината. Паркът ще представя архитектурното и културно наследство на региона, и неговото биоразнообразие. Комплексът ще разполага с три основни тематични зони – „Експонация и интерпретация на местната възрожденска архитектура“, „Късна античност“ и..
Бургаската пожарна е в готовност за началото на жътвения сезон, който в комбинация с повишаването на температурите увеличава рисковете от възникване на пожари в земеделските и горски площи. Това заяви пред БНР-Бургас старши комисар Николай Николаев, началник на бургаската пожарна. Традиционно, за огнеборците летният пожароопасен сезон започва..
Ремонтира се асфалтовата настилка в платното за Бургас в участъка между 339-и и 342-и км на АМ "Тракия", в област Бургас . Движението в 3-километровата отсечка се осъществява в изпреварващата лента, като затворени за преминаване са активната и аварийната ленти. Предвижда се изкърпването на настилката да приключи до 11 юни. В област Сливен..
Шестото издание на благотворителния турнир по футбол на малки вратички събира средства за закупуване на апаратура за Първо детско отделение по педиатрия в УМБАЛ – Бургас. Зад благородната инициатива стоят бургазлиите Боян Дяков и Явор Жеков. Съорганизатори са Спортен център "Диалог 359 Арена",Община Бургас, включват се и..
Днес е световният ден за опазване на околната среда. Община Бургас се включи с редица инициативи, обединени под мотото „Ние сме част от решението“, с което да отбележи този ден. Целта на инициативата е да се повиши информираността относно екологичните предизвикателства и гражданите да се ангажират с опазването на природата. В рамките на..
Товарен влак е дерайлирал в междугарието на селата Кермен и Коньово, в област Сливен, съобщава Сливен инфо. От БДЖ информират, че временно движението на пътнически и товарни композиции в участъка е преустановено. Наложила се е промяна на маршрута на движение на бързия влак Варна-Пловдив-София. Той се движи през гарите Зимница-Сливен-Тулово-Стара..
Протест на симпатизанти на партия "Възраждане" ще се състои тази вечер пред сградата на Община Бургас от 18:30 часа. Това е третото подобно мероприятие в..
Възстановено е електричеството в района на бл. 1 в ж.к. "Славейков" в Бургас, след като тази сутрин за няколко часа бе преустановено. Това се случи..
Дарение на стойност 5 040 лв. получи УМБАЛ - Бургас. То е от служители на ОДМВР - Бургас и бе връчено на зам. директора на УМБАЛ Бургас д-р Светослав..